• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kieliszek

  Przeczytaj także...
  Surowiec – materiał przeznaczony do dalszej przeróbki. Surowce są produktami przemysłu wydobywczego, rolnictwa, leśnictwa lub powstają w wyniku przerobu odpadów.Sakrament (łac. sacramentum) – w chrześcijaństwie obrzęd religijny rozumiany jako widzialny znak lub sposób przekazania łaski Bożej, ustanowiony, zgodnie z wiarą, przez Chrystusa.
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
  Kieliszki

  Kieliszeknaczynie służące do picia napojów, szczególnie alkoholowych. Najczęściej stosowanym surowcem do produkcji kieliszków jest szkło, także kryształowe, ale bywają też kieliszki metalowe.

  W wielu kościołach protestanckich, występują kieliszki komunijne, w których znajduje się konsekrowane wino lub sok gronowy, przeznaczone do dystrybucji wiernym w czasie sprawowania sakramentu Wieczerzy Pańskiej. Kieliszki z sakramentem znajdują się na specjalnych tacach komunijnych.

  Kieliszki komunijne – w wielu kościołach protestanckich, kieliszki używane do dystrybucji wina podczas sprawowania sakramentu Wieczerzy Pańskiej.Taca komunijna – w wielu kościołach protestanckich, sprzęt liturgiczny służący do sprawowania sakramentu Wieczerzy Pańskiej.

  Budowa kieliszka[ | edytuj kod]

  Budowa oraz kształt kieliszka uzależnione są od jego przeznaczenia, tj. od napojów, które mają być z niego pite. Kieliszki do win składają się z 3 części:

  1. czaszy;
  2. nóżki;
  3. stopy.

  Kieliszki do wódek często występują w wersji bez nóżki i stopy.

  Szkło ołowiowe (kryształowe) — bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła stosowana do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, zawierająca pewną ilość ołowiu wprowadzonego w postaci tlenków (glejty lub minii). Ołów występuje w gotowej masie szklanej pod postacią jonu modyfikującego Pb. Za szkło ołowiowe uważa się według norm takie szkło, które zawiera ponad 18% tlenku ołowiu. Jego zawartość może sięgać nawet 80%.Harfa szklana, Anielskie organy lub Verrilion – instrument muzyczny zbudowany z kieliszków, w którym dźwięk powstaje poprzez pocieranie zwilżonym opuszkiem palca rantu czarki.

  Przeznaczenie kieliszków[ | edytuj kod]

  Wg tzw. szkoły francuskiej kieliszki „bombki” podaje się do win burgundzkich (duże do wina czerwonego, mniejsze do białego). Kieliszki w kształcie tulipana (z „talią” pośrodku i rozszerzającego się u góry) podaje się do win prowansalskich. Kieliszki na wysokiej i smukłej nóżce z szeroką rozdętą bombką – do win alzackich i białych. Kieliszki na nóżce rozdętej z kulką lub tulipanem pod kielichem – do win czerwonych z regionu Loary. Kieliszki na wysokiej nóżce z prostą czarką – do win białych z okręgu Anjou. Kieliszki na niskiej nóżce o bombiastej czarce – do win z doliny Rodanu. Kieliszki z czarkami rozszerzającymi się na górze Francuzi zalecają podawać do win popularnych (czyli po naszemu do lekkich win obiadowych). Kieliszki o bardzo wysokiej czarce przeznaczony jest do szampana (płaskie szampanki uchodzą za przestarzałe). Duże kieliszki służą do podawania wody.

  Szkło − według amerykańskiej normy ASTM-162 (1983) szkło zdefiniowane jest jako nieorganiczny materiał, który został schłodzony do stanu stałego bez krystalizacji.Eucharystia (gr. εὐχαριστία, eucharistía = ‘dziękczynienie’) lub Wieczerza Pańska, Sakrament Ołtarza, Msza św., Komunia Święta, Najświętszy Sakrament, Najświętsza Ofiara – uroczysta celebracja Ostatniej Wieczerzy, uczty paschalnej, którą Jezus spożył przed swoją zbawczą męką, śmiercią i zmartwychwstaniem i którą chrześcijanie sprawują wypełniając polecenie Mistrza: To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22,19). Eucharystia jest antycypacją, zaczątkiem uczty zaślubin Baranka zapowiedzianej w Apokalipsie (Ap 19,1).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • szklana harfa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Napój – płyn przeznaczony do konsumpcji przez człowieka. Napoje oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest zaspokojenie pragnienia oraz dostarczanie pijącemu wartości odżywczych, mogą pełnić między innymi funkcje lecznicze, obyczajowe i obrzędowe (np. podczas zaślubin czy liturgii).
  Naczynie kuchenne – pojemnik lub przyrząd używany do przechowywania, przygotowywania potraw w kuchni a także do ich spożywania. Naczynia takie najczęściej wykonywane są ze stali, aluminium, szkła, tworzyw sztucznych lub ceramiki. Wytwarzane są w różnych kształtach, dostosowanych do potraw które mają być w nich przygotowywane lub spożywane.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.