• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Killswitch Engage  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Judgment Day (2006) – ósma gala wrestlingowa Judgment Day federacji WWE wydana w systemie Pay-Per-View. Odbyła się 21 maja 2006 w hali US Airways Center w mieście Phoenix w stanie Arizona. Na gali odbywały się walki zawodników z brandu SmackDown!

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Killswitch Engage (w skrócie KsE) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore, uważana za pionierów tego gatunku. Muzyka zespołu jest mocno zainspirowana przez scenę melodic death metalową.

  Muzycy[ | edytuj kod]

  Grupa podczas koncertu w 2007 roku.
  Obecny skład zespołu
 • Mike D'Antonio – gitara basowa (od 1999)
 • Adam Dutkiewiczgitara prowadząca, wokal wspierający (od 2002), perkusja (1999–2002)
 • Justin Foley – perkusja (od 2003)
 • Joel Stroetzel – gitara rytmiczna (od 2002), gitara prowadząca (1999–2002)
 • Jesse Leach – wokal prowadzący (1999–2002; sesyjnie, 2010, od 2012)
 • Byli członkowie zespołu
 • Tom Gomes – perkusja (2002–2003)
 • Pete Cortese – gitara rytmiczna (2000-2001)
 • Patrick Lachman – gitara prowadząca (sesyjnie, 2007)
 • Josh Mihlek – gitara prowadząca (sesyjnie, 2007)
 • Phil Labonte – wokal prowadzący (sesyjnie, 2010)
 • Howard Joneswokal prowadzący (2002-2012)
 • Historia[ | edytuj kod]

  Początki (1998-2000)[ | edytuj kod]

  Grupa Killswitch Engage powstała latem 1999. Utworzyli ją basista Mike D'Antonio (wcześniej członek zespołu Overcast, który uległ rozpadowi w 1998). Po rozpadzie zespołu w 1998 roku, jego basista zaczął grać z gitarzyści Adam Dutkiewicz i Joel Stroetzel (obaj z formacji Aftershock) oraz wokalista Jesse Leach (uprzednio w grupach Corrin, Nothing Stays Gold). Początkowo brany pod uwagę były wokalista z Overcast, Brian Fair, jednak nie mógł dołączyć ze względu na wiążące go zobowiązania z zespołem Shadows Fall. D'Antonio powiedział, że zespół początkowo będzie jedynie dla zabawy i by robić coś w wolnym czasie. Dwóch członków grupy, Dutkiewicz i Stroetzel, jest absolwentami Berklee College of Music w Bostonie - renomowanej wyższej uczelni muzycznej.

  George "Corpsegrinder" Fisher (ur. 8 lipca 1969 w Baltimore, Maryland) – amerykański muzyk i wokalista, znany z występów w grupach muzycznych Cannibal Corpse, Paths of Possession oraz Monstrosity. W 1991 roku wystąpił gościnnie na albumie Effigy of the Forgotten formacji Suffocation. Natomiast w 2001 roku zaśpiewał gościnnie na albumie grupy Disgorge pt. Forensick.Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

  Nazwa grupy wiąże się z rozpadem Overcast i Aftershock oraz wdrożenia w życie nowego projektu. D'Antonio skomentował to tak: "Zasadniczo jest to zamykanie wszystkiego, co kiedyś się znało i rozpoczynanie od początku. 'Killswitch' to jakby wyłączenie wszystkiego. To jest jakby czyjaś ręka utknęła w jakimś urządzeniu w sklepie z maszynami do pracy, wówczas majster naciśnie przycisk, aby wyłączyć maszyny (w wolnym tłumaczeniu 'killswitch' – przycisk zabijania). Następnie 'engage' to po prostu włączenie ich z powrotem czy coś w tym rodzaju." Pierwszy człon nazwy grupy został zaczerpnięty od tytułu odcinka 11. piątej serii (1997-1998) serialu telewizyjnego Z Archiwum X pt. "Kill Switch" (polski tytuł "Egzekutor").

  Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu.

