• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Khanda - sikhizm

  Przeczytaj także...
  Khanda (Kanda) - indyjski miecz obosieczny, o głowni o długości do 75 cm, przynależny indyjskiej warnie wojowników (kszatrija). Charakterystyczną cechą khand była szeroka głownia, dodatkowo rozszerzająca się w kierunku (niemal tępego) sztychu, oraz głowica w postaci dość długiego kolca. Broń ta była przeznaczona była przede wszystkim do cięcia.Płeć – pojęcie odnoszące się do zróżnicowanie organizmów na męskie i żeńskie. Płeć zdeterminowana jest genetycznie. Podstawowym wyznacznikiem dla istnienia płci jest prokreacja. W odniesieniu do organizmów płci męskiej stosuje się określenia samiec i mężczyzna, a w odniesieniu do organizmów płci żeńskiej: samica i kobieta, odpowiednio dla zwierząt i ludzi.
  Kirpan (kɪərˈpɑːn; pendżabi: ਕਿਰਪਾਨ, kirpān) – krótki, zakrzywiony, jednosieczny miecz, lub częściej nóż o podobnym kształcie, noszony przez sikhów. Długość waha się od 90 do kilku-kilkunastu centymetrów, stąd krótsze wersje są klasyfikowane jako noże lub sztylety, aczkolwiek wielu sikhów uważa ten termin za niewłaściwy. Jest obowiązkowym elementem stroju khalsa ("czystego") sikha, jako jeden z pięciu K.
  Khanda - symbol sikhizmu

  Khanda – jeden z najważniejszych symboli sikhizmu, składający się z trzech elementów:

  Chalistan (pańdźabi ਖਾਲਿਸਤਾਨ) – państwo postulowane do utworzenia przez Sikhów. Miałoby obejmować terytorium stanu Pendżab w Indiach i ludność wyznającą religię sikhijską.Sztylet (staropolskie tulich, włoskie stiletto) – potoczna nazwa zmniejszonego puginału, zwykle używana przez cywili. Najczęściej: krótka, biała broń kłująca o prostej, cienkiej, ostro zakończonej głowni i niewielkim, prostym jelcu. Najwcześniejsze formy sztyletu, wykonywane z kamienia, kości lub rogu, znane są z paleolitu. Rozpowszechnił się w okresie średniowiecza i renesansu, kiedy był wykonywany w całości ze stali. Specyficznym rodzajem sztyletu był XVIII-wieczny sztylet artyleryjski, na którego głowni wyryta była podziałka służąca do obliczania kalibru dział.
 • centralnego miecza khanda, od którego pochodzi nazwa symbolu. Przypomina on, że tak jak miecz ma dwa ostrza, tak Sikh ma pełnić dwie role: musi być równocześnie świętym i żołnierzem
 • kolistego czakkaru - symbolizującego Boga wiecznego i jedność ludzkości, niepodzielonej na płeć i kasty
 • dwóch zakrzywionych sztyletów kirpan, jeden symbolizuje miri - niezależność polityczną, drugi - piri, czyli niezależność duchową.
 • Khanda umieszczona jest na fladze Sikhów.

  Sikhizm (pendż. ਸਿੱਖੀ) – religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak. Obecnie na świecie jest ok. 24 milionów wyznawców tej religii (sikhów) – żyją oni głównie w indyjskim Pendżabie, ale posiadają także liczną kilkumilionową diasporę rozsianą po krajach dawnego Imperium Brytyjskiego i w USA (tu bardzo liczni są również zachodni konwertyci na sikhizm – często w bardzo nieortodoksyjnej formie). Najważniejszym miejscem kultu jest „Złota Świątynia” w Amritsarze, w której przechowywany jest oryginał świętej księgi sikhów zwanej Sri Guru Granth Sahib. Kasta – zamknięta, endogamiczna grupa społeczna, do której przynależność jest dziedziczna. Kasty istniały i istnieją nadal w różnych społeczeństwach, jednak ze względu na swoją ilość szczególnie charakterystyczne są dla społeczeństwa indyjskiego, gdzie system kastowy wzmacniany jest i utrwalany przez tradycyjne tabu hinduizmu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Khalistan
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piara Singh Sambhi, Owen W. Cole: A Popular Dictionary of Sikhism. Londyn: Ntc Pub Group, 1997, s. 48-49. ISBN 978-0844204246.
  2. David Kendall et al.: Sikh Religion (ang.). Flags of the World, 2010-05-21. [dostęp 2010-07-04].Sprawdź autora:1.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.