• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kevin Curren

  Przeczytaj także...
  Anne Smith (ur. 1 lipca 1959 w Dallas) – amerykańska tenisistka, kilkukrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych.Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kevin Curren (ur. 2 marca 1958 w Durbanie) – amerykański tenisista, który do kwietnia 1985 roku reprezentował RPA, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Jako zawodowy tenisista Curren występował w latach 1979–1993.

  W grze pojedynczej wygrał 5 turniejów rangi ATP World Tour, a w 8 był finalistą. W 1984 roku awansował do finału wielkoszlemowego Australian Open, przegrywając w spotkaniu o tytuł z Matsem Wilanderem. W kolejnym sezonie osiągnął finał Wimbledonu, w którym poniósł porażkę z Borisem Beckerem.

  Mats Wilander (ur. 22 sierpnia 1964 w Växjö) – szwedzki tenisista i trener tenisa, zwycięzca 8 turniejów wielkoszlemowych, lider rankingu singlowego, zdobywca Pucharu Davisa. US Open 1982 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się pomiędzy 31 sierpnia a 12 września, na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 102. edycja rozgrywek. Pula nagród wyniosła 1 516 000 dolarów amerykańskich. Po raz pierwszy rozegrano turnieje gry podwójnej chłopców i dziewcząt.

  W grze podwójnej Curren doszedł do 53 finałów, z których w 26 zwyciężył. W 1982 roku został mistrzem US Open, a tworzył parę ze Steve'em Dentonem. W meczu finałowym para Curren–Denton pokonała Victora Amayę i Hanka Pfistera.

  Curren odnosił sukcesy również w grze mieszanej, w której 3 razy został triumfatorem rozgrywek wielkoszlemowych. Za każdym razem zwycięską parę tworzył z Anne Smith. W 1981 i 1982 roku byli najlepsi na US Open, a na Wimbledonie wygrali w 1982 roku.

  W rankingu gry pojedynczej Curren najwyżej był na 5. miejscu (22 lipca 1985), a w klasyfikacji gry podwójnej na 3. pozycji (3 stycznia 1983).

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Po zakończeniu kariery został kapitanem RPA w Pucharze Davisa.

  Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (0–2)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (1–0)[ | edytuj kod]

  Gra mieszana (3–0)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 10 listopada 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 10 listopada 2013].
 • Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Steve Denton (ur. 5 września 1956 w Kingsville, Teksas) – amerykański tenisista, zwycięzca wielkoszlemowego US Open w grze podwójnej, dwukrotny finalista Australian Open w grze pojedynczej.
  Wielkoszlemowy turniej tenisowy Wimbledon w 1985 rozegrano w dniach 24 czerwca – 7 lipca, na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club.
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Hank Pfister, właśc. Henry Pfister (ur. 9 października 1953 w Bakersfield) – amerykański tenisista, zwycięzca French Open 1978 i French Open 1980 w grze podwójnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.