  Kontrakt z wytwórnią, album debiutancki (2000-2001)[ | edytuj kod]

  Mike D'Antonio (2009)

  Podczas grania koncertów i sprzedawania dem, Mike D wykonywał reklamy dla wytwórni Ferret Music. Tam poznał Carla, któremu opowiedział o jego aktualnym projekcie Killswitch, a następnie podpisał z nim umowę. Zespół wydał swój debiutancki album Killswitch Engage, i mimo iż początkowo nie zarobił wiele oraz nie dostał się na żadne toplisty, pozyskał zainteresowanie założyciela Ferret Music, Carla Seversona. Severon, który wtedy pracował dla Roadrunner Records, zapoznał Killswitch Engage z kilkoma przedstawicielami jego firmy. A&R wytwórni, Mike Gitter, skontaktował się z D'Antonio i był na kilku występach grupy. Efektem jego zainteresowania był kontrakt nagraniowy z Roadrunnerem. Odrzucając oferty paru mniejszych wytwórni, zespół zaakceptował umowę z Roadrunnerem, ponieważ uważali, że firma ta dysponuje najlepszymi środkami do promowania i dystrybucji ich nagrań.

  Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.MTV2 (skrót od Music Television 2) – amerykański kanał telewizyjny, emitujący rockowo-metalową muzykę. W Europie nadawał także brytyjski odpowiednik kanału MTV Two, który od 1 marca 2010 roku nosi nazwę MTV Rocks. Brytyjska mutacja kanału dostępna jest również w Polsce.

  Sukces Alive or Just Breathing (2002)[ | edytuj kod]

  Justin Foley (2009)

  Killswitch Engage zapoczątkował pisanie materiału na ich drugi album w listopadzie 2001 roku Z większym budżetem, zespół wkroczył do Zing Studios w Westfield jeszcze w tym samym miesiącu, mógł też poświęcić więcej czasu na dopieszczanie szczegółów. Zmiksowany w styczniu w Backstage Studios przez producenta Andy'iego Sneapa, album został zatytułowany Alive or Just Breathing od tekstu piosenki "Just Barely Breathing". Teledysk do singla "My Last Serenade" pomógł w nagłośnieniu zespołu, dzięki czemu płyta znalazła się na 37. pozycji listy Top Heatseekers. W teledysku tym wystąpiła ówczesna dziewczyna wokalisty, Jesse'go Leacha. Po wydaniu albumu, który był domyślnie pisany dla dwóch gitarzystów, zespół zdecydował się rozszerzyć swoje szeregi do pięciu członków, czego efektem było przeniesienie się Dutkiewicza z perkusji na gitarę oraz pozyskanie byłego perkusisty Aftershock, Toma Gomesa. Kevin Boyce z „CMJ New Music Report” opisał nagranie jako „bardziej uzależniające od czystej kokainy zmieszanej z kofeiną i nikotyną zawarte razem w tabliczce czekolady”, a Jason D. Taylor z Allmusic powiedział, że to wydanie to "czysty metalowy album, który pozornie ignoruje wszystkie trendy, natomiast tak naprawdę polega na umiejętności i wiedzy rzeźbiącej najbardziej mięsny ciężki metal od chwalebnych czasów Metallica czy Slayer”.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

  Nowy wokalista i perkusista (2002-2004)[ | edytuj kod]

  Jesse Leach podczas koncertu Times of Grace (2011)

  Leach wziął ślub 20 kwietnia 2002 roku, powracając na trasę niedługo potem. Po pewnym czasie zaczął jednak popadać w depresję, czego efektem była zmiana jego głosu podczas występów – wkładał w niego zbyt dużo emocji, a zbyt mało techniki. W najgorszym wypadku Leach występował, i natychmiast potem kierował się spać do autobusu. Leach opuścił zespół ostatecznie na kilka dni przed zaplanowanym koncertem, informując członków grupy za pośrednictwem wiadomości e-mail. D'Antonio uznał, iż "po trzech latach trzymania się z kumplem, którego uważa się za brata, otrzymanie jedynie e-maila było nieco przykre". Należy przy tym dodać, iż Jesse zmagał się z coraz poważniejszymi problemami zdrowotnymi (chore gardło), które także uniemożliwiały mu właściwe wykonywanie zadań wokalisty.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.

  Zespół szybko zaczął szukać nowego wokalisty i w końcu znalazł Howarda Jonesa z Blood Has Been Shed. Jonesowi nie podobało się brzmienie grupy, kiedy pierwszy raz ją usłyszał. Skomentował to tak: "Moje pierwsze wrażenie to było coś w rodzaju 'Phi!'. Pochodzę z hardcore'u i brudniejszego metalu, a Killswitch brzmiał tak czysto. Lecz im więcej go słuchałem, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że jest tam sporo dobrych piosenek". Po usłyszeniu o wokalnych problemach Leacha, Jones skontaktował się z zespołem i został przyjęty w zastępstwie. Bez odsłuchania pierwszego albumu czy "Alive or Just Breathing", Jones musiał zapamiętać siedem piosenek na swój debiut – festiwal Hellfest w 2002 roku.

