• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kim Vilfort

  Przeczytaj także...
  Lille OSC (pełna nazwa Lille Olympique Sporting Club) – francuski klub piłkarski, grający w Ligue 1 oraz w Pucharze Francji, mający siedzibę w mieście Lille. Trenerem klubu jest René Girard.IX Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej decyzją Komitetu Wykonawczego UEFA odbyły się w Szwecji w dniach 10-26 czerwca. Była to pierwsza tego typu impreza sportowa w Europie po przemianach politycznych, które miały miejsce w roku 1989. Po raz pierwszy od wielu lat w turnieju głównym udział wzięła reprezentacja zjednoczonych Niemiec. O prawo startu w turnieju głównym walczyła również jedenastka Związku Radzieckiego, którą po wydarzeniach politycznych roku 1991 zastąpiła jedenastka Wspólnoty Niepodległych Państw. Z kolei drużyna Jugosławii, która wywalczyła bezpośredni awans do finału, została wykluczona w ramach sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych związanych z prowadzeniem przez to państwo działań wojennych w Bośni. Jej miejsce zajął zespół Danii, który dosyć niespodziewanie zdobył tytuł mistrza. Mecz otwarcia odbył się 10 czerwca 1992 roku na Stadionie Råsunda w Sztokholmie.
  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Kim Vilfort (ur. 15 listopada 1962 w Valby) - były piłkarz duński grający na pozycji skrzydłowego pomocnika, rzadziej napastnika.

  Jego pierwszym klubem było Skovlunde IF, zespół z ligi amatorskiej. W 1980 roku został ściągnięty przez Frem Kopenhaga. Trzy lata później zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Danii, a za następne dwa lata trafił na pół sezonu do Lille i chociaż regularnie występował w pierwszym zespole, to wrócił do ojczystego kraju, ale do lokalnego rywala Fremu - Brøndby IF, aby wraz z nim rywalizować w Pucharze Mistrzów. Vilfort strzelił dwa gole w czterech spotkaniach, zanim jego klub został wyeliminowany w drugiej rundzie rozgrywek. W 1991 roku natomiast Brøndby IF dostało się aż do półfinału Pucharu UEFA, gdzie zostało jednak wyeliminowane przez Romę, a pomocnik został wybrany piłkarzem roku w Danii.

  Brøndby IF (pełna nazwa:Brøndbyernes Idrætsforening), duński klub piłkarski z siedzibą w mieście Brøndby, na zachodnich przedmieściach Kopenhagi.Associazione Sportiva Roma – włoski klub piłkarski ze stolicy kraju, Rzymu, obecnie występujący w rozgrywkach Serie A. Założony w 1927 roku, od tego czasu niemal nieprzerwanie występuje w pierwszej lidze Włoch, a sezon 2009/2010 był 58. z rzędu w najwyższej klasie rozgrywkowej. W swojej historii AS Roma trzykrotnie zdobywała mistrzostwa Włoch, dziewięciokrotnie Puchar Włoch, a także jeden raz Puchar Miast Targowych. Jeden raz klub ten wystąpił w finale Pucharu Europy. Domowe mecze rozgrywane są na mogącym pomieścić ponad 82 tysiące widzów stadionie Stadio Olimpico.

  W 1992 roku został powołany na swoje drugie w karierze (w 1988 zagrał jeden mecz) Mistrzostwa Europy. Zagrał na tym turnieju cztery mecze i strzelił decydującą bramkę w finale z Niemcami. Wywalczenie trofeum mistrzowskiego z kadrą jest jego największym osiągnięciem w karierze piłkarskiej. Znalazł się także w kadrze na następne EURO, ale tam Dania została wyeliminowana już po fazie grupowej.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Per Lundgren Nielsen (ur. 15 marca 1973 w Aarhus) – duński piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Trener klubu Hvidovre IF.

  W barwach Brøndby IF, zanim w 1998 zakończył piłkarską karierę, siedem razy sięgał po mistrzostwo kraju, a trzy razy po Puchar Danii. Znajduje się na trzecim miejscu pod względem występów w tym klubie. Wyprzedzają go jedynie Bjarne Jensen i Per Nielsen. Ze 121 bramkami zdobytymi we wszystkich rozgrywkach, jest ponadto najlepszym strzelcem zespołu w historii.

  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

  Wystąpił w 77 meczach swojej reprezentacji, strzelił 14 bramek.

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.