• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • King’s College - Cambridge

  Przeczytaj także...
  Małgorzata Beaufort LG (ur. 31 maja 1443 w zamku Bletsoe, zm. 29 czerwca 1509 w Opactwie Westminsterskim) – angielska arystokratka, matka króla Anglii Henryka VII Tudora.Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 w Greenwich, zm. 28 stycznia 1547 w Londynie) – król Anglii (od 21 kwietnia 1509 do końca życia), lord Irlandii (1494–1542), król Irlandii (1542–1547), drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII). Doprowadził w latach 20. i 30. XVI wieku do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia niezależnego Kościoła anglikańskiego; za jego panowania dokonano kasaty klasztorów. Zasłynął 6 małżeństwami oraz ścinaniem głów niektórych swoich małżonek.
  Wojna Dwóch Róż – wojna domowa, tocząca się w Anglii w latach 1455-1485. Uważana jest za swoiste przedłużenie wojny stuletniej.
  Główna brama wejściowa, wybudowana w stylu neogotyckim od strony ulicy King’s Parade
  Brama wejściowa od strony wielkiego dziedzińca, obok kaplicy
  Zegar na bramie, od strony wielkiego dziedzińca
  Kaplica w King’s, od strony rzeki

  King’s College jest jednym z kolegiów należących do Uniwersytetu Cambridge w Anglii.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Ryszard III, ang. Richard III (ur. 2 października 1452, zm. 22 sierpnia 1485) – król Anglii od 1483 r. (koronowany 6 lipca), najmłodszy syn Ryszarda Plantageneta, 3. księcia Yorku, i Cecylii Neville, córki 1. hrabiego Westmorlandu. Młodszy brat króla Edwarda IV. Przez krótki czas w 1483 r. Lord Protektor i regent Królestwa w imieniu małoletniego bratanka Edwarda V.

  Formalna nazwa kolegium brzmi The King’s College of Our Lady and St. Nicholas in Cambridge. W kontekście uniwersyteckim, kolegium jest przeważnie znane po prostu jako King’s.

  Historia[]

  12 lutego 1441 roku dziwiętnastoletni wówczas król Henry VI wydał oficjalny dokument tzw. Letters patent, zatwierdzający założenie koledżu. Przez kolejne trzy lata wykupywał ziemię w centrum średniowiecznego Cambridge pod budowę college'u. Według początkowych planów college miał mieć jednego provosta i 12 (tylu ile apostołów) uczniów. Kiedy rozpoczęto budowę Old Court, król zdecydował iż college ma mieć 70 akademików, którzy przybywali tutaj na naukę z założonej przez króla wcześniej szkoły z internatem w Eton. Przez kolejne 400 lat na King’s College przyjmowani byli wyłącznie studenci z Eton.

  Sklepienie wachlarzowe zbudowane jest na łękach promieniście rozchodzących się z punktów podparcia - jednej lub kilku kolumn wewnątrz pomieszczenia. Stosowane najczęściej w okresie późnego gotyku angielskiego – tzw. stylu perpendykularnego czyli pionowego, który zdominował architekturę angielską w XV wieku.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Kaplica King’s College

  Budynki wchodzące w skład King’s College[]

  Kaplica[]

  Kaplica kolegialna jest przykładem stylu późnego gotyku angielskiego. Według zamierzeń króla Henryka VI kaplica miała nie mieć równej sobie w całej Anglii. Budowa trwała prawie sto lat od roku 1446 do 1531, i przebiegała w trzech etapach.

  Jan Michał Pieńkowski (ur. 8 sierpnia 1936 w Warszawie) – brytyjski ilustrator i autor książek i komiksów dla dzieci.Henryk VI Lancaster (ur. 6 grudnia 1421, zm. 21 maja 1471) – był królem Anglii od 1422 r. do 1461 r., a potem ponownie od 1470 r. do 1471 r. oraz królem Francji od 1422, de facto do 1453 (później król tytularny). Syn Henryka V i Katarzyny de Valois, księżniczki francuskiej.

  Kamień węgielny pod budowę kaplicy położył sam król 25 lipca 1446 roku. W roku 1455 wybuchła Wojna Dwóch Róź kiedy to Edward, książę Yorku, zakwestionował prawo Henryka VI do tronu. Przez kolejne 11 lat niepokojów kontynuowano jednak budowę kaplicy. W roku 1461, Henryka VI pojmano i osadzono w więzieniu, a budowę kaplicy natychmiast wstrzymano. Henryka VI zamordowano 21 maja 1471, a po jego śmierci, prace budowlane znacznie spowolniono. Drugi etap budowy nastąpił za panowania Ryszarda III. Trzeci i ostatni etap kończący budowę miał miejsce za panowania Tudorów, Henryka VII i Henryka VIII. Za namową swojej matki Małgorzaty Beaufort, Henry VII zdecydował o zakończeniu budowy kaplicy. Henryk VII zmarł w 1509, a budowę kontynuował jego syn, Henryk VIII. W roku jego śmierci, 1547, prawie 100 lat po położeniu kamienia węgielnego, kaplica została ukończona. Jest uznana za prawdziwe „dzieło królów”.

  Henryk VII, ang. Henry VII (ur. 28 stycznia 1457, zm. 21 kwietnia 1509) – król Anglii i lord Irlandii od 22 sierpnia 1485 do końca życia. Pierwszy król z dynastii Tudorów, uważany za jednego z najlepszych angielskich władców.Peter Paul Rubens (ur. 28 czerwca 1577 w Siegen w Westfalii, zm. 30 maja 1640 w Antwerpii) – malarz flamandzki, jeden z najwybitniejszych artystów epoki baroku.

  W kaplicy znajduje się największe na świecie sklepienie wachlarzowe. dwadzieścia sześć dużych okien z witrażami, dwadzieścia cztery z nich pochodzą z XVI wieku. Ołtarz zdobi obraz Petera Paula Rubensa Pokłon trzech mędrców.

  Corocznie, w Wigilię Bożego Narodzenia BBC transmituje z kaplicy Nine Lessons and Carols.

  Kaplica jest uważania za symbol miasta Cambridge.

  Sir Ahmed Salman Rushdie (ur. 19 czerwca 1947 w Bombaju, arab.:أحمد سلمان رشدی, hindi: अहमद सलमान रश्दी), brytyjski pisarz i eseista indyjskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematach związanych z Subkontynentem Indyjskim oraz relacjami świata zachodniego ze wschodem. Zdobywca Nagrody Bookera za książkę pt. "Dzieci północy". Jego twórczość charakteryzuje się magicznym realizmem.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Znani absolwenci[]

 • Jan Pieńkowski
 • Salman Rushdie
 • Patrick Maynard Stuart Blackett • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Patrick Maynard Stuart Blackett (ur. 18 listopada 1897 w Londynie, zm. 13 lipca 1974 tamże) – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla za rozwinięcie metody komory Wilsona i za odkrycia, przy jej użyciu, w dziedzinach fizyki jądrowej i promieniowania kosmicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.