  The Haunted – szwedzka grupa muzyczna wykonująca thrash metal z elementami melodic death metalu i hardcore. Powstała 1996 roku w Göteborgu z inicjatywy członków zespołów At the Gates i Satanic Slaughter.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Nowy skład zagrał na trasie "Roadrunner RoadRage" w Europie. wraz zespołami 36 Crazyfists i Five Pointe O. Killswitch Engage zagrał wówczas jedyny jak dotychczas koncert w Polsce 01.11.2002 w Warszawie. W 2003 roku pojawiła się pierwsza piosenka z udziałem Howarda Jonesa pt. "When Darkness Falls" na ścieżce dźwiękowej horroru "Freddy vs. Jason". Podczas Ozzfest 2003 perkusista Gomes opuścił grupę, ponieważ chciał spędzać więcej czasu ze swoją żoną, zająć się swoim zespołem Something of a Silhouette oraz ze względu na to, że był zmęczony koncertowaniem. Został on zastąpiony przez Justina Foleya z Blood Has Been Shed i Red Tide, którego pierwszą trasą była Headbangers Ball w 2003 roku, organizowana przez stację telewizyjną MTV2.

  Heatseekers Albums (dawniej Top Heatseekers) – notowanie przedstawiające aktualną listę najlepiej sprzedających się albumów nowych, rozpoczynających karierę artystów, opracowywane przez magazyn muzyczny Billboard od 1993 roku. Płyty, które są obecne na Heatseekers Albums mogą również plasować się na konkurencyjnej Billboard 200.Pandemia COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – pandemia zachorowań na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych. Na dzień 28 marca 2020, Stany Zjednoczone są na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażonych osób oraz na szóstym miejscu pod względem ofiar śmiertelnych. 25 marca tego samego roku 56% wszystkich potwierdzonych przypadków zdiagnozowano na terenie stanu Nowy Jork.

  The End of Heartache (2004-2006)[ | edytuj kod]

  Howard Jones (2007)

  The End of Heartache został wydany 11 maja 2004 r. i zajął 21. miejsce w topliście Billboard 200 z 38 000 sprzedażą w okresie pierwszego tygodnia oraz 39. miejsce w topliście australijskiej przy okazji australijskiej trasy z zespołem Anthrax. Album sprzedał się w ponad 500 000 kopiach w USA i został ozłocony 7 grudnia 2007 r. Płyta zebrała w większości pozytywne recenzje, jak np. Jona Caramanica z Rolling Stone, który nagranie nazwał „kapitalnym zbiorem, zachowującym wiele z ich charakterystycznej, muzycznej brutalności”. Ed Rivaria z Allmusic skomentował: „riff na riffie ułożone w stos sięgający nieba w każdym kolejnym utworze, ich nieprzewidziane zmiany rytmiczne mające na celu zbudowanie, a następnie zburzenie wewnętrznego ciśnienia, które tankuje źródło mocy Killswitch Engage.”

  The End of Heartache – trzeci album amerykańskiego zespołu metalcorowego Killswitch Engage. Album ukazał się 11 maja 2004, nakładem Roadrunner Records. W chwili premiery krążek znajdował się na 21 miejscu listy The Billboard 200.Andy Sneap (ur. 18 lipca 1969) – brytyjski producent i inżynier dźwięku. Znany głównie ze zmiksowania i wyprodukowania wielu albumów heavymetalowych. Gitarzysta w thrashmetalowym zespole Sabbat. Obecnie pracuje w swoim własnym studio – "Backstage Recording", które założył w 1994 roku.

