Kerry Katona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kerry Katona w 2008 (po lewej)

Kerry Jayne Elizabeth Katona, po pierwszym mężu Kerry McFadden (ur. 6 września 1980 roku w Warrington w hrabstwie Cheshire) – brytyjska modelka i wokalistka znana z występów w grupie muzycznej Atomic Kitten.

Warrington – miasto położone na zachodnim brzegu Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, nad rzeką Mersey. Liczba mieszkańców wynosi 196,2 tys. (dane szacunkowe z połowy 2008). Miasto stanowi samodzielną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Katona jest dwukrotną rozwódką i ma pięcioro dzieci. Była żoną wokalisty irlandzkiej grupy WestlifeBriana McFaddena, z którym ma dwie córki: Molly oraz Lilly. W 2006 roku Kerry poznała swojego drugiego męża – Marka Crofta, za którego wyszła za mąż w marcu 2007 roku podczas skromnej ceremonii, w której wzięło udział 6 osób. Z drugiego związku piosenkarka ma córeczkę Heidi Elizabeth, która przyszła na świat jako wcześniak w wyniku cesarskiego cięcia, również w marcu 2007, i syna, Maxwella Marka, urodzonego w kwietniu 2008 r. Para rozwiodła się w 2011 r.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.

Jej obecny, trzeci mąż nazywa się George Kay (są małżeństwem od września 2014 r.), ma z nim córkę Dylan.

Kerry, podobnie jak Katie Price, prowadziła rubrykę w angielskim magazynie OK!, w którym komentowała wydarzenia ze świata show-biznesu.

Wczesne życie[ | edytuj kod]

Katona urodziła się w Warrington, Cheshire. Jej dziadek ze strony matki jest Węgrem, uciekł z Budapesztu do Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. W dzieciństwie została umieszczona pod opieką i wychowała cztery pary przybranych rodziców, a także uczęszczała do ośmiu różnych szkół. Katona skończyła szkołę w wieku szesnastu lat, aby stać się tancerką na kolanach, a następnie dołączyła do trupy tańca, która podróżowała po Europie.

Przemysł rozrywkowy (show-biznes, szołbiznes; z ang. Show business, w skrócie Showbiz) – gałąź gospodarki, a konkretnie sfery usług zajmująca się dostarczaniem rozrywki.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Kariera[ | edytuj kod]

Kerry Katona w 2013 roku (centrum)

W 1999 roku 18-letnia Katona zdobyła sławę jako członek Atomic Kitten, kobiecego popowego trio, stworzonego przez Andy'ego McCluskeya, frontmana kapeli Orchestral Manewry w ciemności. Inni członkowie zespołu to Natasha Hamilton i Lisa McClarn. Ich debiutancki singiel "Right Now" ukazał się pod koniec listopada 1999 roku i zajął 10 miejsce na brytyjskiej liście Singli Chart. Ich drugi singiel "See Ya" został zaprezentowany w marcu 2000 roku i osiągnął jeszcze większy sukces, awansując na 6 miejsce.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Westlife – irlandzki (Sligo) boysband wykonujący muzykę pop. Tworzyli go: Kian Egan, Shane Filan, Mark Feehily, Nicky Byrne. Do 2004 r. członkiem boysbandu był również wokalista Brian McFadden.

Po tym sukcesie Atomic Kitten wyruszył w trasę po Azji i otrzymał swój pierwszy numer 1 na listach przebojów piosenką "Cradle". Album Right Now został wydany po raz pierwszy w Japonii 16 marca 2000 r., A następnie wydany w Wielkiej Brytanii 23 października 2000 r. Po dwóch kolejnych singlach "I Want Your Love" i "Follow Me", z nieco odmienioną, zmodyfikowaną listą utworów. W 2000 roku zespół nagrał także cover piosenki "The Locomotion" dla Thomasa i Magic Railroad.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

«Album Right Now» zakończył się niepowodzeniem, po pierwszym wydaniu, osiągając jedynie 39. pozycję na brytyjskich listach przebojów. Początkowo nie planowano koncentrować się na rynku światowym, a grupa wytwórni Innocent Records nawet myślała o rozwiązaniu zespołu z powodu ograniczonego sukcesu. Jednak wytwórnia muzyczna została przekonana, aby pozwolić zespołowi wydać kolejny singiel z tego albumu. Ten singiel "Whole Again" stał się ich pierwszym hitem i przyjął pierwszą turę w Wielkiej Brytanii i pozostał na szczycie przez 4 kolejne tygodnie. Dzięki temu sukcesowi "Whole Again" ukazało się na całym świecie, a singiel osiągnął numer 1 w 18 innych krajach, w tym 6 tygodni w Niemczech i Nowej Zelandii. Kerry Katon początkowo brała udział w nagrywaniu singla oraz w materiałach wideo do piosenki, ale opuściła grupę kilka dni przed wydaniem singla, ponieważ była w ciąży. Piosenkarka Jenny Frost zastąpiła Carrie Katona jako część zespołu, a singiel został ponownie nagrany.

