Klasyfikacja dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce – administracyjne ustalenie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych, stosowanej w organizacji badań, klasyfikacji dziedzin stopni naukowych i kierunków nauczania w uczelniach wyższych oraz dla celów statystycznych.
Klasyfikacja dziedzin i dyscyplin naukowych od 2018[ | edytuj kod]
Na mocy Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 roku wprowadzono podział dwustopniowy na dziedziny i dyscypliny. Rozporządzanie weszło w życie 1 października 2018 roku. Celem tej zmiany było zmniejszenie liczby dyscyplin naukowych. Określono dziedziny nauk i w każdej z nich dyscypliny nauki.
Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana.Rybactwo – (gospodarka rybacka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie organizmami wodnymi w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody. Pojęcie to obejmuje:
1. rybołówstwo
Klasyfikacje historyczne[ | edytuj kod]
Klasyfikacja dziedzin i dyscyplin naukowych w latach 2005–2011[ | edytuj kod]
Zgodnie z uchwałami Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów dziedzinami nauki i dziedzinami sztuki oraz wchodzącymi w ich skład dyscyplinami naukowymi i artystycznymi były:
Literaturoznawstwo (także: nauka o literaturze, wiedza o literaturze) – dyscyplina humanistyczna, której przedmiotem zainteresowania jest literatura, a przede wszystkim analiza poszczególnych utworów literackich oraz rekonstruowanie historycznoliterackich procesów. W obrębie literaturoznawstwa formułuje się także ogólne teorie oraz metodologie badań literackich.Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (nauczaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych (humanistycznych) i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz uczenia się, przez całe życie człowieka.
1. Nauki biologiczne
biochemia
biofizyka
biologia
biotechnologia
ekologia
mikrobiologia
2. Nauki chemiczne
biochemia
biotechnologia
chemia
ochrona środowiska
technologia chemiczna
3. Nauki ekonomiczne
ekonomia
nauki o zarządzaniu
4. Nauki farmaceutyczne
5. Nauki fizyczne
Prawo kanoniczne – w Kościołach chrześcijańskich różnych tradycji system norm prawnych określających funkcjonowanie poszczególnych Kościołów, prawa i obowiązki poszczególnych członków (duchownych i świeckich), sposób zarządzania Kościołem, jego strukturę, przestępstwa i kary za nie oraz elementarne przepisy liturgiczne.Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.
astronomia
biofizyka
fizyka
geofizyka
6. Nauki humanistyczne
archeologia
bibliologia
etnologia
filozofia
historia
historia sztuki
językoznawstwo
kulturoznawstwo
literaturoznawstwo
nauki o bezpieczeństwie
nauki o obronności
nauki o polityce
nauki o poznaniu i komunikacji społecznej
nauki o sztuce
nauki o zarządzaniu
pedagogika
psychologia
religioznawstwo
socjologia
7. Nauki leśne
Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.
drzewnictwo
leśnictwo
8. Nauki matematyczne
informatyka
matematyka
9. Nauki medyczne
inżynieria mechaniczno medyczna
inżynieria biomedyczna
biologia medyczna
medycyna
stomatologia
10. Nauki o kulturze fizycznej
11. Nauki o Ziemi
geofizyka
geografia
geologia
oceanologia
geodezja
11a. Nauki o zdrowiu (od 31 stycznia 2009)
12. Nauki prawne
Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, które zajmują się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.Elektrotechnika (inżynieria elektryczna) - dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem (przekształcaniem), przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.
nauka o administracji
prawo
prawo kanoniczne
13. Nauki rolnicze
agronomia
biotechnologia (od 31 stycznia 2009)
inżynieria rolnicza
kształtowanie środowiska
ogrodnictwo
rybactwo
technologia żywności i żywienia
zootechnika
14. Nauki techniczne
architektura i urbanistyka
automatyka i robotyka
biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
biotechnologia
budowa i eksploatacja maszyn
budownictwo
elektronika
elektrotechnika
energetyka (od 31 stycznia 2009)
geodezja i kartografia
górnictwo i geologia inżynierska
informatyka
inżynieria chemiczna
inżynieria materiałowa
inżynieria środowiska
mechanika
metalurgia
technologia chemiczna
telekomunikacja
transport
włókiennictwo
15. Nauki teologiczne
Teoria muzyki – ogólne zasady i zagadnienia związane z muzyką (na ogół poważną) wyrażone w sposób czysto teoretyczny. W skład teorii muzyki wchodzi m.in. notacja muzyczna (zapis muzyczny), elementy dzieła muzycznego - skróty i oznaczenia, praktyka wykonawcza, harmonia, kontrapunkt.Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.
16. Nauki weterynaryjne
17. Nauki wojskowe
18. Sztuki filmowe
19. Sztuki muzyczne
dyrygentura
instrumentalistyka
kompozycja i teoria muzyki
reżyseria dźwięku
rytmika i taniec
wokalistyka
20. Sztuki plastyczne
sztuki piękne
sztuki projektowe (do 30 stycznia 2009 sztuki użytkowe)
konserwacja i restauracja dzieł sztuki (od 31 stycznia 2009)
21. Sztuki teatralne
Klasyfikacja dziedzin i dyscyplin naukowych w latach 2011–2018[ | edytuj kod]
Na mocy Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 roku w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych systematyka przybrała trójstopniowy (a nie jak wcześniej dwustopniowy) podział nauk, uwzględniając obszary wiedzy, dziedziny nauki, a w nich dyscypliny naukowe.