  Pod koniec 2004 r. zespół wspierał Slayera na jego amerykańskich występach Jagermusic oraz uczestniczył w koncertach z From Autumn to Ashes, Eighteen Visions i 36 Crazyfists. Piosenka "The End of Heartache" stała się głównym singlem promującym film Resident Evil 2: Apokalipsa i w 2005 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Grammy w jej 47. rocznicę w kategorii najlepszy występ metalowy. Nagrodę otrzymał Motörhead za "Whiplash". Również pod koniec 2004 r. „The End of Heartache” został ponownie wydany w edycji specjalnej z drugą płytą zawierającą różne występy na żywo, japońskie ścieżki bonusowe oraz ponownie nagraną wersję „Irreversal”. Latem 2005 r. zespół powrócił na Ozzfest, a 1 listopada 2005 r. „Alive or Just Breathing” został ponownie wydany jako część 25. rocznicy Roadrunner Records. 22 listopada 2005 r. KsE wydało DVD (Set This) World Ablaze zawierające koncert z Palladium w Worcester, godzinny film dokumentalny oraz wszystkie teledyski grupy. 8 kwietnia 2006 r. DVD zostało ozłocone w USA za 50 000 sprzedaż.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Hellfest – coroczny francuski festiwal muzyczny odbywający się w miejscowości Clisson w południowej części Atlantique Loire. Impreza odbywa się w połowie czerwca w Val de Moine, kompleksie sportowym znajdującym się w Clisson, położonym około 35 km na południowy wschód od Nantes, i około 400 km na południowy zachód od stolicy kraju Paryża. Festiwal zapowiadany zawsze jako „festiwal muzyki ekstremalnej”, w swym programie oferuje występy szeregu wykonawców z nurtu muzyki metalowej, punk oraz hardrockowej. Najbardziej znani artyści którzy wystąpili na przestrzeni lat na festiwalu to między innymi Motörhead, Slayer, Dream Theater, Mötley Crüe, Iron Maiden, Guns N’ Roses, Def Leppard, Black Label Society, Behemoth, Marilyn Manson, Manowar, Alice Cooper, Judas Priest, Ozzy Osbourne, Kiss, Down, Korn, Alice in Chains, Gojira, Scorpions oraz Megadeth.

  As Daylight Dies (2006-2008)[ | edytuj kod]

  Killswitch Engage zagrał na festiwalach Reading i Leeds w sierpniu 2006 r., mając już za sobą australijską trasę bez obecności Dutkiewicza, odczuwającego wtedy problemy z plecami, które jak się potem okazało wymagały operacji. 23 maja 2006 r. piosenka "This Fire Burns" została wydana na albumie WWE Wreckless Intent. Utwór ten został przeznaczony jako nowa piosenka tematyczna dla gwiazdy WWERandy Ortona; jednakże później została ona pocięta i stała się utworem tematycznym WWE Judgment Day 2006 pay-per-view. "This Fire Burns" był używany jako numer wejściowy dla gwiazdy WWE RAW, CM Punka do 2011.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Soundwave Festival – to coroczny festiwal muzyczny odbywający się w największych miastach Australii. Trzy pierwsze edycje odbyły się w Perth, gdzie festiwal powstał. Od 2007 odbywa się on w największych miastach Australii. Festiwal oferuje występy wielu zagranicznych jak i krajowych wykonawców muzycznych, wywodzących się z różnych gatunków muzycznych, w tym z rocka, metalu oraz punku. Festiwal jest organizowany i prowadzony przez Soundwave Touring, który promuje również Harvest Festival.

  Nagrany w trzy miesiące, As Daylight Dies został wydany 21 listopada 2006 r. i zajął 32. miejsce na topliście Billboard Top 200 ze sprzedażą 60 000 w pierwszym tygodniu. Dostał się również na australijską toplistę zajmując tam 29. miejsce. Zmiksowany przez Dutkiewicza, album zebrał głównie pozytywne recenzje – Thom Jurek z Allmusic nazwał go "jednym z pięciu kandydatów na najlepszy album metalowy 2006 roku”. Współpracownik Decibel Magazine, Nick Terry, powiedział "Nazwanie As Daylight Dies uzależniającym byłoby niedopowiedzeniem. Przewyższa on bowiem swoich wystarczająco niesamowitych poprzedników, co mówi samo za siebie”. Cosmo Lee z Stylus Magazine skomentował: „album jest niesamowicie źle uporządkowany”, lecz mimo to pochwalił płytę za „mniej emocjonalnie brutalny, za to o wiele więcej zabawy”. 27 listopada 2007 r. sprzedaż As Daylight Dies w USA osiągnęła ponad 300 000 sztuk.

