• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kirsti Sparboe

  Przeczytaj także...
  12. Konkurs Piosenki Eurowizji 1967 odbył się 8 kwietnia 1967 w Wiedniu (Austria). Konkurs prowadziła Erika Vaal, a wygrała go brytyjska reprezentantka Sandie Shaw z utworem "Puppet on a String".Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kirsti Sparboe (ur. 7 grudnia 1946 w Tromsø) – norweska wokalistka muzyki pop oraz aktorka. Jej kariera opiera się głównie na występach na Eurowizji.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Pierwszy raz na Eurowizji wystąpiła w 1965. Zaśpiewała wtedy piosenkę Karusell, która zajęła 13 miejsce. Rok później znów wystartowała w eliminacjach, jednak nie przeszła dalej, zajmując z piosenką Gi Meg Fri 2 miejsce w norweskich preselekcjach. Jednak nie zrezygnowała w uczestnictwie w konkursie i w 1967 wystartowała z piosenką Dukkemann. Zajęła wtedy 14 miejsce. Wzięła również udział w eliminacjach w 1968, jednak jej piosenka Jag har aldri vært så glad i no'en som deg została oskarżona o plagiat utworu Cliffa Richarda Summer Holiday i w następstwie tego zdyskwalifikowana. W 1969 znów wzięła udział w Eurowizji. Przeszła przez norweskie eliminacje, jednak piosenka Oj, oj, oj, så glad jeg skal bli zajęła ostatnie miejsce. W kolejnych latach ukazały się również inne wersje językowe piosenki: niemiecka, szwedzka oraz francuska.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 odbył się 29 marca 1969 roku, w Madrycie (Hiszpania). W konkursie brało udział 16 państw. Krajem, który zrezygnował z rywalizacji, była Austria. Powodem był brak chęci na udział w Konkursie w kraju rządzonym przez Franco.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Krótka biografia Kirsti Sparboe (niem.). [dostęp 31 sierpnia 2009].
  2. Spellemannprisen (wyszukaj "Kirsti Sparboe" pod "SØK I ARKIVET") (norw.). www.spellemann.no. [dostęp 2016-01-16].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Krótka biografia Kirsti Sparboe (niem.). [dostęp 31 sierpnia 2009].
 • Kirsti Sparboe na IMDB (ang.). [dostęp 31 sierpnia 2009].
 • Archiwum pre-elekcji do Eurowizji w latach 1956-1969 (ang.). [dostęp 31 sierpnia 2009].
 • BBC Comedy Guide - "Jon, Brian, Kirsti And Jon" (ang.).
 • 10. Konkurs Piosenki Eurowizji 1965 odbył się 20 marca 1965 w Neapolu we Włoszech. Festiwal, który prowadziła Renata Mauro, wygrał Luksemburg.Tromsø [ˈtrumsø] – stolica regionu Troms, największe miasto północnej Norwegii, siódme największe miasto kraju.




  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Sir Cliff Richard, właśc. Harry Roger Webb (ur. 14 października 1940 w Lucknow) – brytyjski piosenkarz, były wokalista The Shadows. Cliff Richard był przez lata jednym z najpopularniejszych artystów pop w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy na listach przebojów znalazł się w 1958 roku z piosenką "Move It". Potem jego utwory 14 razy znajdowały się na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów. W 1961 r. wspólnie z zespołem The Shadows wystąpił w filmie muzycznym pt. "Chcemy się bawić". Po raz ostatni przebojem nr 1 w Wielkiej Brytanii była – w 1999 – jego piosenka "The Millennium Prayer". Za całokształt twórczości 25 października 1995 Cliff Richard otrzymał tytuł szlachecki.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.9 sek.