• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Khand

  Przeczytaj także...
  Sauron (qya. Ohydny) – fikcyjna postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia. W zbiorze opowieści Silmarillion jest sługą Morgotha, podczas gdy we Władcy Pierścieni występuje już jako główny antagonista. Zostaje wspomniany również w Hobbicie jako Czarnoksiężnik, choć nie jest wymienione jego imię.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.
  Step (z ukr. степ) – równina pozbawiona drzew, rzek i jezior. Step przypomina pod tym względem prerię, z tą różnicą, że preria jest z reguły zdominowana przez wysokie trawy, a step może być obszarem półpustynnym lub pokrytym trawą i krzewami (czasem w zależności od pór roku). Występuje w warunkach klimatu umiarkowanego z gorącym, suchym latem.
  Khandyjski wojownik konny

  Khand – kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Była to stepowa kraina położona na południowy wschód od Mordoru. Od południa i zachodu graniczyła z Haradwaith. Niewiele wiadomo o niej i o jej mieszkańcach, nazywanych Variagami.

  W czasie Wojny o Pierścień Variagowie walczyli po stronie Mordoru razem z mieszkańcami Rhûnu i Haradwaith. Robert Foster w swojej Encyklopedii Śródziemia wspomina, że Khand zawsze był pod silnym wpływem Saurona.

  Mordor (sin. Czarny Kraj) – fikcyjna kraina położona w stworzonym przez J. R. R. Tolkiena Śródziemiu, siedziba Saurona. Jej szczegółowe opisy znajdują się we Władcy Pierścieni.Wojna o Pierścień – fikcyjna wojna ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, zawarta w fabule powieści pt. Władca Pierścieni. Na podstawie tego motywu stworzono grę komputerową: Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień oraz dwie gry planszowe noszące tytuł Wojna o Pierścień.

  Przypisy

  1. Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: Amber, 2002, s. 154. ISBN 83-241-0200-0.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa Śródziemia z zaznaczonym Khandem • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Haradwaith, (Harad, sin. południe) – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Informacje na jej temat znajdują się w Dodatkach do Władcy Pierścieni, mapę można znaleźć w Atlasie Śródziemia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.