  Download Festival – angielski, letni festiwal muzyki heavymetalowej i rockowej. Impreza odbywa się od 2003 roku Donington Park w Leicestershire w Anglii. Jej aktualnym organizatorem jest agencja koncertowa Live Nation. W latach 2003-2005 festiwal miał formę dwudniową. W latach późniejszych impreza obejmowała trzy dni.Ronnie James Dio, właśc. Ronald James Padavona (ur. 10 lipca 1942 w Portsmouth, zm. 16 maja 2010 w Houston) – amerykański muzyk, kompozytor i wokalista heavymetalowy.

  Pierwszy singiel albumu, My Curse, zdobył 21. miejsce w topliście Hot Mainstream Rock i był dostępny jako piosenka dodatkowa w popularnej grze Guitar Hero III: Legends of Rock oraz piosenka do ściągnięcia dla posiadaczy gry Rock Band. „The Arms of Sorrow" zdobyła 31. miejsce w tej samej topliście. Cover piosenki "Holy Diver" autorstwa Dio, oryginalnie nagrany dla kompilacji Kerrang! pt. High Voltage, zdobył 12. miejsce w topliście Mainstream Rock. Na początku 2007 r. zespół był zmuszony odwołać trzy koncerty ze swojej europejskiej trasy z The Haunted ze względu na problemy z plecami Dutkiewicza. Potrzebował operacji, z tego powodu został zastąpiony przez gitarzystę Soilwork – Petera Wichersa.

  The Offspring – amerykańska grupa punkrockowa założona w 1984 roku przez Bryana Hollanda (Dexter Holland) i Grega Kriesela (Greg K). Początkowo nosili nazwę Manic Subsidal. Do grupy dołączali kolejno: Kevin Wasserman (Noodles), James Lilja (szybko odszedł zastąpiony przez Rona Welty), Ron Welty (odszedł 18 marca 2003), Rona zastąpił Atom Willard, odszedł w sierpniu 2007, obecnie na jego miejscu gra Pete Parada.Ferret Music – nazwa niezależnego wydawnictwa nagraniowego, wydającego w większości albumy grup grających metalcore i post hardcore. Wytwórnia została założona w roku 1996, jest własnością wokalisty zespołu Nora, Carla Seversona. Siedziba znajduje się w New Brunswick w stanie New Jersey.

  Killswitch Engage uczestniczył w trasie No Fear w 2007 r. z Dragonforce, Chimaira oraz He Is Legend. Ze względu na dalsze problemy z plecami Dutkiewicza, został on zastąpiony przez frontmana Damageplan i The Mercy Clinic – Patricka Lechmana, który poprzednio był gitarzystą Diesel Machine i Halford. Dutkiewicz w końcu wyzdrowiał i był w stanie dokończyć trasę No Fear, a zespół rozpoczął prace na teledyskiem do drugiego singla As Daylight Dies – "The Arms of Sorrow".

  Melodic death metal – podgatunek death metalu. Odznacza się większą ilością melodyjnych riffów i gitarowych solówek, rzadko na gitarach akustycznych, pojawia się również "czysty wokal" (tradycyjny śpiew) zamiast growlu. Death i Morbid Angel, często uważani za "ojców chrzestnych" death metalu, mają pierwszorzędny wpływ na gatunek oraz jego prekursorów At the Gates i Carcass (na albumie Heartwork). Często również uznaje się za taki album North From Here wydany w 1993 przez Sentenced.Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

  Killswitch Engage zagrał na Download Festival w 2007 r. u boku Iron Maiden, Evanescence, Lamb of God, Linkin Park, Slayer oraz Marilyn Manson. Zespół również koncertował w Bamboozle w ramach Warped Tour w 2007 r. 6 sierpnia 2007 r. Dutkiewicz został zmuszony opuścić Warped Tour by móc w pełni odzyskać siły po operacji pleców oraz kontynuować dzienną terapię fizyczną. Tym razem został zastąpiony przez technika Killswitch Engage, Josha Mihleka, który grał do powrotu Adama 14 sierpnia 2007 r. Zespół spędził czas od 28 listopada do 17 grudnia 2007 r. koncertując wraz z Lamb of God przy supporcie DevilDriver i Soilwork.

  Halford - angielska grupa muzyczna wykonująca heavy metal. Powstała 1996 roku w Birmingham z inicjatywy znanego z występów w grupie Judas Priest wokalisty Roba Halforda.Ozzfest - coroczny cykl kilkudziesięciu koncertów (w 2005 - 26) zespołów grających ciężką odmianę rocka, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami imprezy są Ozzy Osbourne i jego żona Sharon.

