• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kevin Shattenkirk

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa świata U-18 w hokeju na lodzie jest to coroczny turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF, który ma na celu wyłonienie najlepszej drużyny świata w kategorii do lat osiemnastu. Zazwyczaj rozgrywana w kwietniu. Jest rozgrywany podobnym systemem co Mistrzostwa świata juniorów w hokeju na lodzie. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kevin Shattenkirk (ur. 29 stycznia 1989 w Greenwich, Connecticut) – amerykański hokeista, reprezentant USA, olimpijczyk.

  Jego brat Keith (ur. 1985) także został hokeistą.

  Kariera[]

 • Stany Zjednoczone Brunswick School (2004-2005)
 • Stany Zjednoczone U.S. National U17 Team (2005)
 • Stany Zjednoczone U.S. National U18 Team (2005-2007)
 • Stany Zjednoczone Boston University (2007-2010)
 • Stany Zjednoczone Lake Erie Monsters (2010)
 • Stany Zjednoczone Colorado Avalanche (2010-2011)
 • Stany Zjednoczone St. Louis Blues (2011-2017)
 • Finlandia TPS (2012-2013)
 • Stany Zjednoczone Washington Capitals (2017-)
 • Występował w ligach amerykańskich USDP, NAHL. W drafcie NHL z 2007 został wybrany przez Colorado Avalanche i od tego roku przez trzy sezony grał w drużynie uczelni Boston University w akademickiej lidze NCAA. W kwietniu 2010 podpisał kontrakt z Colorado, tymczasowo grał w zespole farmerskim w lidze AHL. W lidze NHL zadebiutował od sezonu 2010/2011 w drużynie Lawin. W lutym 2011 został zawodnikiem St. Louis Blues. Od końca listopada 2012 do stycznia 2013 na okres lokautu w sezonie NHL (2012/2013) związany kontraktem z fińskim klubem TPS w lidze SM-liiga. W czerwcu 2013 przedłużył kontrakt z St. Louis o cztery lata. Od końca lutego 2017 zawodnik Washington Capitals.

  Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.Turniej hokeja na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbędzie się praktycznie przez cały czas trwania imprezy (mecze kobiet rozegrano w dniach 8-20 lutego, a mężczyzn – 12-23 lutego). Mecz finałowy turnieju mężczyzn był jednocześnie ostatnim sportowym wydarzeniem przed ceremonią zamknięcia. Spotkania rozgrywano w halach Ledowaja ariena Szajba oraz Ledowyj dworiec Bolszoj. O złote medale wśród mężczyzn weźmie udział 12 reprezentacji, wśród kobiet 8 reprezentacji.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Jest reprezentantem USA. Występował w kadrze juniorskiej kraju na turniejach mistrzostw świata do lat 17 w 2006, mistrzostw świata do lat 18 w 2007, mistrzostw świata do lat 20 w 2009. W kadrze seniorskiej uczestniczył w turniejach mistrzostw świata w 2011 oraz zimowych igrzysk olimpijskich 2014.

  Lake Erie Monsters – drużyna hokejowa grająca w American Hockey League w dywizji północnej, konferencji zachodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Cleveland w Stanach Zjednoczonych. Drużyna podlega zespołowi Colorado Avalanche.33. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2009 rozegrane zostały w dniach 26 grudnia 2008 - 5 stycznia 2009 w stolicy Kanady Ottawie. Mecze rozgrywane zostały w dwóch halach: Ottawa Civic Centre oraz Scotiabank Place. Były to pierwsze od trzech lat mistrzostwa w Kanadzie.

  Sukcesy[]

