Kingston upon Thames
Sopwith Aviation Company – brytyjska wytwórnia lotnicza projektująca i produkująca podczas I wojny światowej samoloty głównie dla brytyjskiego Royal Flying Corps, Royal Naval Air Service a później także Royal Air Force. Jedną z najsłynniejszych maszyn wytwórni był samolot myśliwski Sopwith Camel, który tak jak i inne modele był użytkowany także poza Wielką Brytanią, przez siły powietrzne Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.
Kingston upon Thames – miejscowość w Wielkiej Brytanii, dawny ważny ośrodek miejski, w X w. miasto koronacyjne królów angielskich. Od 1965 wchodzi w skład Wielkiego Londynu jako część gminy Kingston upon Thames.
Historia[ | edytuj kod]
Położone nad Tamizą na ważnym szlaku handlowym, Kingston było ośrodkiem miejskim już u zarania angielskiej państwowości. Pojawia się w źródłach jako jedno z centrów saskiego królestwa Wesseksu pod łacińskimi nazwami Cyningestun, Cyngestun czy Chingestun. Pierwszy raz wzmiankowane jest w latach 30. IX w. W X w. było miejscem koronacji królów Wesseksu i pierwszych królów angielskich – poczynając od Edwarda Starszego (902), a kończąc na Ethelredzie II Bezradnym (978). Świadkiem tamtych czasów jest „kamień koronacyjny”, używany podczas ceremonii koronacji, obecnie stanowiący pomnik.
Zapewne pod koniec XII w. zbudowano tu most na Tamizie (zastąpiony nowym w 1. połowie XIX wieku), który decydował o dużym znaczeniu gospodarczym i militarnym ośrodka. Kingston było często odwiedzane przez królów angielskich, m.in. w 1217 król Henryk III prowadził tu negocjacje z pretendentem do korony angielskiej i późniejszym królem francuskim Ludwikiem VIII Lwem, w późniejszych wiekach znajdował się tu pałac królewski.
W 1912 powstała w mieście fabryka samolotów Sopwith Aviation Company, która z czasem przekształciła się w Hawker Siddeley – jednego z największych brytyjskich producentów lotniczych. Od 1899 działa tutaj Kingston University.