  W czwartek 16 listopada 2008 r. zespół wypuścił ich czwarty oficjalny teledysk z płyty "As Daylight Dies" dla utworu "This Is Absolution". Klip przedstawia wykonanie piosenki na żywo podczas Wacken Open Air oraz wspólnie spędzany czas wolny podczas trasy.

  W 2008 r. zespół zagrał w Dubaju w corocznym Dubai Desert Rock Festival.

  Killswitch Engage wziął udział w Soundwave Festival w Australii podczas lutego i marca 2008 r. Inne zespoły, które pojawiły się na imprezie to m.in.: The Offspring, Incubus, As I Lay Dying, Alexisonfire, Haste The Day, Saosin czy Carpathian. Grupa koncertowała do mają 2008 r. kończąc ich kanadyjską trasę dla As Daylight Dies w Vancouver, BC 29 maja 2009 r.

  All That Remains – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore/melodic death metal, pochodząca z Springfield (Massachusetts)Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Killswitch Engage (2009)[ | edytuj kod]

  Killswitch Engage wkroczył do studia w listopadzie by rozpocząć prace nad ich kolejnym albumem planowanym na wiosnę 2009 r.

  Na stronie wytwórni Roadrunner Records 4 kwietnia 2009 roku pojawiła się informacja o oficjalnej dacie premiery nowego albumu Killswitch Engage pt.Killswitch Engage, którą ustalono na 30 czerwca 2009 roku.

  9 lutego 2010 roku zespół, za pośrednictwem swojej oficjalnej strony, wydał oświadczenie informujące o opuszczeniu grupy przez Howarda Jonesa podczas trwającej trasy koncertowej w USA. Jako jedyny powód tego faktu podano "nieprzewidziane okoliczności". Tymczasowe zastępstwo na wakującym stanowisku podczas tejże trasy przejął wokalista All That Remains Phil Labonte. Jednocześnie pojawiły się informacje medialne, jakoby przyczyną odejścia Jonesa z zespołu był związek z aktorką porno, Allie Foster oraz fakt, iż spodziewa się ona dziecka, którego ojcem miałby być Howard Jones.

  Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Tymczasem 18 marca 2010 roku doszło do wyjątkowego wydarzenia, którym był występ zespołu w oryginalnym składzie. Podczas koncertu w Nowym Jorku wokalistą zespołu był ponownie Jesse Leach, Adam Dutkiewicz przejął obowiązki perkusisty, zaś Joel Stroetzel i Mike D'Antonio pozostali przy swoich instrumentach. Zespół wykonał utwory z dwóch pierwszych płyt.

  As Daylight Dies – czwarty studyjny album kwartetu z Massachusetts Killswitch Engage. Wydany 21 listopada 2006 nakładem wytwórni Roadrunner Records. Został sprzedany w nakładzie 60.000 w ciągu pierwszych siedmiu dni. Album wystartował z 32 miejsca z listy The Billboard 200.From Autumn to Ashes – zespół metalcore ze Stanów Zjednoczonych (Long Island, Nowy Jork) założony w 1998 roku. Założycielami grupy są Benjamin Perri, Francis Mark, Scott Gross, Brian Deneeve i Mike Pilato.

  Poboczne projekty muzyczne członków grupy (do 2011)[ | edytuj kod]

  Adam Dutkiewicz stworzył w 2005 roku wraz z muzykami grupy Unearth, gitarzystą Kenem Susi oraz byłym perkusistą Derekiem Kerswillem, supergrupę rockową pod nazwą Burn Your Wishes. Ma ona na koncie wydany split z zespołem The Awards, zaś w 2010 roku przygotowywała album studyjny.

  Rock Band – gra muzyczna konsolowa wyprodukowana przez Harmonix Music Systems. Gra została wydana w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych w wersji na konsole Sony PlayStation 2, PlayStation Portable, Sony PlayStation 3 oraz Xbox 360. W 2008 roku ukazała się wersja na konsolę Wii.DevilDriver – amerykańska grupa muzyczna grająca melodic death metal i groove metal, założona w Santa Barbara, (Kalifornia).