  Kevin Shattenkirk w barwach St. Louis Blues (2011)
  Reprezentacyjne
 • Silver medal with cup.svg Srebrny medal mistrzostw świata juniorów do lat 17: 2006
 • Silver medal with cup.svg Srebrny medal mistrzostw świata juniorów do lat 18: 2007
 • Klubowe
 • Mistrzostwo NCAA: 2009 z Boston University
 • Mistrzostwo dywizji NHL: 2012 z St. Louis Blues
 • Indywidualne
 • Mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie mężczyzn 2007/Elita:
 • Czwarte miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej wśród obrońców turnieju: 5 punktów
 • Jeden z trzech najlepszych zawodników reprezentacji na turnieju
 • Skład gwiazd turnieju
 • Najlepszy obrońca turnieju
 • Sezon NCAA (Wschód) 2008/2009:
 • Drugi skład gwiazd
 • Drugi skład gwiazd Amerykanów
 • Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2009/Elita:
 • Drugie miejsce w klasyfikacji asystentów turnieju: 8 asyst
 • Pierwsze miejsce w klasyfikacji asystentów wśród obrońców turnieju: 8 asyst
 • Trzecie miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej wśród obrońców turnieju: 9 punktów
 • Jeden z trzech najlepszych zawodników reprezentacji na turnieju
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Kevin Shattenkirk – statystyki na Eliteprospects.com
 • Kevin Shattenkirk – statystyki na The Internet Hockey Database
 • Kevin Shattenkirk – profil na stronie AHL
 • Kevin Shattenkirk – profil na stronie NHL
 • Mistrzostwa świata U-20 w hokeju na lodzie jest to turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF na przełomie roku tj. w grudniu i w styczniu, która ma na celu wyłonić najlepszą drużynę świata w kategorii do lat dwudziestu. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata Juniorów w hokeju na lodzie.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NHL Entry Draft – coroczne spotkanie, na którym przedstawiciele zespołów z National Hockey League wybierają nowych zawodników do swoich drużyn w nowym sezonie. Do Entry Draft mogą przystąpić zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nigdy nie grali w NHL. Ilość rund zależy od ilości zawodników, którzy wystartowali w drafcie. W każdej rundzie zespół wybiera jednego zawodnika (chociaż czasami może więcej lub w ogóle). Kolejność wyboru zawodników określa skomplikowany system losowań. Kolejność wyboru pierwszych czternastu zawodników mają zespoły, które w zeszłym sezonie nie zakwalifikowały się do play-off. Największe szanse na wybór gracza z numerem 1 ma zespół, który był ostatni w poprzednim sezonie.
  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  HC TPS Turku Oy (w skrócie TPS, również Turun Palloseura) – fiński klub hokejowy z siedzibą w Turku, występujący w rozgrywkach Liiga. Zespół jedenaście razy zdobył tytuł mistrza Finlandii. Pierwszy raz sukces ten odniósł w 1956 roku, kiedy to zdobył mistrzostwo wtedy najwyższej ligi - SM-sarja. Kolejne tytuły zdobył już w ramach rozgrywek Liiga. Zespół jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii rozgrywek. Mecze rozgrywa w hali HK Arena, która jest największą halą w rozgrywkach hokejowych na terenie Finlandii.
  NHL Entry Draft 2007 był 45. draftem NHL w historii. Odbył się w dniach 22-23 czerwca w Nationwide Arena w Columbus. Rozlosowano 7 rund. Z numerem 1 został wydraftowany Amerykanin Patrick Kane do Chicago Blackhawks.
  Hokejowe turnieje olimpijskie rozgrywane są od 1920 roku. Turniej mężczyzn wprowadzony został do programu igrzysk podczas letnich igrzysk w Antwerpii, zaś cztery lata później pojawiły się podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix. Turniej kobiet po raz pierwszy odbył się w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej olimpijski pierwotnie przeznaczony był dla sportowców amatorskich. Od 1988 mogli uczestniczyć profesjonalni zawodnicy, zaś od 1998 roku liga National Hockey League (NHL) pozwoliła graczom tej ligi uczestniczyć w tym turnieju. Od 1924 do 1988 roku turniej rozgrywany był systemem kołowym, a po zakończeniu serii gier, odbywała się runda finałowa w której również grano systemem kołowym. Medale zostały przyznawane na podstawie punktów zgromadzonych podczas tej rundy. Mecze podczas turnieju rozgrywane są według zasad międzynarodowych, stosowanych podczas turnieju prowadzonych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Zasady te różnią się od zasad obowiązujących w lidze NHL. Podczas turnieju odbywają się kontrole antydopingowe prowadzone przez Światową Agencję Antydopingową dotyczących dopingu wydolnościowego. Od momentu wprowadzenia tych testów w 1972 roku kilku zawodników uzyskało pozytywny wynik wobec zakazanych substancji.
  Lokaut w NHL – zawieszenie lub odwołanie rozgrywek National Hockey League. Pierwszy miał miejsce w sezonie 1994/1995. Powodem tego był brak porozumienia między władzami NHL a organizacją zawodników NHLPA o wynagrodzenia dla pierwszoroczniaków. Porozumienie to osiągnięto po 104 dniach co spowodowało skrócenie sezonu zasadniczego do 48 meczów. Porozumienie miało obowiązywać do 1997 roku, jednak postanowiono je przedłużyć do roku 2004. Natomiast drugi raz lokaut miał miejsce w sezonie 2004/2005 spowodował odwołanie 88 sezonu NHL. Po raz drugi w historii nie wręczono Pucharu Stanleya (poprzednio nie wręczono go w 1919 z powodu epidemii hiszpanki). Powód lokautu był taki sam jak jedenaście lat wcześniej – brak porozumienia między władzami NHL a organizacją zawodników NHLPA. Powodem sporu była wysokość zarobków hokeistów NHL. Lokaut trwał 310 dni od 16 września 2004 roku do 13 lipca 2005 roku, kiedy to strony doszły do porozumienia. Lokaut rozpoczął się dzień po wygaśnięciu wcześniejszej umowy z 1994 roku. Jednym ze skutków lokautu był wyjazd wielu hokeistów na ten czas do lig europejskich. Trzeci lokaut ogłoszono 16 września 2012 roku przed sezonem 2012/2013. Został zakończony 11 stycznia 2013 roku, gdy przedstawiciele stowarzyszenia zawodników podpisali nową umowę zbiorową, która obowiązuje obecnie na okres dziesięciu lat.
  National Collegiate Athletic Association (NCAA) - organizacja zrzeszająca około 1200 instytucji, zajmująca się organizacją zawodów sportowych wielu uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych. Jej siedziba znajduje się w Indianapolis, w stanie Indiana. Prezesem jest Mark Emmert. NCAA jest największą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają 1906 roku, zaś pod nazwą NCAA występuje od 1910 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.