• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Khaki

  Przeczytaj także...
  Maskowanie – rodzaj zabezpieczenia bojowego obejmujący ogół działań zmierzających do wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojsk własnych (gotowości bojowej, ukompletowania, działań), sprzętu bojowego, obiektów fortyfikacyjnych i tyłowych oraz działań i zamiarów dowództwa,.Barwa – wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu ludzi i zwierząt, gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła. Główny wpływ na to wrażenie ma skład widmowy promieniowania świetlnego, w drugiej kolejności ilość energii świetlnej, jednak niebagatelny udział w odbiorze danej barwy ma również obecność innych barw w polu widzenia obserwatora, oraz jego cechy osobnicze, jak zdrowie, samopoczucie, nastrój, a nawet doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku.
  Autorzy stron internetowych mają do dyspozycji różne metody określania kolorów w sieciowych dokumentach. Barwy mogą być zapisane w formie szesnastkowej (heksadecymalnej; ang. hexadecimal) notacji RGB, a niektóre z nich mogą być zapisane za pomocą ich nazw w języku angielskim. Zwykle do wygenerowania zapisu heksadecymalnego używa się programów graficznych lub specjalnej palety kolorów (ang. color picker).

  Khaki (czyt. khaki, kaki; nazwa pochodzi od słowa khāki z języka hindi, które oznacza "zapylony", "koloru pyłu", khāk – "pył", "kurz") – kolor płowo-kasztanowo-cynamonowo-ziemisto-żółty. Pierwszą odzież khaki produkowano w Barodzie w zachodnich Indiach.

  Służy do kamuflażu jako kolor ochronny mundurów wojskowych.

  Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.Vadodara (gudźarati: વડોદરા, do 1974 Baroda) – miasto w zachodnich Indiach w stanie Gudźarat, w międzyrzeczu Mahi i Narbady.

  Odcienie[ | edytuj kod]

  Khaki (X11) jest jednym z odcieni khaki. Należy do kolorów X11.

  Ciemne khaki to ciemniejszy odcień khaki (X11). Należy do kolorów X11.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista kolorów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ryszard Piekarowicz: Zrozumieć Indie. Wyd. 1. Warszawa: Książka i Wiedza, 1977, s. 266, seria: Kontynenty.
  2. Święci i rewolucjoniści. W: Ryszard Piekarowicz: Zrozumieć Indie. Wyd. 1. Warszawa: Książka i Wiedza, 1977, s. 266, seria: Kontynenty.
  Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa „Książka i Wiedza” – polskie wydawnictwo powstałe w 1948 z połączenia Spółdzielni Wydawniczej „Książka”" (utworzonej przez działaczy PPR) i wydawnictwa "Wiedza" (związanego z PPS). W 1973 wydawnictwo weszło w skład koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch, którego częścią pozostawało do likwidacji konglomeratu w 1990 r.Kontynenty – seria wydawnicza, publikowana przy współpracy z miesięcznikiem "Kontynenty" przez Wydawnictwo "Książka i Wiedza" oraz RSW Prasa-Książka-Ruch. Wydawana od lat 70. do 80. XX w. Autorem projektu i opracowania graficznego serii był Andrzej Korybut-Daszkiewicz. Znalazły się w niej reportaże polskich autorów, z wypraw do krajów całego świata. Wydawana w formacie kieszonkowym.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.