• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kim Yu-na

  Przeczytaj także...
  Brian Orser (ur. 18 grudnia 1961 roku w Belleville, Ontario) – były kanadyjski łyżwiarz figurowy, obecnie trener. Odznaczony Orderem Kanady. Dwukrotny srebrny medalista olimpijski w roku 1984 i 1988. Mistrz świata w 1987 roku. Mistrz Kanady w latach 1981-1988. Doprowadził Kim Yu Na do złotego medalu olimpijskiego podczas Igrzysk w Vancouver 2010.XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).

  Kim Yu-Na (kor. 김연아, ur. 5 września 1990 w Bucheon) – południowokoreańska łyżwiarka figurowa.

  Kiedy miała 6 lat wraz z rodzicami przeniosła się do Gunpo. W 2006 wyjechała do Toronto. Obecnie studiuje na jednym z koreańskich uniwersytetów, ale nadal trenuje w Kanadzie.

  Zawodniczka w debiucie na mistrzostwach świata w 2007 zdobyła brązowy medal. Po programie krótkim zajmowała pierwsze miejsce, lecz po programie dowolnym (dwa razy upadła przy próbie potrójnego lutza) zajęła ostatecznie 4. miejsce. Drugi brązowy medal wywalczyła rok później na mistrzostwach w Göteborgu. W swej kolekcji medalowej posiada również dwa srebrne medale mistrzostw świata które zdobyła w 2010 i 2011 roku. W Cup of Russia 2007 Kim Yu-na pobiła rekord świata Mao Asady (133.13) w programie długim uzyskując 133.70 punktów. Jej trenerem jest Brian Orser, a choreografią zajmują się David Wilson i Tom Dickson.

  Mao Asada (jap. 浅田真央, Asada Mao, ur. 25 września 1990 w Nagoi) – japońska łyżwiarka figurowa. Zawodniczka odnosząca sukcesy już w młodszych kategoriach wiekowych, stała się prawdziwą rewelacją sezonu 2005/2006 wśród seniorów. Dwukrotna mistrzyni świata w jeździe figurowej na lodzie seniorów z Göteborga (2008) i Turynu (2010).Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym rozgrywane są dla mężczyzn od 1896, dla kobiet od 1906, pary sportowe uczestniczą w mistrzostwach od 1908, a pary taneczne – od 1951.

  W 2009 zdobyła pierwszy w karierze złoty medal mistrzostwa świata. W 2010 w Vancouver została mistrzynią olimpijską. Zdobyła rekordową liczbę punktów, zarówno w programie krótkim (78.50) jak i dowolnym (150.06). W 2014 roku została srebrną medalistką w tej samej konkurencji, a dzień później ogłosiła zakończenie kariery sportowej.

  Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.

  Starty[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Kim Yu-na
 • Kim Yu-na na stronie ISU (ang.)
 • Przypisy

  1. The Nymph of Figure Skating Waits for August. The Dong-A Ilbo, 2004-02-10. [dostęp 2004-02-10]. There was miscommunication between ISU and Korean Federation.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.
  Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (International Skating Union) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportów łyżwiarskich.

  Reklama