Etnologia – jedna z dyscyplin, obok etnografii, antropologii kulturowej i antropologii społecznej, wchodzących w zakres antropologii - nauki o człowieku i jego kulturze. Powyższe terminy często traktowane są jako synonimy tej samej dziedziny badań. Etnologia jest terminem używanym przez przedstawicieli europejskiej i kontynentalnej nauki o człowieku i odpowiada niemieckiemu terminowi Völkerkunde (badania ludów pierwotnych). Etnologia klasyfikuje ludy na podstawie cech środowiskowych i kulturowych oraz opisuje poszczególne kultury.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
1. obszar nauk humanistycznych
dziedzina nauk humanistycznych
archeologia
bibliologia i informatologia
etnologia
filozofia
historia
historia sztuki
językoznawstwo
kulturoznawstwo
literaturoznawstwo
nauki o rodzinie
nauki o sztuce
nauki o zarządzaniu
religioznawstwo
dziedzina nauk teologicznych
2. obszar nauk społecznych
Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.Inżynieria produkcji – dyscyplina inżynieryjna zajmująca się zasadami projektowania wyrobów i procesów, jak również podstawami sterowania, eksploatacji, organizacji i zarządzania procesami wytwarzania.
dziedzina nauk społecznych
nauki o bezpieczeństwie
nauki o obronności
nauki o mediach
nauki o polityce
nauki o polityce publicznej
nauki o poznaniu i komunikacji społecznej
pedagogika
psychologia
socjologia
dziedzina nauk ekonomicznych
ekonomia
finanse
nauki o zarządzaniu
towaroznawstwo
dziedzina nauk prawnych
nauki o administracji
prawo
prawo kanoniczne
3. obszar nauk ścisłych
Farmacja (nauki farmaceutyczne) – nauka o lekach, także ogólna nazwa wszystkich kierunków studiów farmaceutycznych. Nazwa pochodzi ze starożytnego egipskiego: ph-ar-maki znaczącego kto zapewnia bezpieczeństwo .Religioznawstwo – zespół nauk o religii, których podejście – w odróżnieniu od teologii i od filozofii religii – charakteryzuje się , empirycznym (antropologicznym, socjologicznym, historycznym, ekonomicznym) stosunkiem do przedmiotu badań. Często stosowana jest perspektywa porównawcza (fenomenologia religii).
dziedzina nauk matematycznych
matematyka
informatyka
dziedzina nauk fizycznych
astronomia
biofizyka
fizyka
geofizyka
dziedzina nauk chemicznych
biochemia
biotechnologia
chemia
ochrona środowiska
technologia chemiczna
4. obszar nauk przyrodniczych
dziedzina nauk biologicznych
biochemia
biofizyka
biologia
biotechnologia
ekologia
mikrobiologia
ochrona środowiska
dziedzina nauk o Ziemi
geofizyka
geografia
geologia
oceanologia
5. obszar nauk technicznych
dziedzina nauk technicznych
architektura i urbanistyka
automatyka i robotyka
biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
biotechnologia
budowa i eksploatacja maszyn
budownictwo
elektronika
elektrotechnika
energetyka
geodezja i kartografia
górnictwo i geologia inżynierska
informatyka
inżynieria chemiczna
inżynieria materiałowa
inżynieria produkcji
inżynieria rolnicza
inżynieria środowiska
mechanika
metalurgia
technologia chemiczna
telekomunikacja
transport
włókiennictwo
6. obszar nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych
Dyscyplina naukowa – część dziedziny naukowej, społecznie zorganizowana działalność badawcza nastawiona na wytwarzanie informacji (badania) oraz stosowania rezultatów tej działalności (teorie) w praktyce.Inżynieria mechaniczna - całość wiedzy dotyczącej projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn, wyjąwszy z tego maszyny elektryczne i energetyczne, które są domeną inżynierii elektrycznej i inżynierii energetycznej oraz maszyn matematycznych, które są domeną inżynierii elektronicznej.
dziedzina nauk rolniczych
agronomia
biotechnologia
inżynieria rolnicza
ochrona i kształtowanie środowiska
ogrodnictwo
rybactwo
technologia żywności i żywienia
zootechnika
dziedzina nauk leśnych
drzewnictwo
leśnictwo
dziedzina nauk weterynaryjnych
7. obszar nauk medycznych i nauk o zdrowiu
Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Towaroznawstwo - nauka zajmująca się badaniem i oceną właściwości użytkowych towarów oraz czynników wpływających na jakość. Szerzej to nauka o właściwościach towarów, metodach ich badania i oceny, czynnikach, zjawiskach i procesach rzutujących na jakość i wartość użytkową, o właściwym ukształtowaniu jakości wyrobów w sferach: przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej.
dziedzina nauk medycznych
biologia medyczna
medycyna
stomatologia
dziedzina nauk farmaceutycznych
dziedzina nauk o zdrowiu
dziedzina nauk o kulturze fizycznej
8. obszar sztuki
dziedzina sztuk filmowych
dziedzina sztuk muzycznych
dyrygentura
instrumentalistyka
kompozycja i teoria muzyki
reżyseria dźwięku
rytmika i taniec
wokalistyka
dziedzina sztuk plastycznych
sztuki piękne
sztuki projektowe
konserwacja i restauracja dzieł sztuki
dziedzina sztuk teatralnych