• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kilmarnock

  Przeczytaj także...
  Whisky (z gaelickiego: uisge beatha - woda życia; w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) – napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Jest kojarzony najczęściej ze Szkocją, produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
  Scots (lallans, lowland scots) – język zachodniogermański (rodzina indoeuropejska), którym posługuje się prawdopodobnie około 1,5 mln mieszkańców Szkocji.
  Widok na miasto z dworca kolejowego w Kilmarnock

  Kilmarnock (gael. Cill Mheàrnaig, scots Killie) − miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa East Ayrshire. Ok. 43,5 tysiąca mieszkańców. Siedziba pierwszoligowego klubu piłkarskiego Kilmarnock F.C. Z Kilmarnock pochodzi whisky Johnnie Walker.

  Johnnie Walker (żartobliwa polska nazwa Jaś Wędrowniczek) – marka szkockiej whisky mieszanej (blended), produkowana w Kilmarnock w Szkocji przez firmę Diageo plc.Kilmarnock Football Club – szkocki klub piłkarski z Kilmarnock założony w 1869 roku. Barwy biało-niebieskie. Drużyna gra na stadionie Rugby Park.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Stacja kolejowa Kilmarnock
 • Kilmarnock – stacja kolejowa w Kilmarnock, w hrabstwie East Ayrshire, w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Stacja jest zarządzana przez First ScotRail i jest obsługiwana przez pociągi na Glasgow South Western Line.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.