• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kim Ki-duk  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Boog-eun ga-jeok (kor. 붉은 가족) – południowokoreański dramat filmowy w reżyserii Joo-hyeong Lee, którego premiera odbyła się 23 października 2013 roku.

  Kim Ki-duk, kor.: 김기덕 (ur. 20 grudnia 1960 w Bongwha, zm. 11 grudnia 2020 w Rydze) – południowokoreański reżyser, scenarzysta, producent i montażysta filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kształcił się w szkole rolniczej, przez pewien czas pracował w fabrykach, pięć lat spędził w marynarce wojennej. Po służbie wojskowej zamierzał zostać duchownym. Ostatecznie w 1990 wyjechał do Paryża, gdzie studiował malarstwo. Od 1992 pisał scenariusze, a w 1996 zajął się reżyserią.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.

  Mimo braku wykształcenia filmowego, nakręcił ponad 20 filmów, często nagradzanych na festiwalach filmowych. Kim zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 54. MFF w Berlinie za Samarytankę (2004), Srebrnego Lwa za reżyserię na 61. MFF w Wenecji za Pusty dom (2004) oraz Złotego Lwa na 69. MFF w Wenecji za film Pieta (2012).

  Pusty dom (ang. 3-Iron i Empty Houses, kor. 빈집 (Bin-jip)) - japońsko-południowokoreański film z 2004 w reżyserii Kim Ki-duka.Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera (niem. Silberner Bär/Beste Regie) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1956 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców.

  Zmarł 11 grudnia 2020 roku w wyniku powikłań po COVID-19.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna (oryg. Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom; hangul: 봄여름가을겨울그리고봄) − film koreański z 2003 roku opowiadający o buddyjskim klasztorze znajdującym się na pewnym jeziorze w dziewiczym lesie. Film opowiada historię życia jednego z mnichów od dzieciństwa po starość.
  Sen (비몽, transliterowane na alfabet łaciński jako Bi-mong) - południowokoreański film z 2008 roku w reżyserii i ze scenariuszem Kim Ki-duka. Jest piętnastym obrazem w dorobku tego twórcy.
  Poongsan – południowokoreański dramat romantyczny w reżyserii Juhna Jai-honga, którego premiera odbyła się 23 czerwca 2011 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.