• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kino Polska

  Przeczytaj także...
  Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.Stanisław Janicki (ur. 11 listopada 1933 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina.
  Stopklatka TV - kanał należący do spółki Kino Polska , należącej do grupy SPI International i Agora S.A. o tematyce filmowej. Kanał wystartuje do 27 kwietnia 2014 - wtedy TVP opuści w całości pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. 30 października 2013 roku Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji przyznała nadawcy Stopklatki TV koncesję na rozpowszechnianie w sposób naziemny kanału Stopklatka TV.

  Telewizja Kino Polskapolska komercyjna stacja telewizyjna, która rozpoczęła emisję programu 20 grudnia 2003 roku. Podstawą emisji była przyznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesja nr 296/2003T.

  W połowie 2008 roku powstało powiązane ze stacją Wydawnictwo Telewizji Kino Polska, które zajmuje się wydawaniem boksów DVD z polskimi filmami, w ramach trzech serii wydawniczych: Arcydzieła Polskiego Kina, Przeboje Polskiego Kina i Awangarda/Off.

  Do Kino Polska S.A., właściciela kanału, należy 41,04% akcji spółki Stopklatka S.A., która wraz z Agora S.A. zajmuje się produkcją i dystrybucją kanału filmowego Stopklatka TV, nadającego bezpłatnie poprzez naziemną telewizję cyfrową. Stopklatka S.A. jest również wydawcą serwisu Stopklatka.pl, pierwszego polskiego portalu o tematyce filmowej.

  Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 w Krakowie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne Gangsterzy i filantropi oraz Prawo i pięść. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Był także realizatorem filmów obyczajowych i wojennych.Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 w Gwoźdźcu koło Kołomyi, zm. 27 grudnia 2007 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta ormiańskiego pochodzenia, poseł na Sejm PRL (1985–1989).

  Program i współpraca[]

  Telewizja Kino Polska współpracuje z producentami takimi jak Studio Filmowe Kadr i TVP, które udostępniają jej swoje produkcje w formie odpłatnych licencji.

  W ramówce stacji znajdują się filmy fabularne, dokumenty, kroniki, kino niezależne, filmy animowane, seriale i programy telewizyjne. W większości są to produkcje polskie, chociaż zdarzają się też zagraniczne, przywoływane na zasadzie sentymentalnych powrotów do przeszłości lub emitowane z polskim dubbingiem opracowanym w momencie ich premiery w Polsce.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.

  Wśród autorów prezentowanych na antenie stacji są m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Agnieszka Holland, Piotr Szulkin, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Jerzy Hoffman, Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Karabasz, Barbara Sass, Jerzy Kawalerowicz, Aleksander Ford, Stanisław Bareja, Roman Polański, Stanisław Różewicz, Andrzej Żuławski, Marek Koterski, Andrzej Kondratiuk, Marek Piwowski, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Tadeusz Konwicki i Jerzy Skolimowski. Seanse filmowe często uzupełniają programy produkowane przez stację, oparte zwykle na wywiadach z artystami.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Piotr Szulkin (ur. 26 kwietnia 1950) w Gdańsku – reżyser scenarzysta, plastyk, autor książek. Wykładowca (prof. dr hab) Szkoły Filmowej w Łodzi. Syn profesora fizyki Pawła Szulkina i Marii Szulkin. Żonaty od 1974 roku z dr psychologii Renatą Karwowską-Szulkin, wieloletnią prorektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Z Telewizją Kino Polska stale współpracują m.in. Stanisław Janicki, Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Jacek Szczerba i Magdalena Juszczyk. Dyrektorem programowym stacji jest Joanna Rożen-Wojciechowska.

  Nagrody[]

  W roku 2011 stacja otrzymała Telekamerę Tele Tygodnia. Inne zdobyte przez nią nagrody to: Hot Bird TV Award 2010, Nagroda PISF 2009 dla Wydawnictwa Telewizji Kino Polska w kategorii "Dystrybucja polskiego filmu", Nagroda PISF 2007 dla Telewizji Kino Polska w kategorii "Audycja radiowa lub program telewizyjny" i Hot Bird TV Award 2005.

  Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.

  Formuła[]

  Telewizja Kino Polska od początku proponuje widzom własną, oryginalną formułę prezentowania filmów. Na jej antenie o swoich dziełach opowiadają sami filmowcy: reżyserzy, aktorzy, operatorzy i scenarzyści. W wywiadach mówią oni o tym, co działo się na planie, przytaczają anegdoty i wspomnienia, odpowiadają na pytania o swoją twórczość i kino w ogóle.

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Studio Filmowe Kadr (dawniej Zespół Filmowy KADR) – polskie studio produkcji filmów, powstałe 1 maja 1955. Do 2009 roku wyprodukowano w nim ok. 150 filmów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa Telewizji Kino Polska
 • Przypisy

  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.Kazimierz Julian Kutz (ur. 16 lutego 1929 w Szopienicach) – polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966), senator IV, V, VI i VIII kadencji, poseł na Sejm VI kadencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Plan zdjęciowy - miejsce, gdzie wykonuje się zdjęcia do filmu, może to być studio filmowe (zdjęcia studyjne), lub też plener (powstają wtedy zdjęcia plenerowe). Od wyboru planu zdjęciowego zależy w znacznej mierze scenografia przyszłego filmu. Wyboru planu dokonuje reżyser, który zamienia scenariusz na scenopis; niekiedy zajmuje się tym odpowiedni realizator.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  prof. Kazimierz Karabasz (ur. 6 maja 1930 w Bydgoszczy) – polski reżyser filmów dokumentalnych i teoretyk tej dziedziny sztuki, współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
  Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.
  Wojciech Jerzy Has (ur. 1 kwietnia 1925 w Krakowie, zm. 3 października 2000 w Łodzi) – polski reżyser filmowy, scenarzysta, producent.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.