• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kiełpinek

  Przeczytaj także...
  Kiełpinek (kaszb. Czełpinkò lub Czełpink) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Wieś jest częścią składową sołectwa Kiełpin.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).Kiełpinek (inna nazwa: Kiełpinko, kaszb. Kôłpinkò lub też Kôłpink, Dólné Kôłpino, Czełpinkò, niem. Klein Kelpin, dawniej Klein Kolpin) – osiedle w Gdańsku, położone na północno-zachodnim krańcu dzielnicy Jasień. Od północy graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Człuchów – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Powiat człuchowski (kasz. Człëchòwsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Człuchów.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Jasień (kaszb. Nënczi lub też Nënkòwë, niem. Nenkau) – osiedle administracyjne w Gdańsku, położone w południowo-zachodniej części miasta. Jasień został włączony w granice Gdańska w 1973. Największy rozwój miał miejsce w latach 60., kiedy z wsi rolniczej przekształcił się w wieś podmiejską oraz w latach 1991-1998, kiedy powstało większość z obecnej zabudowy. W zabudowie dominuje budownictwo wielorodzinne. Osiedle jest skomunikowane z centrum Gdańska autobusami miejskimi oraz regionalnymi. Dodatkowo autobusy miejskie łączą je z Wrzeszczem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.