• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kew - Londyn

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Borough – tytuł przyznawany na mocy edyktu królewskiego (royal charter) jednostkom administracyjnym (dystryktom) w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Jest on wyłącznie honorowy i nie wiąże się z dodatkowymi kompetencjami.
  Na mapach: 51°29′10″N 0°18′36″W/51,486111 -0,310000 Brentford –- dzielnica Londynu położona 13 km na południowy zachód od Charing Cross w okręgu London Borough of Hounslow w hrabstwie ceremonialnym Wielki Londyn. Miasto położone jest przy ujściu rzeki Brent do Tamizy.
  Kościół św. Anny w Kew

  Kew – dzielnica Londynu znajdująca się w borough Richmond upon Thames.

  Pierwsza pisana wzmianka nazwy Kew, pochodząca z brytyjskich archiwów, znajduje się w rejestrze gruntów z okresu panowania Henryka VII, gdzie zapis miał formę Kayhough. W kolejnych miejscach zapis jest zmieniany na Kayhowe, Kayhoo, Keyhowe, Keye, Kayo oraz Kewe. Ponieważ miejsce jest położone przy wodzie (rzeka Tamiza), etymologii można szukać w angielskim słowie key (nisko położona wyspa, rafa) lub quay (nabrzeże).

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.

  W dzielnicy znajduje się ogród botaniczny Kew Gardens wpisany na listę listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także siedziba Archiwów Narodowych (do 2003 roku znana pod nazwą Public Record Office).

  W pierwszą niedzielę każdego miesiąca od kwietnia do grudnia, przy ogrodach jest organizowany tzw. Kew Village. W centrum dzielnicy pojawia się kilkadziesiąt stoisk handlowych, na których prywatni sprzedawcy sprzedają lokalną żywność.

  W 1903 roku nad Tamizą został zbudowany most Kew Brigde łączący południową część Kew Gardens z północną dzielnicą Brentford. W północno-wschodniej części dzielnicy ma swój początek autostrada M4.

  Henryk VII, ang. Henry VII (ur. 28 stycznia 1457, zm. 21 kwietnia 1509) – król Anglii i lord Irlandii od 22 sierpnia 1485 do końca życia. Pierwszy król z dynastii Tudorów, uważany za jednego z najlepszych angielskich władców.Święta Anna, Anna sprawiedliwa (cs. Prawiednaja Anna, hebr. hannah: ‘łaska’, ‘wdzięk’) – matka Marii z Nazaretu i babka Jezusa Chrystusa, żona świętego Joachima, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  Przypisy

  1. Daniel Lysons: Kew. Name. (ang.). Institute of Historical Research. University of London. [dostęp 2013-03-25].
  2. Freedom of Information Act 2000: publication scheme (ang.). nationalarchives.gov.uk. [dostęp 2013-03-25].
  3. Kew village Market (ang.). kewvillagemarket.org. [dostęp 2013-03-25].
  London Borough of Richmond upon Thames – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-zachodniej części. Jest to jedyna londyńska gmina usytuowana po obu brzegach Tamizy. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Richmond upon Thames (ang. Richmond upon Thames Council).Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (ang. The Royal Botanic Gardens, Kew) – rozległy kompleks ogrodów i szklarni pomiędzy Richmond i Kew w Richmond upon Thames, w południowo-zachodnim Londynie. Jest to także organizacja zarządzająca tym kompleksem terenów zieleni wraz z ogrodami Wakehurst Place w Sussex. Jest to jednocześnie placówka naukowa i edukacyjna o międzynarodowym znaczeniu w zakresie badań botanicznych, zatrudniająca około 700 pracowników. Kew Gardens to liczne pracownie naukowe, biblioteka, jedno z największych herbariów na świecie, miejsca obsługujące odwiedzających (restauracje, galerie). W roku 2005 Kew Gardens zostało odwiedzone przez blisko 1,5 miliona gości. W 2003 Kew Gardens zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Londyński (ang. University of London) – federacja uczelni i instytutów utworzona w 1836 roku. Większość jednostek jest rozrzucona po Wielkim Londynie, kilka znajduje się jednak także w hrabstwie Kent, Szkocji i w Paryżu.
  Autostrada M4 (ang. Motorway M4) – autostrada w Wielkiej Brytanii o długości 189,5 mili (305 km), łącząca Londyn ze stolicą Walii - Cardiff oraz Swansea. Stanowi część trasy europejskiej E30 mimo braku oznakowania tego odcinka. Pierwotnie M4 przekraczała rzekę Severn przeprawą Severn Bridge, jednak w latach 90. zbudowano nową przeprawę Second Severn Crossing, natomiast stary odcinek autostrady oznaczono numerem M48.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.