• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kirsten Wild

  Przeczytaj także...
  Emma Karolina Johansson (ur. 23 września 1983 w Sollefteå) – szwedzka kolarka szosowa, wicemistrzyni olimpijska oraz dwukrotna medalistka mistrzostw świata.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Puchar Świata kobiet w kolarstwie szosowym - cykl wyścigów organizowany corocznie przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Pierwsza edycja miała miejsce w 1998 roku. Na ten cykl składają się tylko wyścigi jednodniowe. Obecnie w kalendarzu Pucharu Świata znajduje się osiem wyścigów, w tym jeden drużynowy wyścig na czas. Większa część imprezy odbywa się w Europie. Najbardziej utytułowaną zawodniczką w tym cyklu jest Holenderka Marianne Vos, która pięciokrotnie zwyciężała. Zarówno w wyścigach indywidualnych, jak i drużynowych punkty przyznawane są tylko za pierwsze 20 miejsc.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Kirsten Wild (ur. 15 października 1982 w Almelo) – holenderska kolarka torowa i szosowa, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i brązowa medalistka mistrzostw Europy w kolarstwie torowym oraz dwukrotna medalistka szosowych mistrzostw świata.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.AA Drink-Leontien.nl (Kod UCI: LNL) – była holenderska profesjonalna kobieca grupa kolarska. Powstała w 2005 roku pod nazwą Van Bemmelen–AA Drink i sponsorowana była przez markę AA Drink należącą do holenderskiego producenta napojów energetycznych United Soft Drinks. Od 2009 roku sponsorem tytularnym była także witryna leontien.nl należąca do byłej holenderskiej kolarki - Leontien van Moorsel, której mąż, Michael Zijlaard, został managerem grupy. W 2011 roku do zespołu przeszlo sześć zawodniczek ze zlikwidowanej brytyjskiej grupy Team Garmin-Cervélo (Pooley, Armitstead, Laws, Martin, Daams i Ryan). W 2012 roku firma AA Drink zdecydowała się nie przedłużać umowy sponsorskiej, a van Moorsel zdecydowała się nie szukać nowego sponsora i rozwiązać zespół. Zawodniczki jeździły na rowerach firmy Cervélo.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej Kirsten Wild osiągnęła w 2007 roku, kiedy zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne Kobiet. Rok później zdobyła trzy medale mistrzostw Holandii w kolarstwie torowym, w tym złoty w scratchu. W 2011 roku zdobyła brązowy medal w omnium na mistrzostwach świata w Apeldoorn, gdzie wyprzedziły ją tylko Tara Whitten z Kanady i Sarah Hammer z USA. W tym samym roku i tej samej konkurencji zdobyła także brązowy medal na mistrzostwach Europy w Apeldoorn, ulegając tylko Brytyjce Laurze Trott i Białorusince Taccianie Szarakowej. W sezonach 2009 i 2010 zajmowała trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W obu przypadkach lepsze okazały się tylko: jej rodaczka - Marianne Vos oraz Szwedka Emma Johansson. Ponadto w 2011 roku Wild zdobyła złote medale w scratchu i wyścigu punktowym na mistrzostwach Holandii. W 2012 roku wspólnie z koleżankami z zespołu AA Drink-leontien.nl wywalczyła brązowy medal w drużynowej jeździe na czas na szosowych mistrzostwach świata w Valkenburgu.

  Marianne Vos (ur. 13 maja 1987 w ’s-Hertogenbosch) - holenderska kolarka szosowa, torowa i przełajowa, dwukrotna złota medalistka olimpijska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie torowym, wielokrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie szosowym i kolarstwie przełajowym oraz pięciokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w kolarstwie szosowym.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • 15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Laura Rebecca Trott (ur. 27 kwietnia 1992 w Harlow) – brytyjska kolarka torowa, czterokrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna medalistka mistrzostw Europy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sarah Kathryn Hammer (ur. 18 sierpnia 1983) – amerykańska kolarka torowa i szosowa, dwukrotna medalistka olimpijska i wielokrotna medalistka torowych mistrzostw świata.
  85. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, które odbyły się w holenderskim Valkenburgu w dniach 15–23 września 2012 roku. Po raz pierwszy od mistrzostw świata w Agrigento w 1994 roku rozegrana została drużynowa jazda na czas, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zamiast ekip narodowych w rywalizacji wzięły udział zawodowe drużyny kolarskie.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Tara Whitten (ur. 13 lipca 1980 w Toronto) – kanadyjska kolarka torowa i szosowa, brązowa medalistka olimpijska oraz pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.
  108. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2011 - zawody sportowe, które odbyły się w holenderskim Apeldoorn w hali Omnisport w dniach 23 - 27 marca 2011. W zawodach wzięli udział reprezentanci 41 krajów, w tym Polski. W programie mistrzostw znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Puchar Świata kobiet w kolarstwie szosowym w sezonie 2009 to 12. edycja tej imprezy. Organizowany przez UCI, obejmował dziesięć wyścigów, z czego dziewięć odbyło się w Europie, a jeden w Ameryce Północnej. Pierwsze zawody odbyły się 29 marca we włoskim Cittiglio, a ostatnie 13 września w niemieckiej Norymberdze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.