• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kitwe

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Baia Mare (nazwa oznacza po polsku "Wielką Kopalnię", węg. Nagybánya, niem. Frauenbach) - stolica i największe miasto okręgu Marmarosz (obecnie często błędnie uznawanym za część Siedmiogrodu), Rumunia; 137 921 mieszkańców.
  Kalulushi - miasto w północnej Zambii, w Prowincji Pasa Miedzionośnego, w zespole miejskim Kitwe. Około 100 tys. mieszkańców.
  Widok na Kitwe

  Kitwe – miasto w Zambii, w prowincji Copperbelt, na obszarze Pasa Miedzionośnego. 577 882 mieszkańców (2013). Ważny ośrodek górnictwa i hutnictwa miedzi, kobaltu oraz przemysłu metalowego, chemicznego, drzewnego, samochodowego, odzieżowego, papierniczego, spożywczego. Miasto posiada port lotniczy. Miasto zostało założone w 1830. Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.

  Do zespołu miejskiego Kitwe należy miasto Kalulushi.

  Prowincja Pasa Miedzionośnego (ang. Copperbelt Province) − jest jedną z 9 prowincji w Zambii, znajdująca się w centralnej części kraju.Pas Miedzionośny (ang. Copperbelt lub Copper belt) - strefa w południowej części Afryki, rozciągająca się od Prowincji Katanga w Demokratycznej Republice Konga do Prowincji Copperbelt w Zambii, w której znajdują się duże zasoby przede wszystkim miedzi (15% zasobów światowych), ale również kobaltu, uranu, cynku, ołowiu, srebra oraz manganu. Najważniejsze centra wydobywcze to miasta: Ndola, Kitwe, Chingola, Luanshya i Mufulira w Zambii oraz Lubumbashi w Demokratycznej Republice Konga.

  Miasta partnerskie[]

 • Wielka Brytania Sheffield, Wielka Brytania
 • Stany Zjednoczone Detroit, Stany Zjednoczone
 • Rumunia Baia Mare, Rumunia
 • Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.