• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kilwinning

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stevenston (wym. [Stevenston]; gael. Baile Steaphain) – miasto w południowo-zachodniej Szkocji, w hrabstwie North Ayrshire, położone nad zatoką Firth of Clyde. Jedno z "Trzech Miast" prócz Ardrossan i Saltcoats.
  Desmond Henry Brown, baron Browne of Ladyton (znany jako Des Browne, od 2010 również jako lord Browne; ur. 22 marca 1952 w Kilwinning w hrabstwie North Ayrshire) - brytyjski polityk szkockiego pochodzenia, członek Partii Pracy, były minister obrony Wielkiej Brytanii, dożywotni członek Izby Lordów.

  Kilwinning (gael. Cill Fhinnean) – miasto w Szkocji, w North Ayrshire. Znane jest jako Rozdroże Ayrshire

  Loża masońska w Kilwinning[ | edytuj kod]

  Kilwinning jest znaną siedzibą wolnomurarską. Gdy numerowano loże, Kilwinning dostało numer 0.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Kilwinning jest położone nad brzegiem rzeki Garnock w Ayrshire. Sąsiednie miasta to Stevenston na zachodzie i Irvine na południu.

  Ayrshire (gael. Siorrachd Inbhir Àir) – hrabstwo historyczne w południowo-zachodniej Szkocji, położone nad zatoką Firth of Clyde. Nazwa hrabstwa pochodzi od miasta Ayr, dawnej stolicy.Irvine (wym. /ˈərvīn/; gael. Irbhinn) – miasto w Szkocji, leżące nad Firth of Clyde, na zachodnim wybrzeżu Szkocji, w North Ayrshire. W 2001 roku miasto liczyło 33 090 mieszkańców.

  Przemysł i handel[ | edytuj kod]

  W średniowieczu Kilwinning uznanym ośrodkiem łucznictwa. Później miasto było powiązane z wydobyciem węgla, kamieniołomami, odlewnictwem żelaza i produkcją tkanin teraz już porzuconymi.

  Firma Pringle pierwotnie wytwarzała swe towary w Kilwinning. Inna firma, Wilson' Foods operowała w Eglinton Estate ale została prędko zamknięta.

  Znani ludzie[ | edytuj kod]

 • Colin Hay - muzyk
 • Gordon Smith - szkocki piłkarz
 • Des Browne - były minister obrony Wielkiej Brytanii
 • Hal Duncan - szkocki pisarz
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  http://www.s1kilwinning.com/

  Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).Hal Duncan to szkocki autor science fiction i fantasy zamieszkały w Glasgow, absolwent Glasgow University. Jego pierwsza powieść, Welin, ukazała się w sierpniu 2005 i została przetłumaczona na kilka innych języków oraz nominowana do World Fantasy Award i Locus Award. Atrament, kontynuacja Welinu, ukazał się w lutym 2007.

  http://www.kilwinning.org/main.htm
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Colin James Hay (ur. 29 czerwca 1953 w Kilwinning w Szkocji) – szkocko-australijski muzyk, wokalista i założyciel zespołu Men at Work.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.