• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kjell Oscarius

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Europy w curlingu rozegrano po raz pierwszy w dniach 11-14 grudnia 1975 roku w Megève we Francji. Kobiety i mężczyźni rozgrywają turniej w tym samym miejscu i czasie - na początku grudnia.Gmina Danderyd (szw. Danderyds kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Sztokholm, siedzibą jej władz jest Djursholm.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Kjell Oscarius (ur. 1 maja 1943), szwedzki curler, mistrz świata z 1973 i wicemistrz Europy 1975. Brat Bengta.

  Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Curlingu 1973 zostały rozegrane w Exhibition Arena, w Reginie (Saskatchewan), w Kanadzie, w dniach 19 - 24 marca. Rywalizowało ze sobą 10 reprezentacji, po raz pierwszy uczestniczyły drużyny z Danii i Włoch.Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Curlingu 1969 rozgrywane były w Perth Ice Rink, w Perth, w Szkocji. Rywalizowało ze sobą 8 reprezentacji.

  Oscarius jako zawodnik Djursholms Curlingklubb 4-krotnie reprezentował Szwecję na arenie międzynarodowej. 3 razy wygrał mistrzostwa kraju, co umożliwiało mu wyjazdy na mistrzostwa świata, raz wystąpił również w rozgrywkach europejskich.

  Podczas Mistrzostw Świata 1969 Szwedzi z Oscariusem na pozycji skipa w Round Robin wygrali 4 mecze a przegrali 3. Dało im to 4. miejsce, wówczas w fazie finałowej brały udział tylko 3 najlepsze reprezentacje. Następny raz Kjell wystąpił w 1972. Zawodnicy z Danderyd uplasowali się na ostatnim, 8. miejscu przegrywając wszystkie spotkania.

  Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.Mistrzostwa świata mężczyzn w curlingu po raz pierwszy odbyły się w roku 1968, lecz w latach 1959-1967 rozgrywane były Scotch Cup, które także zaliczane są do mistrzostw świata (od 1968). W latach 1989-2004 MŚ mężczyzn i MŚ kobiet rozgrywane były jednocześnie. Od 2004 są już rozgrywane oddzielnie, przyjęto również zasadę, że Kanada będzie gospodarzem na przemian MŚ mężczyzn i MŚ kobiet.

  Rok później reprezentacja Szwecji w fazie grupowej zwyciężyła 7 razy a przegrała tylko 2, w rezultacie z 2. pozycji Szwedzi awansowali do fazy finałowej. W półfinale pokonali 9:5 Francję (Pierre Boan) by w finale zmierzyć się z Kanadyjczykami, którzy bronili tytułów. Ostatni mecz turnieju zakończył się wynikiem 6:5 dla Szwecji, był to pierwszy tytuł mistrzów świata wywalczonych przez ten kraj.

  Światowa Federacja Curlingu (ang. World Curling Federation, WCF) – mająca za zadanie dbanie o rozwój curlingu i curlingu na wózkach na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów oraz precyzowanie zasad.

  Reprezentacja kraju na czele z Oscariusem zagrała w pierwszych mistrzostwach Europy, które odbyły się w 1975. Szwecja przegrywając tylko jeden mecz (2:5 przeciwko Szkocji – skip: Ken Marwick) w Round Robin jako lider klasyfikacji znalazła się bezpośrednio w finale. Tam jednak lepsi okazali się być Norwegowie (Knut Bjaanaes), którzy wygrali spotkanie 7:6.

  Drużyna[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kjell Oscarius w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.