  W 2007 roku miał swoje początki projekt muzyczny pod nazwą Times of Grace, założony przez Adama Dutkiewicza oraz Jesse'go Leacha, niegdyś występujących wspólnie w KsE. Na ukończonym w 2009 roku niemal w całości materiale materiale swojego głosu użyczyła także siostra Adama, Becka Dutkiewicz, której śpiew słychać było w utworze "My Last Serenade" na płycie Alive or Just Breathing. Premiera debiutanckiego albumu obu muzyków, zatytułowanego The Hymn of a Broken Man, miała miejsce 18 stycznia 2011.

  Lamb of God – amerykański zespół heavymetalowy pochodzący z Richmond w stanie Wirginia. Grupa, poprzednio znana jako Burn The Priest należy do nurtu określanego mianem New Wave of American Heavy Metal.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W składzie koncertowym przewidzianej na luty 2011 trasy po Stanach Zjednoczonych obok twórców projektu Jesse'go Leacha (wokalista) i Adama Dutkiewicza (gitara, śpiew) w składzie grupy został zaanonsowany Joel Stroetzel

  W marcu 2011 światło dzienne ujrzał projekt basisty Mike'a D'Antonio pod nazwą Death Ray Vision. Projekt muzyczna tworzą również wokalista grupy Shadows Fall, Brian Fair oraz były gitarzysta grup Overcast i Seemless, Pete Cortese. Muzycy wydali wspólnie minialbum EP pt. Get lost or Get Dead.

  W 2011 Justin Foley jako muzyk sesyjny uczestniczył w nagrywaniu albumu Darkness in the Light grupy Unearth, której producentem był Adam Dutkiewicz.

  Evanescence – amerykański zespół rockowy, założony w Little Rock, Arkansas w 1995 przez wokalistkę/pianistkę Amy Lee i gitarzystę Bena Moody. Po nagrywaniu prywatnych mini albumów, zespół w 2003 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Wind-up Records i wydał swój pierwszy, studyjny album Fallen. Sprzedał się on w 17 milionowym nakładzie. Dzięki niemu, zespół wygrał dwie nagrody Grammy, a w całej swojej karierze, był do niej nominowany siedem razy. Według CBS, Fallen, zajął 6 miejsce w "Top Bestselling Albums of the Last 10 Years" (Najlepiej Sprzedające się Albumy z Ostatnich 10 Lat) w 2008 roku. Rok po Fallen, zespół wydał pierwszy album koncertowy, zatytułowany Anywhere But Home, który sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. W 2006 wydali drugi, studyjny krążek The Open Door, sprzedany w ponad 5 milionowym nakładzie.Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

  Latem 2011 Dutkiewicz wyjawił informację o nowym projekcie muzycznym, który tworzy razem z perkusistą grupy The Black Dahlia Murder (Shannon Lucas) oraz wokalistą zespołu Cannibal Corpse (George "Corpsegrinder" Fisher). 27 sierpnia 2011 gitarzysta poinformował, że Killswitch Engage zaczyna pracę nad nowym albumem.

  Odejście Howarda Jonesa, powrót Jessego Leacha (od 2012)[ | edytuj kod]

  4 stycznia 2012 grupa poinformowała o odejściu Howarda Jonesa z Killswitch Engage. Sam Jones jako jeden z głównych powodów podał wykrycie u niego cukrzycy typu B. Następnie grupa ogłosiła poszukiwanie nowej osoby na stanowisko wokalisty. W lutym 2012 do grupy oficjalnie powrócił Jesse Leach, ponownie obejmując miejsce wokalisty. Podczas prób z zespołem wokalista dobrze wpasował się w utwory KsE tworzone w przeszłości z Howardem Jonesem. W czerwcu opublikował pierwszy singel pod tytułem "No End In Sight" z nowego albumu, którego premierę przewidziano na koniec 2012. W tym czasie grupa w nowym składzie stworzyła łącznie dwa utwory, zaś Jesse Leach miał do wykonania wokalizy i napisanie tekstów do innych 12-13 piosenek stworzonych przez KsE przed jego dołączeniem (materiał muzyczny powstał wcześniej, jednak wówczas Howard Jones nie zaangażował się w tworzenie z niego utworów). Na przełomie listopada i grudnia 2012 roku zaplanowano trasę koncertową po USA z okazji jubileuszu wydania albumu Alive or Just Breathing, podczas której materiał z płyty zostanie odgrywany w całości.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Disarm the Descent (2013)[ | edytuj kod]

  Premiera nowego albumu pt. Disarm the Descent została wyznaczona na 2 kwietnia 2013. Miksowaniem albumu zajął się Andy Sneap, który współpracował z zespołem w tej dziedzinie przy płytach Alive or Just Breathing i The End of Heartache.

