• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kiełpino Duże

  Przeczytaj także...
  Bąk zwyczajny (Botaurus stellaris) – gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkujący północną część Eurazji (podgatunek nominatywny) i Afrykę południową (B. s. capiensis). Zimuje na południu Eurazji i w Afryce. W Europie Zachodniej i Południowej gatunek osiadły. Przeloty w III - IV i IX - XI. W Polsce bardzo nielicznie lęgowy i nielicznie zimujący nad wodami śródlądowymi.Typologia rybacka jezior – powszechnie przyjęta w rybactwo śródlądowym w Polsce, klasyfikacja typów jezior, opracowany przez Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, podział jezior ze względu na ich charakterystykę ogólną.
  Duże Kiełpino (kaszb. Jezoro Kôłpińsczé Wiôldżé) - jezioro wytopiskowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na Pojezierzu Kaszubskim ("Kartuski Obszar Chronionego Krajobrazu").

  Kiełpino Dużejezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Około 0,6 km na południowy zachód od Kiełpina Dużego znajduje się mniejsze jezioro Kiełpino Małe.

  Według danych gminy Ińsko powierzchnia zbiornika wynosi 11,6 ha, jednak inne źródło podaje 10,82 ha.

  Kiełpino Duże jest miejscem lęgów szeregu gatunków ptaków wodno-błotnych w tym gągoła, nurogęsi i bąka. Niedostępny teren pomiędzy Kiełpinem Dużym a Kiełpinem Małym jest ostoją zwierzyny.

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Ińsko (niem. Nörenberg) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ińsko, nad jeziorem Ińsko.

  W typologii rybackiej Kiełpino Duże jest jeziorem linowo-szczupakowym.

  Ok. 500 m na zachód od zbiornika jest Jezioro Długie, a jeszcze dalej leży miasto Ińsko. Jednak najbliżej położoną miejscowością jest wieś Studnica (ok. 1,5 km na wschód).

  Zobacz też[]

 • Duże Kiełpino
 • Kiełpino
 • Przypisy

  1. J.Filipiak, J.Sadowski: Jeziora szczecińskie. Akademia Rolnicza w Szczecinie, 1994.
  2. NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  3. 3.2.5 Fauna. W: Program Ochrony Środowiska dla Miasta i Gminy Ińsko. Szczecin: Urząd Miasta i Gminy w Ińsku, 2004, s. 43.
  Gągoł (gągoł krzykliwy) (Bucephala clangula) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.Kiełpino Małe – jezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Około 0,6 km na północny wschód od Kiełpina Małego znajduje się większe jezioro Kiełpino Duże. Niedostępny teren pomiędzy tymi jeziorami jest ostoją zwierzyny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat stargardzki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Stargard Szczeciński.
  Studnica – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Ińsko na Pojezierzu Ińskim, położona 6 km na północny wschód Ińska (siedziby gminy) i 41 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu). Graniczy z Poligonem Drawskim. W pobliżu liczne małe jeziora oczkowe. Studnicę otacza teren wojskowy. Wieś liczyła 109 miesz. w 2008
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Ostoja (refugium) - w ekologii i ochronie przyrody jest to obszar wyróżniający się pod względem przyrodniczym, na którym występują rzadkie, ginące, zagrożone gatunki roślin lub zwierząt czy zanikające typy ekosystemów. Przykładowo, refugiami dla leśnych gatunków roślin w krajobrazie rolnicznym mogą być zarośla śródpolne, wyspy leśne itp.
  Jezioro Długie – jezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro Długie znajduje się na wschodnim krańcu (w cyplu) Ińskiego Parku Krajobrazowego.
  Równina Drawska (314.63) - mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, środkowo-zachodnia część Pojezierza Południowopomorskiego. Ciągnie się wzdłuż Drawy, między pojezierzami Ińskim na północnym zachodzie, Drawskim na północnym wschodzie a Kotliną Gorzowską na południu, oraz między pojezierzami Choszczeńskim i Dobiegniewskim na zachodzie a Wałeckim na wschodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.