• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • KiCad

  Przeczytaj także...
  Grafika rastrowa – prezentacja obrazu za pomocą pionowo-poziomej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym.ZIP – jeden z najczęściej używanych formatów kompresji i archiwizacji danych na platformie PC, zwłaszcza w środowisku Microsoft Windows.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  KiCad – oprogramowanie typu open source zaliczane do kategorii EDA (ang. Electronic Design Automation), pozwalające na edycję schematów (projektowanie) i projektowanie obwodów drukowanych. Pakiet działa pod wieloma systemami operacyjnymi, ponieważ oparty jest na bibliotece wxWidgets.

  wxWidgets - biblioteka klas C++, która pozwala na tworzenie oprogramowania dedykowanego dla różnych środowisk graficznych.OpenGL (ang. Open Graphics Library) – specyfikacja uniwersalnego API do generowania grafiki. Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiających budowanie złożonych trójwymiarowych scen z podstawowych figur geometrycznych.

  Autorem KiCad jest Jean-Pierre Charras, badacz w LIS (Laboratoire des Images et des Signaux) i nauczyciel w IUT de Saint Martin d'Hères (Francja) w obszarze inżynierii elektrycznej i przetwarzania obrazu.

  Składniki pakietu[ | edytuj kod]

 • eeschema – edytor schematów,
 • pcbnew – edytor płytek drukowanych (do 16 warstw),
 • gerbview – przeglądarka plików Gerber,
 • cvpcb – aplikacja do przypisywania obudów elementów elektronicznych,
 • bitmap2component – aplikacja do tworzenia elementów graficznych na płytkach,
 • kicad – aplikacja zarządzania projektem.
 • Aplikacja zarządzania projektem – KiCad – pozwala na uruchamianie pozostałych aplikacji pakietu, oraz trzyma wszystkie pliki projektu, które mogą być szybko skompresowane do formatu ZIP.

  Obwód drukowany (ang. Printed Circuit Board, PCB) – płytka z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi (tzw. ścieżkami) i punktami lutowniczymi (tzw. padami), przeznaczona do montażu podzespołów elektronicznych. Płytki obwodów drukowanych projektowane są pod kątem budowanego układu elektronicznego i wykonywane są techniką trawienia. Płytki obwodów drukowanych wytwarza się z płytek pokrytych warstwą miedzi, na które różnymi technikami nanoszony (drukowany) jest wzór ścieżek, a następnie celem otrzymania pożądanego wzoru wykonuje się obróbkę chemiczną. Farby pokrywające warstwę miedzi mogą być nanoszone sitodrukiem lub offsetem. Możliwe jest też wykonanie obwodu drukowanego przez nałożenie srebrnych farb przewodzących metodą sitodruku.Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.

  Edytor schematów EESCHEMA[ | edytuj kod]

  EEschema jest zaawansowanym edytorem schematów, pozwalającym na tworzenie hierarchicznych struktur w obrębie arkuszy. Udostępnia bezpośrednio narzędzia do przeglądania i edycji bibliotek elementów, automatycznego numerowania elementów, w tym także numerację wsteczną (ang. Back Annonate), testowania poprawności schematu narzędziem ERC (ang. Electrical Rules Check) i generowania list materiałowych BOM (ang. Bill Of Material). Może eksportować listę połączeń do Pcbnew lub Spice, a za pomocą dodatkowych wtyczek także do innych formatów list połączeń.

  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.PostScript – uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych.

  Cvpcb[ | edytuj kod]

  Program Cvpcb pośredniczy w procesie projektowania pomiędzy edytorem schematów Eeschema i edytorem płytek Pcbnew. Cvpcb jest narzędziem do przypisywania obudów dla elementów przekazywanych do projektu płytki z programu EEschema. Dzięki temu obudowy nie są na stałe powiązane z biblioteką elementów ze schematów i do projektanta płytki należy dobór obudów do poszczególnych elementów w zależności od ich parametrów lub zastosowania. Proces przypisywania może obywać się manualnie lub też automatycznie z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej plików informacyjnych.

  Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku. Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.

  Edytor płytek PCBNEW[ | edytuj kod]

  Za pomocą Pcbnew można projektować płytki drukowane na podstawie projektu schematu (import połączeń) do 16 warstw miedzi i 12 dodatkowych warstw pomocniczych (opis, klej, maska lutownicza).

  Możliwy jest eksport projektu do formatu GERBER, przygotowanie plików wierceń oraz plików rozmieszczenia elementów (dla produkcji zautomatyzowanej). Dodatkowo można przygotować rysunek płytki w formacie PostScript.

  Pcbnew zawiera narzędzia do tworzenia nowych oraz edycji istniejących elementów. Ciekawa w Pcbnew jest możliwość wyświetlania wyglądu płytki w 3D (z pomocą OpenGL), gdy dostępna jest biblioteka modeli obudów.

  Gerbview[ | edytuj kod]

  Gerbview jest przeglądarką plików GERBER, która pozwala zweryfikować poprawność wyeksportowanego projektu.

  Bitmap2Component[ | edytuj kod]

  Z pomocą tej aplikacji jest możliwe przetworzenie dowolnej grafiki rastrowej na zestaw elementów graficznych akceptowalnych przez Pcbnew i wstawienie ich jako kolejnego elementu na płytce.

  Platformy[ | edytuj kod]

  Windows[ | edytuj kod]

  Do instalacji i użytkowania pakietu KiCad jest wymagany system operacyjny Windows Vista lub nowszy (do wersji 5.0.0 włącznie Windows XP SP3). Wszystkie kolejne wersje KiCad są przebudowywane dla systemu Windows i wersje binarne są dostępne na stronach autora. KiCad obecnie dostępny jest również w formie pliku umożliwiającego pełną instalację wraz z dołączonymi bibliotekami jako element pakietu.

  Linux[ | edytuj kod]

  Twórcy zapewniają, że pakiet powinien działać na każdej nowoczesnej dystrybucji ze wsparciem dla OpenGL 2.0 lub nowszym. Do kompilacji niezbędne są m.in. biblioteki WxWidgets, Cairo oraz języka Python. W celu umożliwienia symulacji układów niezbędna jest zainstalowana biblioteka Ngspice.

  Solaris[ | edytuj kod]

  Dla systemu Solaris można KiCad zbudować ze źródeł. Autor nie prowadzi bieżącego wsparcia dla tego systemu, ale sygnały od użytkowników potwierdzają, że można używać KiCad pod systemem Solaris po zbudowaniu pakietu ze źródeł (razem z wxWidgets).

  FreeBSD[ | edytuj kod]

  Dla system FreeBSD można KiCad zbudować ze źródeł. KiCad jest co jakiś czas testowany pod systemem FreeBSD.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.849 sek.