Klapa s Mora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klapa s Mora (ang.:Klapa From The Sea, pierwotnie: Super Klapa) – chorwacki zespół muzyczny stworzony na początku 2013 roku przez krajową telewizję publiczną Hrvatska Radiotelevizija (HRT) na potrzeby 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Skład grupy[ | edytuj kod]

Członkowie zespołu to wokaliści kilku popularnych w Chorwacji klap, wykonujących tradycyjną muzykę z Dalmacji.

 • Marko Škugor – pierwszy tenor (z klapy Kampanel)
 • Ante Galić – drugi tenor (z klapy Sinj)
 • Nikša Antica – pierwszy baryton (z klapy Kampanel)
 • Leon Bataljaku – drugi baryton (z klapy Crikvenica)
 • Ivica Vlaić – bas (z klapy Sebenico)
 • Bojan Kavedžija – bas (z klapy Grdelin)
 • Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Pod koniec lutego 2013 roku ogłoszono, że zespół został wewnętrznie wybrany na reprezentanta Chorwacji podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Mižerja” autorstwa Gorana Topolovca, który pokazał tradycyjną chorwacką muzykę w sposób nowoczesny. Produkcją kompozycji zajął się Nikša Bratoš, który końcową wersję utworu współtworzył z włoskim producentem Lucą Bignardim. 14 maja grupa wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu z czwartym numerem startowym. Nie awansowała jednak do sobotniego finału, zajęła 13. miejsce z 38 punktami na koncie.

  Bas – najniższy solowy i chóralny głos męski, sięgający od E wielkiego do f razkreślnego (różne źródła podają różne skale). Basem określa się też osobę śpiewającą basem (w przypadku głosu w chórze używamy liczby mnogiej basy).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Olena Omelyanchuk: Klapa s Mora is a new name for the Croatian ensemble (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-02-27. [dostęp 2013-05-17].
  2. Olena Omelyanchuk: The Croatian Klapa presents their song (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-02-26. [dostęp 2013-05-17].
  3. Mižerja to be the Croatian entry in Malmö. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
  4. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-05-17].
  5. Jakov Leon: We have ten more finalists! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-15. [dostęp 2013-05-17].
  6. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (1): Scoreboard (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-19].
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Klapa – gatunek tradycyjnej muzyki a cappella, ukształtowany z liturgicznych pieśni religijnych, spopularyzowany w chorwackiej Dalmacji; to także nazwa zespołów wykonujących ten gatunek muzyki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chorwacja bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1993 i do tej pory wzięła udział 21 razy. Jest jednym z dwóch krajów, obok Hiszpanii (oprócz tych, które zadebiutowały ostatnio), który nie zrezygnował z udziału od czasu debiutu. Od czasu pierwszego startu konkursem w Chorwacji zajmuje się nadawca Hrvatska Radiotelevizija (HRT). Reprezentanci wybierani są podczas krajowego festiwalu "Dora".
  58. Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 odbył się w Malmö Arena, Malmö (Szwecja), dzięki wygranej szwedzkiej reprezentantki Loreen z piosenką „Euphoria” na festiwalu w 2012 roku. Rundy półfinałowe konkursu odbyły się 14 i 16 maja, a finał – 18 maja 2013 roku.
  Tenor jeden z czterech głównych rodzajów, klas głosu ludzkiego. Mianem tym określa się również osoby śpiewające tym głosem.

  Reklama