• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kjetil Esten Haraldsson Manheim

  Przeczytaj także...
  Deathcrush – minialbum norweskiej blackmetalowej grupy Mayhem. Było to pierwsze wydawnictwo nagrane przez Mayhem w studio.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Kjetil Esten Haraldsson Manheim (ur. 27 listopada 1968 w Oslo), znany również jako Manheim - norweski perkusista. Kjetil Manheim znany jest przede wszystkim z występów w black metalowej formacji Mayhem, której był współzałożycielem. W latach późniejszych związany z projektami muzycznymi z gatunku noise, takimi jak: Fe-mail, Maranata czy Big Robot.

  Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968 w Egersund, zm. 10 sierpnia 1993 w Oslo), znany również jako Euronymous – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Gitarzysta zespołu black metalowego Mayhem, zamordowany 10 sierpnia 1993 przez Varga Vikernesa. Poza działalnością artystyczną prowadził wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. Był także właścicielem sklepu muzycznego pod nazwą Helvete (nor. piekło) w Oslo.Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

  Biografia[]

  Manheim zapoczątkował Mayhem z dwoma muzykami, którymi byli - Jørn Stubberud (gitara basowa) oraz Øystein Aarseth (gitara elektryczna) w roku 1983. Zanim Stubberud oraz Manheim poznali Arsetha, grali w kilku zespołach, lecz projekty te nie satysfakcjonowały ich. Manheim odszedł z zespołu zaraz po nagraniu miinialbumu pt. Deathcrush. W 2001 roku razem z Ussellem Haswellem, Lassem Markhaughem założył norweskie duo Fe-mail.

  Jørn Stubberud ps. Necrobutcher (ur. 13 kwietnia 1968) - norweski basista, współzałożyciel black metalowego zespołu Mayhem.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Filmografia[]

 • Once Upon a Time in Norway (2007, film dokumentalny, reżyseria: Pål Aasdal, Martin Ledang)
 • Przypisy

  1. Encyclopaedia Metallum - Kjetil Manheim (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-17].
  2. Encyclopaedia Metallum - Mayhem (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-17].
  3. Once Upon a Time in Norway (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-28].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa Kjetila Manheima (ang.)
 • Blog Manheima (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.