• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klasyk - kolarstwo  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bernard Hinault (ur. 14 listopada 1954 w Yffiniac w Bretanii) – były francuski kolarz szosowy. W latach 1978-1985 z powodu swojego taktycznego sprytu i zawziętości, przez Francuzów nazywany był Le Blaireau ("Borsuk"). Hinault jako trzeci w historii kolarz wygrał pięć razy Tour de France.Amstel Gold Race – jeden z największych klasycznych (jednodniowych) kolarskich wyścigów świata. Rozgrywany najczęściej w kwietniu, w Holandii. Pierwszy Amstel Gold Race miał miejsce w 1966 roku, na aż 302-kilometrowej trasie z Bredy do Meerssen, a zwycięzcą (z czasem prawie ośmiu godzin) został Francuz Jean Stablinski. Już od pierwszej edycji Amstel Gold Race rozgrywany był w kwietniu, stając się konkurencyjną imprezą dla wyścigu Paryż-Bruksela.

  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – szosowy wyścig kolarski, odbywający się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Niegdyś pojęcie to odnosiło się wyłącznie do pięciu wyścigów: Mediolan-San Remo, Dookoła Flandrii, Paryż-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège i Giro di Lombardia (nazywanych również pomnikami kolarstwa lub monumentami kolarstwa), od lat 90. XX wieku niemal każdy jednodniowy wyścig na świecie określa się mianem klasycznego. Dlatego w celu odróżnienia pięciu pomników kolarstwa od reszty wyścigów jednodniowych, wszystkie pozostałe wyścigi jednodniowe nazywane są półklasykami.

  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Długości tras poszczególnych wyścigów tego typu mogły się znacznie różnić. We współczesnym kolarstwie zawodowym wahają się one od 250 km do 300 km, lecz w przeszłości zdarzały się wyścigi liczące 400 km długości.

  Najważniejsze wyścigi klasyczne odbywają się w dwóch okresach: w marcu i kwietniu rozgrywane są tzw. "wiosenne klasyki" na terenie Belgii i północnej Francji. Trasy tych wyścigów często prowadzą po odcinkach o złej nawierzchni, brukowanych, charakteryzują się stromymi i krótkimi podjazdami oraz częstymi zmianami pogody. Drugim okresem klasyków jest późne lato i jesień (do końca października), kiedy to wyścigi jednodniowe przenoszą się na południe Francji i do Włoch.

  Roger de Vlaeminck (ur. 24 sierpnia 1947 w Eekloo) – były belgijski kolarz szosowy. W latach 70. XX wieku był jednym z najlepszych "łowców klasyków" w świecie kolarskim.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wyścigi jednodniowe są najstarszą subdyscypliną kolarstwa szosowego, bowiem pierwsze tego typu zawody organizowano już w latach 60. XIX wieku. Najstarsze kolarskie klasyki - w dzisiejszym tego słowa znaczeniu - ukształtowały się w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku, a były to mordercze wyścigi: Paryż-Brest-Paryż (po raz pierwszy w 1891) na trasie o długości 1200 km, Bordeaux-Paryż (600 km, po raz pierwszy 1891) oraz Paryż-Bruksela (400 km, pierwszy raz 1893).

  Kryterium uliczne lub po prostu kryterium – rodzaj wyścigu kolarskiego, rozgrywanego na względnie krótkim dystansie, na rundach (nie dłuższych niż 5 km), najczęściej na ulicach miasta wyłączonych z ruchu na czas wyścigu.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hendrik "Rik" Van Looy (ur. 20 grudnia 1933 w Grobbendonk) – belgijski kolarz szosowy i torowy, pięciokrotny medalista szosowych mistrzostw świata, jeden z największych "łowców klasyków" wszech czasów.
  UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).
  EuroEyes Cyclassics – kolarski wyścig jednodniowy dla zawodowców i amatorów organizowany corocznie pod koniec lipca na trasie wokół Hamburga. Mimo że jest to wyścig z krótkimi tradycjami, zalicza się go do grona wyścigów klasycznych. Swój początek miał w 1996 roku jako mało znaczący wyścig, jednak z powodu szybko rosnącej popularności kolarstwa w Niemczech, stał się częścią Pucharu Świata w 1998 r. Od 2005 roku należy do cyklu ProTour (obecnie UCI World Tour).
  Andreï Tchmil (ros. Андрей Чмиль, Andriej Czmil; ukr. Андрій Чміль, Andrij Czmil; ur. 22 stycznia 1963 w Chabarowsku, w ówczesnym ZSRR) − zawodowy kolarz szosowy, później menadżer kolarski. W swojej karierze reprezentował kolejno ZSRR, Mołdawię, Ukrainę i Belgię. Specjalizował się w wyścigach klasycznych.
  Cadel Evans Great Ocean Road Race – kolarski wyścig jednodniowy, który odbywa się co roku w styczniu w Australii. Trasa wyścigu zaczyna się i kończy w Geelong w stanie Wiktoria i prowadzi wzdłuż słynnej drogi Great Ocean Road. Zawody po raz pierwszy rozegrano w 2015 roku, jako pożegnalny wyścig Cadela Evansa, jedynego w historii australijskiego kolarza, który zwyciężył w Tour de France oraz w mistrzostwach świata.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  1. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1921 odbyły się w stolicy Danii - Kopenhadze, w lecie 1921. Były to pierwsze mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym w historii. Rozegrano tylko wyścig amatorów ze startu wspólnego na dystansie 190 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.