• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kiełpino Małe

  Przeczytaj także...
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Ińsko (niem. Nörenberg) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ińsko, nad jeziorem Ińsko.
  Kiełpino Duże – jezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Około 0,6 km na południowy zachód od Kiełpina Dużego znajduje się mniejsze jezioro Kiełpino Małe.

  Kiełpino Małejezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Około 0,6 km na północny wschód od Kiełpina Małego znajduje się większe jezioro Kiełpino Duże. Niedostępny teren pomiędzy tymi jeziorami jest ostoją zwierzyny.

  Typologia rybacka jezior – powszechnie przyjęta w rybactwo śródlądowym w Polsce, klasyfikacja typów jezior, opracowany przez Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, podział jezior ze względu na ich charakterystykę ogólną.Powiat stargardzki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Stargard Szczeciński.

  Według danych gminy Ińsko powierzchnia zbiornika wynosi 5,6 ha, jednak inne źródło podaje 5,33 ha.

  W typologii rybackiej Kiełpino Małe jest jeziorem karasiowym.

  Ok. 0,5 km na północny zachód od Kiełpina Małego jest Jezioro Długie. Około 3 km na zachód od jeziora leży miasto Ińsko.

  Zobacz też[]

 • Kiełpino
 • Przypisy

  1. 3.2.5 Fauna. W: Program Ochrony Środowiska dla Miasta i Gminy Ińsko. Szczecin: Urząd Miasta i Gminy w Ińsku, 2004, s. 43.
  2. J.Filipiak, J.Sadowski: Jeziora szczecińskie. Akademia Rolnicza w Szczecinie, 1994.
  3. NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.Ostoja (refugium) - w ekologii i ochronie przyrody jest to obszar wyróżniający się pod względem przyrodniczym, na którym występują rzadkie, ginące, zagrożone gatunki roślin lub zwierząt czy zanikające typy ekosystemów. Przykładowo, refugiami dla leśnych gatunków roślin w krajobrazie rolnicznym mogą być zarośla śródpolne, wyspy leśne itp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro Długie – jezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro Długie znajduje się na wschodnim krańcu (w cyplu) Ińskiego Parku Krajobrazowego.
  Równina Drawska (314.63) - mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, środkowo-zachodnia część Pojezierza Południowopomorskiego. Ciągnie się wzdłuż Drawy, między pojezierzami Ińskim na północnym zachodzie, Drawskim na północnym wschodzie a Kotliną Gorzowską na południu, oraz między pojezierzami Choszczeńskim i Dobiegniewskim na zachodzie a Wałeckim na wschodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.