• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kevin Kline  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Linda Maria Ronstadt (ur. 15 lipca 1946 w Tucson w Arizonie) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów do utworów muzycznych oraz producentka muzyczna. Wykonuje muzykę określaną jako folk rock i country rock.Harold Prince (ur. 30 stycznia 1928 w Nowym Jorku) – amerykański producent teatralny i reżyser. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Kevin Delaney Kline (ur. 24 października 1947 w St. Louis) – amerykański aktor filmowy i teatralny, laureat Oscara.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Saint Louis w stanie Missouri jako syn Margaret Agnes (z domu Kirk) i Roberta Josepha Kline (1909-1996). Jego ojciec był miłośnikiem muzyki klasycznej i śpiewakiem operowym-amatorem, który był właścicielem i kierownikiem sklepu muzycznego The Record Bar w St. Louis, który został otwarty na początku lat 40. XX wieku, i sprzedawał zabawki w latach 60. i 70. Rodzina ojca należała również do Kline's Inc., sieci domów towarowych. Jego ojciec pochodził z rodziny żydowskiej, która wyemigrowała z Niemiec, i stał się agnostykiem. Matka była katoliczką pochodzenia irlandzkiego, córką imigranta z hrabstwa Louth. Kline wychowywał się w wierze katolickiej matki. Miał troje rodzeństwa: dwóch braci Alexa i Christophera oraz siostrę Kate.

  Henryk V (ang. Henry V) – kronika autorstwa Williama Shakespeare’a napisana około 1599 roku, jest częścią drugiej tetralogii. Opisuje losy syna Henryka IV, króla Henryka V, a także wydarzenia wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W 1965 ukończył Saint Louis Priory School. Uczęszczał do Indiana University Bloomington, a jego kolegą był Jonathan Banks. Początkowo studiował na wydziale kompozycji i muzyki, ale w 1970 roku przeszedł na wydział teatralny, który ukończył w 1970 roku. Podczas studiów licencjackich był współzałożycielem Vest Pocket Players, niezależnej trupy teatralnej.

  Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Last Vegas - amerykański film komediowy, w reżyserii Jona Turteltauba. Światowa premiera zaplanowana jest 1 listopada 2013 roku. W rolach głównych obsadzono legendy amerykańskiego kina - Michael Douglas, Robert De Niro, Kevin Kline oraz Morgan Freeman.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1970 roku studiował w nowojorskiej Juilliard School z Patti LuPone i Davidem Ogdenem Stiersem, a następnie w City Center Acting Company pod kierunkiem Johna Housemana. Wkrótce pojawił się na szklanym ekranie jako Woody Reed w operze mydlanej NBC Search for Tomorrow (1976).

  W 1977 wystąpił na scenie The Hudson Guild Theater w przedstawieniu Dance on a Country Grave jako Clym Yeobright. Za rolę Bruce'a Granita w spektaklu Harolda Prince On the Twentieth Century w 1978 roku otrzymał Tony Award. Rola króla piratów w widowisku Piraci z Penzance z Lindą Ronstadt w 1981 roku, podczas New York Shakespeare Festival's Central Park, przyniosła mu kolejną nagrodę Tony Award. Grał też w sztukach: Ryszard III (1983), Wiele hałasu o nic (1988), Henryk V (1984) i Hamlet (1986, 1990).

  Lemur zwany Rollo (ang. Fierce Creatures) - film z 1997 roku ze scenariuszem Johna Cleesa. Obsada w tym filmie jest zadziwiająco podobna do poprzedniego filmu Cleesa czyli Rybki zwanej Wandą.Ostatnia audycja - amerykańska tragikomedia z 2006 roku oparta na słuchowisku radiowym "A Prairie Home Companion" Garrisona Keillora. Ostatni film Roberta Altmana, nie był sam w stanie go skończyć i poprosił o dokończenie Paula Thomasa Andersona.

  Na kinowym ekranie zadebiutował w roli Nathana Landau w dramacie Alana J. Pakuli Wybór Zofii (Sophie's Choice, 1982) z Meryl Streep, a za swój debiut był nominowany do Złotego Globu i BAFTA Award. Szybko stał się cenionym aktorem dramatycznym (Wielki chłód, Burza lodowa) i komediowym (Rybka zwana Wandą (Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego 1988), Dave, Francuski pocałunek, Różowa Pantera). W 1998 roku wprowadzony do St. Louis Walk of Fame.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bardzo dziki zachód − amerykański film fabularny, komedia z elementami westernu i steampunku (Dziwny Zachód) w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda, wyprodukowany w 1999 roku. Film oparty jest na serialu telewizyjnym z lat sześćdziesiątych XX wieku.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Na pewno, być może (ang. Definitely, Maybe) – amerykańsko-brytyjska komedia romantyczna z 2008 roku w reżyserii Adama Brooksa.
  Dzwonnik z Notre Dame II (ang. The Hunchback of Notre Dame II, 2002) – amerykański film animowany, sequel filmu Dzwonnik z Notre Dame z 1996 roku.
  Jak wam się podoba (ang. As You Like It) – idylliczna komedia autorstwa Williama Szekspira z roku 1599 lub 1600. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.853 sek.