• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kerwin Mathews  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kerwin Mathews (ur. 8 stycznia 1926 w Seattle, zm. 5 lipca 2007 w San Francisco) były amerykański aktor, znany szczególnie z ról tytułowych bohaterów w filmach: Siódma podróż Sindbada (The 7th Voyage of Sinbad, 1958), Trzy światy Guliwera (The 3 Worlds of Gulliver, 1960) oraz Jack the Giant Killer (1962).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony w Seattle w stanie Waszyngton. Po rozwodzie rodziców, jako dwulatek przeniósł się wraz z rozwiedzioną matką do miasteczka Janesville w stanie Wisconsin. Uczęszczał do szkoły średniej im. Josepha A. Craiga, której to absolwentem został w roku 1943. Po latach Mathews wyznał, że do jego pierwszego kontaktu z aktorstwem – w szkolnej sztuce – namówił go uprzejmy nauczyciel, oraz że decyzja o publicznym występie odmieniła jego życie. Według klasowych koleżanek, był „przystojnym urwisem” (miał 185 cm wzrostu).

  Film fantasy − gatunek filmowy obejmujący obrazy filmowe, w fabule których występują motywy związane z magią, nadprzyrodzonością, mitologią, wymyślonym folklorem czy też istnieniem fantastycznych światów.Jack the Giant Killer – amerykański film fabularny powstały w 1962 roku. Oparty został na baśni pod tym samym tytułem.

  Podczas II wojny światowej służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do USA, podjął studia w Milton College, zlokalizowanym w pobliżu Janesville. Tam też kształcił się przez następne dwa lata, nim zmienił uczelnię na Benoit College, gdzie otrzymał stypendia dramatyczne i muzyczne. Po zakończeniu nauki na studiach zaczął grać w regionalnym teatrze. Uczył także języka angielskiego w jednym z liceów w Lake Geneva w stanie Wisconsin.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Po przeprowadzce do Los Angeles w Kalifornii, występował w historycznym teatrze Pasadena Playhouse, gdzie poznał głównego speca od castingu dla studia Columbia Pictures. W 1954 podpisał siedmioletni kontrakt z wytwórnią i następnie był obsadzany w jej produkcjach. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zagrał w kilku przygodowych filmach akcji oraz w filmach fantasy. Pomimo iż początkowo poczuł się zaszufladkowany, później na swoją hollywoodzką karierę spoglądał z sentymentem.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W 1959 był nominowany do Złotego Lauru w kategorii „Top Mężczyzna Nowa osobowość”.

  Zrezygnował z kontynuowania zawodu aktora w 1978 roku. Przeniósł się do San Francisco w stanie Kalifornia, gdzie prowadził sklepy odzieżowe i z antykami. Zmarł 5 lipca 2007 w wieku osiemdziesięciu jeden lat. Osamotnił tym samym swojego wieloletniego partnera, Toma Nicolla, z którym związał się jeszcze w roku 1961. Przyczyną zgonu aktora był zawał mięśnia sercowego.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Casting (czyt. kasting) – spotkanie, na którym dokonuje się wyboru modelki, modela, aktorki, aktora, prezentera, itp. do reklamy, roli w filmie, wystąpienia w pokazie mody itd.
  Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Forces – USAAF) to istniejąca w latach 1941-1947 formacja zbrojna wchodząca w skład Armii Stanów Zjednoczonych. W 1947 została wyodrębniona i stała się samodzielną formacją, co wiązało się ze zmianą nazwy na Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Columbia Pictures Industries, Inc. (krócej CPII) – amerykańska wytwórnia filmowa założona w 1924 roku. Siedziba wytwórni znajduje się w Culver City w Kalifornii. Razem z TriStar Pictures i innymi wytwórniami należy do Columbia TriStar Motion Picture Group, holdingu Sony Pictures Entertainment.
  Szpital miejski (ang. General Hospital, w skrócie GH) – amerykańska opera mydlana, której akcja rozgrywa się w środowisku medycznym. Jest to najdłużej produkowana opera mydlana w amerykańskiej stacji American Broadcasting Company i najdłużej kręcony serial w Hollywood (kręcony w Prospect Avenue ABC Television Center West i Sunset-Gower Studios). W 2002 został wyemitowany 10000 odcinek serialu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.