• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kieszonkowe

  Przeczytaj także...
  Rodzice – nazwa jednej z podstawowych relacji w rodzinie. W ogólnym znaczeniu, są to osoby, od których dziecko pochodzi bezpośrednio – ojciec i matka danego dziecka lub dzieci, czyli rodzeństwa. Rodzic to zarówno ojciec jak matka, ale w języku staropolskim oznaczało tylko ojca. Fakt posiadania dziecka przez kobietę i bycia matką to macierzyństwo, a fakt posiadania dziecka przez mężczyznę i bycia ojcem to ojcostwo. Bycie rodzicem to rodzicielstwo. Potocznie, ojciec to także tata (lub tatuś), a matka – mama (lub mamusia).Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.
  Płaca inaczej: pensja, wynagrodzenie, zapłata, gratyfikacja – wypłaty pieniężne oraz wartość tzw. świadczeń w naturze (towary, materiały, usługi itp.) lub ekwiwalenty wypłacane pracownikom lub innym osobom fizycznym przez pracodawcę za wykonaną na jego rzecz pracę.
  Skarbonka jako tradycyjne miejsce przechowywania kieszonkowego przez najmłodszych.

  Kieszonkowe – potoczna nazwa stałej i niewielkiej pensji, wypłacanej dziecku przez jego rodziców raz w tygodniu lub miesiącu.

  Za i przeciw[ | edytuj kod]

  Część rodziców uważa, że dawanie dzieciom kieszonkowego jest dobrą metodą wychowawczą, gdyż uczy dzieci oszczędności, cierpliwości i planowania wydatków. Dzieci poznają wartość pieniądza, uczą się na własnych błędach świadomie i odpowiedzialnie podejmować decyzje. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że to rodzice powinni zaspokajać podstawowe potrzeby dzieci i że powinni mieć oni kontrolę nad tym co i za ile kupują ich pociechy.

  Skarbonka – naczynie służące do przechowywania pieniędzy. Zwykle używane do oszczędzania, by można było zgromadzić większą kwotę, a później wydać ją na zamierzony cel. Najczęściej skarbonki wykonane są z porcelany i mają kształt świnki. By wydostać pieniądze ze skarbonki, zwykle trzeba ją rozbić (chociaż współczesne skarbonki mogą być otwarte bez rozbijania). Dzięki temu osoba ją posiadająca może wydobyć z niej pieniądze dopiero wtedy, gdy naczynie będzie pełne lub gdy ma ważny powód by je rozbić.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  Na podstawie badania przeprowadzonego przez IPSOS w 2010 r. wynika, że 2/3 rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat daje im regularnie (jako stałe kieszonkowe) bądź nieregularnie (np. w formie prezentu) pieniądze do samodzielnego dysponowania. Z badania wynika, że stałe kieszonkowe daje 79% rodziców, a średnia wartość kieszonkowego to 60 zł / miesiąc.

  Według ich rodziców, dzieci wydają pieniądze głównie na słodycze (61%), napoje (37%) oraz gazety i czasopisma (27%). Młodzież w wieku 15–18 lat wydaje kieszonkowe głównie na karty do telefonów lub abonament komórkowy, kosmetyki oraz na rozrywkę: bilety do kina, koncerty, kluby.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 75% polskich rodziców daje dzieciom kieszonkowe PRNews.pl (Dostęp: 2012-08-20)
  2. Badanie przeprowadzono między 8 a 14.01.2010 r. na reprezentatywnej losowo–kwotowej próbie 1010 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd wynosi ± 3,1% na poziomie ufności 0,95.
  3. wartość uśredniona, nastolatki w wieku 15–18 lat otrzymują przeciętnie 82 zł/m-c, młodsze dzieci odpowiednio mniej
  4. Dzieci i pieniądze: kieszonkowe nie poddaje się kryzysowi. IPSOS. [dostęp 2015-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dzieci i pieniądze: kieszonkowe nie poddaje się kryzysowi, opracowanie IPSOS [dostęp: 2015-03-24]
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.