Kierunkowskaz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kierunkowskaz boczny na lusterku Hondy Civic

Kierunkowskaz (potocznie migacz) – mechaniczny (dawniej) lub świetlny (obecnie) sygnalizator planowanej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez pojazd mechaniczny.

Światła awaryjne - światła zewnętrzne, obowiązkowe wyposażenie samochodu (nie są wymagane u motocykli i przyczep). Ich włączenie powoduje działanie wszystkich kierunkowskazów. Powinny być uruchamiane za pomocą oddzielnego przycisku i działać nawet przy unieruchomionym silniku. Służą do oznakowania pojazdu (wraz z trójkątem ostrzegawczym) w razie awarii i postoju na autostradzie i drodze ekspresowej, poza terenem zabudowanym w miejscu, gdzie jest to zabronione lub pojazd jest słabo widoczny oraz w terenie zabudowanym, gdzie postój pojazdu jest zabroniony oraz do ostrzegania innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie (uruchamiane są np. w razie wypadku drogowego). Służą także by ostrzegać kierowców (zwłaszcza tirów), że prowadzony przez nas pojazd gwałtownie się zatrzymał.Honda Civic - samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez japoński koncern Honda od 1972 roku. Obecnie produkowana jest dziewiąta generacja modelu.

Historia kierunkowskazu[ | edytuj kod]

W latach 20. XX wieku liczba samochodów - zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej - była już tak duża, że wypadki drogowe zaczęły być poważnym problemem. Podstawową przyczyną takiego faktu były częste nieporozumienia pomiędzy kierowcami, co do obieranego kierunku jazdy. Chęć skrętu sygnalizowało się wyciągnięciem ręki za "burtę" samochodu. Było to dla kierowców bardzo niewygodne, a co gorsza słabo widoczne.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Pojazd mechaniczny – pojazd kołowy na stałe zaopatrzony w silnik, będący jego napędem. Pojazdy mechaniczne służą do transportu drogowego ludzi i przedmiotów oraz do ciągnięcia przyczep i naczep. Mogą one służyć również do napędu innych maszyn (np. maszyn rolniczych). Nie jest pojazdem mechanicznym rower z zamontowanym silnikiem, jeżeli jego konstrukcja pozwala na poruszanie się w konwencjonalny sposób (za pomocą mięśni nóg). Inne pojazdy są sprecyzowane w Dzienniku Ustaw z 2005 roku, numer 108, pozycja 908,lecz nie ma tam "pojazdu mechanicznego". Wyjaśnia to jedynie Dziennik Ustaw 03.124.1152, artykuł 2, punkt 10 A, powołując się na Prawo o ruchu drogowym, aby określić które pojazdy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Wynika z tego, że motorower trzeba ubezpieczyć, natomiast rower nie trzeba, lecz nie wiadomo czy mogą wyjechać na drogi publiczne rowerem, czy motorowerem osoby, które zostały skazane wyrokiem sądowym często interpretowanym jako "zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych", gdyż nie ma nigdzie definicji "pojazd mechaniczny" w Prawie o Ruchu Drogowym.

Pierwszy kierunkowskaz wprowadziła na rynek niemiecka firma Bosch w październiku 1928 roku. Miał on postać unoszonego ramienia ze światełkiem odblaskowym lub lampką, w Polsce nazywany chorągiewką. Obecnie tak dawny typ kierunkowskazu określa się jako "kierunkowskaz ramieniowy". Wynalazek ten momentalnie zyskał ogromną popularność. Kierunkowskaz migowy, jaki znamy obecnie, na rynek wprowadziła firma Hella dopiero w 1951 roku. Pierwszymi modelami samochodów z migaczami były Ford Taunus oraz Borgward Goliath. O popularności pierwszej formy kierunkowskazu może świadczyć fakt, że był w produkcji jeszcze przez 10 lat od zaprezentowania "następcy".

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Ford Taunus – model samochodu marki Ford. Początek jego produkcji to rok 1939. Pierwszym modelem był Taunus G93A o pojemności 1172cm³. Ostatni model to Taunus TC III produkowany w latach 1979-1982.
Symbol kierunkowskazów
Kierunkowskaz ramieniowy ("chorągiewka")

Początkowo umieszczany był tylko z tyłu i razem z reflektorami z przodu samochodu. Współcześnie dodatkowy kierunkowskaz (boczny) umieszcza się także pomiędzy przednim kołem a przednimi drzwiami. W ostatnim czasie popularne stało się również umieszczanie kierunkowskazów bocznych na lusterkach. Wyjątkiem jest np. Porsche 911, które posiada dwie pary kierunkowskazów w przednim zderzaku, a nie ma żadnego między przednimi a tylnymi kołami.

Światła mijania (zwane także krótkimi) – światła silnikowych pojazdów drogowych, używane do oświetlenia drogi z przodu pojazdu, w założeniach, niepowodujące oślepienia ani dyskomfortu dla kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka oraz dla innych użytkowników drogi. Włączanie tych świateł jest obowiązkowe łącznie lub zamienne ze światłami drogowymi zawsze od zmierzchu do świtu, a także w tunelach, w warunkach pogorszonej przejrzystości powietrza (mgła, silne opady deszczu lub śniegu, zadymienie itp.) oraz podczas holowania. W Polsce włączanie świateł mijania jest obowiązkowe także podczas ruchu pojazdu w dzień, jeżeli nie jest on wyposażony w światła do jazdy dziennej.Światła pozycyjne – lampy, które włączane są po zapadnięciu zmierzchu na pojazdach (drogowych i szynowych) i statkach (wodnych i powietrznych) w celu zasygnalizowania innym użytkownikom dróg i szlaków własnego położenia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • światła awaryjne
 • światła drogowe
 • światła mijania
 • światło postojowe
 • światła pozycyjne
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Do dzisiaj w żargonie starszych kierowców pozostało określenie "wyrzucić kierunkowskaz", co było związane właśnie z taką konstrukcją kierunkowskazu.
  Światła postojowe są to światła, które są włączane w warunkach niedostatecznej widoczności, w czasie postoju oraz w czasie zatrzymania pojazdu. Dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni w pojeździe nie złączonym przyczepą oraz w pojazdach o długości nieprzekraczającej 6 m i szerokości nieprzekraczającej 2 m (Dz.U.Nr 32 Poz.262 z 2002 roku). W samochodach osobowych stosowane są żarówki o mocy 5 W (najczęściej W5W). Światła postojowe nie należą do obowiązkowych elementów samochodu. Często mylone są ze światłami pozycyjnymi.Światła drogowe (zwane także potocznie szosowymi albo długimi) – typ oświetlenia samochodowego przeznaczony do oświetlania drogi przed pojazdem. W odróżnieniu od świateł mijania, światła drogowe są symetryczne, tzn. wytworzony przez nie snop światła jest symetryczny względem samochodu oświetlając jednakowo lewą i prawą stronę.
  Reklama