• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kladno

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Bellevue – miasto w USA w stanie Waszyngton nad jeziorem Lake Washington w hrabstwie King, 117 tys. mieszkańców (dane z 2006 roku). Piąte pod względem wielkości miasto zespołu miejskiego Seattle. Przez wiele lat było traktowane jako zespół podmiejski, teraz jednak jest uważane za miasto satelitarne Seattle.
  Na mapach: 50°08′N 14°07′E/50,133333 14,116667 Kročehlavy (po polsku Kroczehlawy) – dzielnica miasta Kladno w Czechach, wcześniej samodzielna wieś.

  Kladno – miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z roku 2005 powierzchnia miasta wynosiła 36,97 km², a liczba jego mieszkańców – 69 355 osób.

  Miasto było ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego (Kladneńsko-Rakowickie Zagłębie Węglowe), hutnictwa żelaza oraz przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, materiałów budowlanych.

  Vitry-sur-Seine – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Dolina Marny. Przez miejscowość przepływa Sekwana.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Położenie i uwarunkowania naturalne[]

  Kladno położone jest 25 km na zachód od Pragi na równinnej wyżynie Kladenskiej będącej zachodnią częścią płaskowyżu Praskiego na granicy z Pogórzem Křivoklátskim. Południowa i zachodnia część znajduje się na płaskim terenie, który tworzy granicę dorzecza pomiędzy Wełtawą i Berounką. W kierunku północnozachodnim znajduje się kilka niedużych dolin. W mieście nie ma żadnych większych cieków wodnych prócz kilku potoków. Kladno jest prawie całe otoczone lasem.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.SK Kladno - czeski klub piłkarski mający swoją siedzibę w Kladnie, w Czechach. Aktualnie uczestniczy w rozgrywkach czeskiej 1. Gambrinus ligi (stan na sezon 2006/07).

  Dzielnice[]

  W obrębie administracyjnym miasta Kladna znajduje się 6 dzielnic:

 • Dubí - z tej miejscowości są najstarsze archeologiczne znaleziska z obszaru dzisiejszego miasta z VII-IX wieku. Ta dzielnica obejmuje wcześniejsze wsie Dubí, Dříň i Újezd pod Kladnem.
 • Kladno
 • Kročehlavy - mała wieś aż do połowy XIX wieku, potem szybki rozwój, który doprowadził do tego, że po pierwszej wojnie światowej były jedną z największych wsi w Czechosłowacji. To spowodowało awans do rangi miasta w 1931 roku. Rok wcześniej też tutaj został zbudowany kościół. Po drugiej wojnie światowej razem z Dubí i Rozdělovem połączone z Kladnem.
 • Rozdělov - wieś powstała dopiero w XVIII wieku w rezultacie rozdzielenia pól folwarku.
 • Švermov - powstała dopiero w 1949 roku przez połączenie gmin Motyčín i Hnidousy. Połączona z Kladnem jako ostatnia dzielnica w 1980 roku.
 • Vrapice - połączone z Kladnem w 1960 roku. Wcześniej średniowieczna wieś, która zanikła w XV-XVI wieku, była odbudowana przez górników pod koniec XVIII wieku. Zabytkowy jest kościół pw. św. Mikołaja, nawa jest gotycka, ale prezbiterium jest tworzone połową rotundy, wcześniejszego kościoła.
 • Historia dzielnic jest mało opracowana, publikacje patrz do rozdziału o historii Kladna.

  Berounka – rzeka w Czechach, lewy (najdłuższy) dopływ Wełtawy o długości 247 km. W górnym swym biegu rzeka nazywa się Mže, a nazwę Berounka przybiera przy ujściu Úhlavy w Pilznie.Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Historia[]

  Do 16 wieku większa wieś z kościołem i twierdzą, która była siedzibą tutejszego rodu szlacheckiego Kladenskich z Kladna. Po wymarciu kladenskiej linii tego rodu dominium kladenskie odziedziczyli Żdziarscy ze Żdziaru. Jerzy ze Żdziaru dokonał w drugiej połowie XVI wieku awansu Kladna do rangi miasteczka. Chociaż miasteczko dostało różne przywileje, zostało małe aż do drugiej połowy XIX wieku. Kladenska linia Żdziarskich ze Żdziaru wymarła po mieczu w roku 1670. Po ostatnim z nich dziedziczyły jego siostry, które podzieliły między siebie dominium kladenskie. Kladno z okolicą dostała Maria Maxmiliana Ewa. Po niej dziedziczyli Lambergowie. Ci jednak dominium sprzedali już w 1701 roku właścicielce sąsiedniego dominium Busztehrad, a ta sprzedała je następnie 1705 r. benedyktynom z klasztoru w Brzewnowie koło Pragi. Ci posiadali dominium Kladno aż do zniesienia poddaństwa w 1848 roku. Wtedy zaczął się rozwój eksploatacji węgla i hutnictwa. To prowadziło do szybkiego rozwoju miasta. Z tego powodu dzisiaj miasto jest 13. pod względem wielkości miastem w Czechach.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Volejbalový klub Kladno - czeski klub siatkarski z miasta Kladno. Założony został w 1953 roku. Obecnie występuje w najwyższej klasie rozgrywek klubowych w Czechach.

  Demografia[]

  Sport[]

 • HC Kladno – klub hokejowy
 • SK Kladno – klub piłkarski
 • VK Kladno – klub piłki siatkowej mężczyzn
 • Miasta partnerskie[]

 • Francja Vitry-sur-Seine, Francja
 • Stany Zjednoczone Bellevue, Stany Zjednoczone
 • Niemcy Akwizgran, Niemcy
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona miasta
 • Kraj środkowoczeski (czes. Středočeský kraj) – jeden z trzynastu krajów samorządowych i siedmiu okręgów terytorialnych w Czechach (zob. podział administracyjny Czech). Jego stolicą jest Praga, która sama do niego nie należy, stanowiąc miasto wydzielone. Powierzchnia kraju wynosi 11 014 km², zamieszkuje go 1 150 000 osób (gęstość zaludnienia wynosi 104 mieszkańców na 1 km²). Kraj ten liczy 12 powiatów i 1 146 miejscowości, w tym 73 miasta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.233 sek.