• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • King ov Hell

  Przeczytaj także...
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Gorgoroth – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1992 roku w Bergen. Nazwa zespołu nawiązuje do nazwy krainy Gorgoroth ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Do 2009 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych niejednoznacznie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Roger "Infernus" Tiegs, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie licznych, utytułowanych muzyków działalność Gorgoroth jest skupiona w artystycznym podziemiu.
  Gaahl, właśc. Kristian Eivind Espedal (ur. 7 sierpnia 1975 w Sunnfjord) – norweski wokalista i autor tekstów. Espedal znany jest przede wszystkim z występów w blackmetalowej grupie Gorgoroth, której był członkiem w latach 1998–2007. Mając 16 lat założył zespół Trelldom. Założył także grupę Gaahlskagg i grał w Sigfader.

  King właściwie Tom Cato Visnes (ur. 27 listopada 1974 w Bergen), znany również jako TC King – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Tom Cato Visnes znany jest przede wszystkim z występów w black metalowej grupie Gorgoroth, w której pełnił funkcję basisty w latach 1999–2007. W latach 2002-2007 występował w zespole rockowym Audrey Horne.

  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

  W 2009 roku wraz z byłym wokalistą Gorgoroth - Kristianem "Gaahlem" Espedalem powołał zespół God Seed. Formacja została przekształcona jeszcze tego samego roku w Ov Hell z udziałem wokalisty Stiana "Shagratha" Thoresena znanego z występów w Dimmu Borgir. King ov Hell współpracował ponadto z takimi zespołami jak: Sahg, I oraz Jotunspor.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Satanizm – termin określający wiele różnych systemów religijnych, wierzeń oraz praktyk, które nawiązują do różnie rozumianego Szatana.

  Wraz z zespołami Gorgoroth i Audrey Horne uzyskał dwukrotnie nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen. Poza działalnością artystyczną Visnes pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Bergen. Muzyk praktykuje satanizm teistyczny.

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule God Seed, w sekcji Dyskografia.

  Filmografia[]

 • Black Metal: A Documentary (2007, film dokumentalny, reżyseria: Bill Zebub)
 • Przypisy

  1. TEMPLE OF THE BLACK MOON Featuring ANTHRAX, CRADLE OF FILTH Members: First Audio Samples - Jan. 25, 2012 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2012-02-11].
  2. Video: IMMORTAL Frontman's ABBATH Performs Live For First Time (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-09-14].
  3. Encyclopaedia Metallum – King ov Hell (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  4. Encyclopaedia Metallum – Gorgoroth (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  5. Z Gorgoroth w God Seed (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-11-29].
  6. Encyclopaedia Metallum – Ov Hell (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  7. Encyclopaedia Metallum – Sahg (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  8. Encyclopaedia Metallum – Jotunspor (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  9. Encyclopaedia Metallum – I (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  10. Spellemannprisen, 2005 (norw.). www.spellemann.no. [dostęp 2011-11-29].
  11. Spellemannprisen, 2006 (norw.). www.spellemann.no. [dostęp 2011-11-29].
  12. GORGOROTH Guitarist INFERNUS: 'I Promise For Satan That I Will Come Back' - Oct. 31, 2007 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-29].
  13. Interview with King ov hell (ang.). www.maelstrom.nu. [dostęp 2011-11-29].
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.I - norweska grupa muzyczna grająca heavy metal z wpływami black metalu. W skład zespołu wchodzą Abbath Doom Occulta z Immortal, King ov Hell z Gorgoroth, Ice Dale z Enslaved oraz Armagedda. Według strony zespołu jedną z ich z głównych inspiracji jest grupa Bathory.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Spellemannprisen - nagroda muzyczna przyznawana w Norwegii od 1973 roku. Od 2007 roku uzupełnienie wyróżnienia w kategorii debiutant roku stanowi grant w wysokości 200 tys. norweskich koron. Stypendium przyznawane jest przez stowarzyszenie Gramo. Spellemannprisen przyznawana jest w dwudziestu sześciu kategoriach. Najwięcej, dziewięć wyróżnień otrzymała orkiestra Oslo-Filharmonien, zespół a-ha oraz pianista klasyczny Leif Ove Andsnes.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.