Kirsch
Fondue (z fran. fondre = „roztapiać się”) – potrawa przygotowana z gorącego sera i białego wina. Fondue pochodzi z kuchni szwajcarskiej, ale jest też bardzo popularne we Francji i Włoszech.Tort - wyrób ciastkarski, który został przyrządzony z ciasta, najczęściej z ciasta biszkoptowego, jest rodzajem wykwintnego deseru. Podstawą tortu jest ciasto przekładane masą, często nasączane alkoholem lub aromatem. Całość jest polewana i zdobiona.
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Kirsch (niem. Kirschwasser) – wysokoprocentowy (38%–50%) napój alkoholowy wytwarzany z owoców wiśni nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia; surowcem dla niektórych odmian tego likworu bywają i czereśnie. Kirsz w odróżnieniu od wiśniówki jest bezbarwny i nie jest słodki.
Tradycyjnie (od połowy XIX wieku) produkowany jest w Alzacji, ale także w Niemczech (Schwarzwald), Szwajcarii, Włoszech i Austrii. Na jeden litr kirschu zużywa się około 14 kilogramów dojrzałych, zbieranych na początku lipca owoców. Są one miażdżone (częściowo razem z pestkami, co nadaje produktowi nutę smaku gorzkich migdałów) i prasowane, a następnie poddawane naturalnej fermentacji, po czym przeprowadzana jest pojedyncza albo dwukrotna destylacja. Trunek często leżakuje przed wprowadzeniem do sprzedaży, ale unika się beczek, gdyż nadałyby mu barwę.
Napój podaje się schłodzony albo – lepsze jego gatunki – w temperaturze pokojowej (jak brandy). Kirsch wykorzystywany też bywa jako składnik różnego rodzaju potraw, deserów czy ciast, np. w torcie szwarcwaldzkim dodawany jest do masy wiśniowej i nasącza się nim poszczególne warstwy ciasta, a w szwajcarskim fondue oprócz pozostałych składników dodaje się do smaku kieliszek kirscha.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Stuart Walton, Brian Glover: The Ultimate Encyclopedia of Wine, Beer, Spirits and Liqueurs. Hermes House, 1998, s. 413. ISBN 978-1840380859. (ang.)