• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kiviuq - księżyc

  Przeczytaj także...
  Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.Mauna Kea (w języku hawajskim biała góra) – najwyższy wulkan archipelagu Hawajów, usytuowany na wyspie Hawaiʻi i zarazem jeden z największych wulkanów na Ziemi. Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 4205 m powyżej poziomu morza, ale zarazem 10 203 m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego (co daje największą wysokość względną na Ziemi, od podstawy do wierzchołka). Mauna Kea zaczęła wyrastać z dna morskiego ok. 800 000 lat temu. W ciągu ostatnich 10 000 lat wybuchała parokrotnie. Ostatni raz erupcja nastąpiła ok. 4500 lat temu.
  Naturalny satelita (księżyc) – ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo „Księżyc” pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.

  Kiviuq (Saturn XXIV) – księżyc Saturna odkryty przez B.J. Gladmana i jego zespół w sierpniu 2000 roku. Odkrycia dokonano za pomocą 3,6-metrowego Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego na Mauna Kea (Hawaje).

  Księżyc ten należy do grupy inuickiej księżyców nieregularnych, poruszających się ruchem prostym, a więc zgodnym z obrotem planety.

  Kiviuq to imię bohatera w mitologii eskimoskiej.

  Księżyce nieregularne – niewielkie satelity krążące wokół planety po orbitach wydłużonych, odległych i często silnie nachylonych do płaszczyzny jej równika. Często poruszają się one ruchem przeciwnym do obrotu planety, czyli po orbitach wstecznych. Te cechy świadczą że nie powstały one z dysku materii otaczającego formującą się planetę, jak księżyce regularne, lecz pierwotnie krążyły wokół Słońca i zostały przechwycone.Brett James Gladman (ur. 16 kwietnia 1966) - kanadyjski astronom, profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, odkrywca lub współodkrywca wielu obiektów astronomicznych, w tym księżyców Urana - Kalibana i Sykoraksa. Na jego cześć jedną z planetoid nazwano (7638) Gladman.

  Zobacz też[]

 • Chronologiczny wykaz odkryć planet, planet karłowatych i ich księżyców w Układzie Słonecznym
 • Księżyce Saturna
 • Przypisy[]

  1. Kiviuq (ang.). W: Solar System Exploration [on-line]. NASA. [dostęp 2016-02-08].
  2. Planetary Satellite Mean Orbital Parameters (ang.). Jet Propulsion Laboratory, 2013-05-28. [dostęp 2013-11-15].
  3. T. Denk, S. Mottola: Saturn's Irregular Moon Ymir (ang.). W: DPS meeting #44 [on-line]. American Astronomical Society, październik 2012. [dostęp 2016-02-09].
  4. Cheryl Petten. Naming Saturn's moons. „Windspeaker”. 21 (7), s. 32, 2003 (ang.). 

  Linki zewnętrzne[]

 • Satelity nieregularne Saturna (niem.)
 • Kiviuq (ang.). W: Solar System Exploration [on-line]. NASA. [dostęp 2016-02-08].
 • Chronologiczny wykaz odkryć planet, planet karłowatych i ich księżyców w Układzie Słonecznym przedstawia w postaci tabelarycznej chronologiczny przegląd odkryć głównych obiektów w Układzie Słonecznym, takich jak: planety, planety karłowate i ich księżyce.Hawaje (haw. Mokupuni o Hawai‘i; ang. Hawaii, dawniej: Sandwich Islands, nazwane tak przez Cooka na cześć Johna Montagu, hrabiego Sandwich) – archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teleskop Kanadyjsko-Francusko-Hawajski (ang. Canada-France-Hawaii Telescope, w skrócie CFHT) – teleskop o średnicy zwierciadła 3,6 metra, znajdujący się w pobliżu wierzchołka wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Jest międzynarodowym przedsięwzięciem trzech instytucji: National Research Council of Canada (42,5% udziałów), francuskiego Centre national de la recherche scientifique (42,5%) oraz Uniwersytetu Hawajskiego (15%).
  Mitologia (gr. μυθολογια, gdzie μυθοι to baśń, mit, a λέγειν opowiadać) – zbiór legend i podań o bogach i bohaterach, funkcjonujący w danej religii lub społeczności. Terminem tym określa się również naukę zajmującą się badaniem mitów.
  Inuit (nazwa własna i ang.: Inuit, spolszczenia: Inuici, Inuitowie, według hasła w encyklopedii PWN Innuici) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.
  Grupa inuicka – grupa zewnętrznych, nieregularnych księżyców Saturna, poruszających się ruchem prostym (zgodnie z kierunkiem obrotu planety) po orbitach o inklinacji ok. 46°. Nazwy księżyców z tej grupy pochodzą z mitologii Inuitów (Eskimosów).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.