  Incarnate (2016)[ | edytuj kod]

  W grudniu 2015 ujawniono tytuł kolejnego albumu pod nazwą Incarnate, którego datę premiery wyznaczono na 11 marca 2016. Przed tym terminem płytę promowały trzy teledyski.

  Roadrunner Records – wytwórnia muzyczna założona w 1980 roku w Holandii. Pierwotnie nazywała się "Roadracer Records" i zajmowała głównie muzyką metalową.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Atonement (2019)[ | edytuj kod]

  16 sierpnia 2019 miała premierę kolejna płyta KsE, zatytułowana Atonement. Okładkę stworzył Richey Beckett przy współpracy Mike'a D'Antonio, zaś w utworach pojawili się Howard Jones i Chuck Billy (Testament). Płytę promowały single "Unleashed" (czerwiec 2019), "I Am Broken Too" (lipiec 2019) oraz teledyski do utworów "I Am Broken Too", "The Signal Fire" (z Howardem Jonesem).

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Chuck Billy (ur. 23 czerwca 1962) - amerykański wokalista i autor tekstów. Billy znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Testament oraz współpracy z grupa Sadus.

  1 maja 2020 grupa wydała za pośrednictwem serwisu Bandcamp zbiór sześciu utworów pod nazwą Atonement II B-Sides For Charity, powstałych podczas sesji nagraniowej do albumu Atonement i jednocześnie zadeklarowano, że dochód z nich uzyskany, zostanie przekazany fundacji działającej na rzecz zwalczania trwającej pandemii COVID-19.

  Berklee College of Music - amerykańska wyższa uczelnia muzyczna, założona w 1945 roku w Bostonie. Szkołę tę skończyło wielu wybitnych muzyków. Uczelnia posiada 27 wydziałów i ponad 430 kierunków studiów.Seemless - amerykańska grupa muzyczna wykonująca szeroko rozumiany stoner rock z wpływami metalu, pochodząca ze stanu Massachusetts oraz Nowy Jork, istniejąca w latach 2003-2009.

  Jeszcze w 2016 został zapoczątkowany projekt muzyczny grający hardcore punk pod nazwą The Weapon, w składzie ktorego zaangażowali się m.in. Jesse Leach oraz jako basista Josh Mihlek (wcześniej udzielający się sesyjnie oraz w roli menedżera produkcji dla Killswitch Engage). W maju 2020 tenże zespół ogłosił album pt. A Repugnant Turn Of Events, opublikowany za pośrednictwem serwisu Bandcamp.

  Cannibal Corpse - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Buffalo w stanie New York. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 558 929 egzemplarzy. Jednym z najsłynniejszych fanów zespołu jest Jim Carrey, dzięki któremu Cannibal Corpse wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór "Hammer Smashed Face".Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.
  36 Crazyfists – amerykański zespół wykonujący metalcore założony w 1994 roku. Jego nazwa pochodzi od tytułu jednego z filmów z Jackie Chanem. Muzycy pochodzą z Anchorage w stanie Alaska.
  The Black Dahlia Murder – pochodzący z Waterford zespół grający melodic death metal/metalcore. Jako swoje główne inspiracje członkowie grupy wymieniają At the Gates i Carcass. Nazwa grupy pochodzi od głośnego w latach 40. XX w. zabójstwa Elizabeth Short (Czarnej Dalii).
  Aftershock – dwudziesty drugi album studyjny brytyjskiego zespołu Motörhead, wydany 21 października 2013 roku nakładem wytwórni muzycznej UDR Music i Motörhead Music. Został zarejestrowany w NRG Studios, Sunset Sound, Sound Factory i Maple Studios we współpracy z producentem muzycznym Cameronem Webbem. Album dotarł do 22. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych, sprzedając się w nakładzie 11 tys. egzemplarzy w ciągu tygodnia od dnia premiery. Materiał był promowany teledyskami do utworów „Heartbreaker” i „Lost Woman Blues”.
  Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Z Archiwum X (The X-Files) to amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków: sensacji, thrillera, horroru, fantastyki naukowej oraz kilku innych. Pomysłodawcą, producentem oraz reżyserem i autorem scenariuszy do wielu odcinków jest Chris Carter. Charakterystyczną, nastrojową muzykę skomponował Mark Snow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.91 sek.