• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kid Chocolate

  Przeczytaj także...
  Battling Battalino (właśc. Christopher Battaglia, ur. 18 lutego 1908 w Hartford w stanie Connecticut, zm. 25 lipca 1977 tamże) – amerykański bokser, były zawodowy mistrz świata kategorii piórkowej.Tony Canzoneri (ur. 6 listopada 1908 w Slidell w Luizjanie, zm. 9 grudnia 1959 w Nowym Jorku) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii piórkowej, lekkiej i junior półśredniej.
  Fidel LaBarba (ur. 25 września 1905 w Nowym Jorku, zm. 3 października 1981 w Los Angeles) – amerykański bokser wagi muszej i dziennikarz sportowy. W 1924 roku na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu zdobył złoty medal.

  Kid Chocolate, właśc. Eligio Sardiñas Montalvo (ur. 6 stycznia 1910 w Hawanie, zm. 8 sierpnia 1988 tamże) – kubański bokser, były mistrz świata kategorii super piórkowej, uważany za jednego z najwspanialszych czarnoskórych bokserów w historii.

  Kariera amatorska[]

  Zaczął boksować w wieku 10lat, stoczył 100 amatorskich walk, z których 86 zakończył przez nokaut. Jednak, uważa się, że bilans walk został zawyżony przez menadżera Montalvo.

  Kubańczycy − to wieloetniczny naród pochodzenia głównie europejskiego i afrykańskiego, jednak obecnie liczni są mieszańcy obu tych grup - mulaci. Posługują się oni językiem hiszpańskim. Kubańczyków jest ponad 13 mln. Poza Kubą (11 mln) zamieszkują licznie także Stany Zjednoczone (2 mln). Dominującym wśród nich wyznaniem jest katolicyzm.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Kariera zawodowa[]

  Jako zawodowiec oficjalnie zadebiutował 3 marca 1928 roku, nokautując w pierwszej rundzie rodaka Kida Sotolongo. Przez ringi zawodowe szedł jak burza, bo jeszcze w rocznicę swojego debiutu stoczył 25 walk, z czego 24 wygrał m.in. z: Emilem Paluso czy Pinkym Mayem oraz jeden zremisował z Joeyem Scalfaro.

  International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.

  Rok 1929 też był bardzo udany dla Kubańczyka. W kwietniu pokonał przez dyskwalifikację, byłego mistrza świata wagi koguciej Bushy’ego Grahama, a pod koniec sierpnia zwyciężył jednogłośnie na punkty, przyszłego mistrza świata wagi lekkiej Ala Singera. Jego pojedynek z Singerem, widziało na żywo 50 tysięcy osób.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Pierwszej porażki doznał 7 sierpnia 1930 roku, przegrywając po 10 rundach z mistrzem świata wagi junior półśredniej, Jackiem Bergiem niejednogłośnie na punkty. Po pokonaniu dwóch kolejnych przeciwników, doszło do jego rewanżu z Fidelem LaBarbą, który wygrał z Chocolate jednogłośnie na punkty po 10 rundach. Po porażce z LaBarbą, zmierzył się z Battlingiem Battalino o mistrzostwo świata w wadze piórkowej. Kid Chocolate przegrał jednogłośnie na punkty po 15 rundach.

  15 lipca 1931 roku, wreszcie zdobył upragniony tytuł mistrza świata w wadze super piórkowej, pokonując przez TKO w 7 rundzie Benny’ego Bassa. Tytuł obronił w październiku, udanie rewanżując się za remisową walkę, Joeyowi Scalfaro, którego znokautował w 1 rundzie.

  20 listopada 1931 roku zmierzył się z Tonym Canzonerim, o tytuły mistrzowskie w wadze lekkiej i junior półśredniej. Canzoneri po niezwykłej batalii zwyciężył niejednogłośnie na punkty. Po tej porażce stoczył jeszcze 2 pojedynki i wrócił do wagi super piórkowej, w której obronił tytuł po raz 2, pokonując Daveya Abada.

  18 lipca 1932 roku odbył się rewanż z Jackiem Bergiem, który Chocolate znów przegrał po bardzo wyrównanej walce, niejednogłośnie na punkty. Po porażce wrócił do wagi super piórkowej, pokonując w obronie tytułu Eddiego Shea.

  13 października 1932 zdobył nowy tytuł (NYSAC) w wadze super piórkowej, gdyż NBA zaprzestało nadawania tytułów w tej kategorii. Znokautował on w 12 rundzie Lewa Feldmana. W grudniu doszło do jego pojedynku rewanżowego z Fidelem LaBarbą. Chocolate obronił tytuł, zwyciężając na punkty decyzją większości.

  1 maja 1933 roku obronił pas, pokonując jednogłośnie na punkty niezwykle twardego Johnny’ego Farra, który był na deskach 4krotnie w tej walce. Tytuł obronił 18 dni później, pokonując jednogłośnie na punkty mistrza Wielkiej Brytanii, Tommy’ego Watsona.

  24 listopada 1933 roku przegrał w rewanżu, przez nokaut w 2 rundzie z Tonym Canzonerim, stawką nie był żaden tytuł, była to pierwsza porażka przed czasem Kida Chocolate. W następnej walce obronił tytuł, pokonując na punkty Frankiego Wallace’a. 12 grudnia utracił tytuł, przegrywając przez nokaut w 7 rundzie z Frankiem Klickiem.

  Po porażce z Klickiem, nie odzyskał już tytułu, pomimo pokonania wielu świetnych pięściarzy. Zawodową karierę zakończył w 1938 roku, po remisie z Nickym Jerome’em.

  8 sierpnia 1988 roku zmarł w wieku 78 lat.

  W 1994 roku został wprowadzony do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sławy.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.