Cięcie cesarskie (łac. sectio caesarea) - (potocznie zwane cesarką) – zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy (dawniej pionowo, obecnie coraz częściej poziomo na granicy trzonu i szyjki macicy) i wyjęciu dziecka. Zazwyczaj wykonuje się go, gdy naturalny poród jest niemożliwy. Gdy zabieg jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu (zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo). Jeśli zabieg wykonuje się w trybie ostrym (nie planowo), najczęściej znieczula się ogólnie (narkoza).Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

Po ślubie z Bryanem McFaddenem przyjęła jego nazwisko i zaczęła angażować się w projekty telewizyjne, występując w różnych programach rozrywkowych, takich jak Sexiest ..., Loose Women i elimiDATE. Wystąpiła w filmie Lily Savage Blankety Blank Lily Savage w 2001 roku. W lutym 2004 r. Zostałem zwycięzcą trzeciego sezonu, jestem gwiazdą ... Zabierz mnie stąd! W lipcu Katon i McFadden zostali sędziami w konkursie RT na pokazie talentów "You a Star", który został wyznaczony do wybrania przedstawiciela Konkursu Piosenki Eurowizji z Republiki Irlandii. Po rozwodzie z McFadden we wrześniu 2004 r. wróciła do nazwiska panieńskiego.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Jenny Frost (ur. 22 lutego 1978 w Liverpoolu) - brytyjska wokalistka znana z występów w grupie muzycznej Atomic Kitten oraz - we wczesnym etapie kariery - grupie Precious. Aktualnie Frost zajmuje się karierą w telewizji (jako prezenterka) i zrezygnowała z planów robienia solowej kariery muzycznej. Zapowiedziała, że muzycznie zamierza realizować się jedynie jako wokalistka Atomic Kitten, a swoją solową karierę wiąże jedynie z telewizją. Ma syna (Caspar ur. 2007 rok).

W lipcu 2005 Katona brała udział w pokazie "My Fair Kerry" w ITV, gdzie nauczyła się etykiety i łaski, aby zamienić się z dziewczyną w dziewczynę. Zagrała także w irlandzkim dramacie Showbands.

W latach 2007-2009 Katona była bohaterką trzech reality show MTV: Carrie Katona: Crazy in Love, Carrie Katona Again, i Carrie Katona: W czym problem? Z 500 000 szczytów Kerry Katona: Crazy In Love, Audience w Carrie Katon: Co to za problem?, seria programów dotyczących choroby afektywnej dwubiegunowej Katona, spadła do 19 tysięcy, a MTV w sierpniu 2009 r., zamknęła projekt.

Katie Price, właściwie Katrina Amy Alexandria Alexis Infield, znana także pod pseudonimem Jordan (ur. 22 maja 1978 w Brighton) – brytyjska osobowość medialna, modelka, piosenkarka i pisarka. Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.

Pod koniec 2009 roku próbowała zostać członkiem programu Celebrity Big Brother 2010, ale odmówiono jej kierowania serialem, gdy nie zdała niezbędnych testów psychologicznych.

Najnowszy pokaz Carrie Katon — Carrie Confession ukazał się 24 czerwca 2010 roku. Katona była członkiem “Dances on Ice 6” w parze z angielskim łyżwiażem figurowym Danielem Vistonem. Tańczyli w piątym tygodniu serialu, przegrywając z Jeffem Braszirem i Izabellą Gaether w walce o prawo do pozostania w serialu.

Była pierwszą osobą, która weszła do domu Big Brother w sezonie 2011 Celebrity Big Brother, razem z Amy Child, Tara Reid i innymi. 8 września 2011 r. Rozbiła w finale i zajęła drugie miejsce, ustępując miejsca Paddy Doherty.

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

W marcu 2012 roku Natasha Hamilton potwierdziła, że zespół ponownie spotkał się na letniej trasie koncertowej, w tym na występie w Diamond Jubilee. Hamilton stwierdziła również, że grupa jest w trakcie rozmów stworzenia reality show na powrót, po sukcesie zjednoczenie i reality show grupy Steps 2011. Hamilton powiedział też, że ma nadzieję, że Kerry Katona, który opuścił trio w 2001 roku, zanim osiągnęli sukces, dołączy(!) do nich na scenie spektaklu. Ponowny powrót został jednak odrzucony przez wszystkie trzy strony przez walkę między Katoną i Mrozem.

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Wcześniactwo – urodzenie dziecka między 22 a 37 tygodniem ciąży (przed 259 dniem ciąży). Poród przed ukończeniem 22 tygodnia ciąży uznawany jest za poronienie, ze względu na skrajną niedojrzałość organizmu dziecka, uniemożliwiającą samodzielne życie poza organizmem matki. Noworodek urodzony po 42 tygodniu ciąży uznawany jest za noworodka przenoszonego. Dokonywany jest duży postęp w kwestii opieki nad przedwcześnie urodzonym noworodkiem, ale częstość występowania wcześniactwa nie ulega zmniejszeniu.

W czerwcu 2012 Katona wystąpiła w Gay Pride w Birmingham, śpiewając niektóre z jej przebojów z Atomic Kitten, w tym Whole Again and Right Now. To był pierwszy raz od 11 lat, kiedy Katona je wykonała.

Jednak w dniu 18 października ogłoszono, że oryginalny skład Atomic Kitten reaktywowany na pokazie ITV2 z innymi grupami swojej epoki, w tym b * witched, Pięć, Liberty X i 911. Natasha Hamilton napisała swojemu fanowi, że powodem, dla którego Frost nie była w to zaangażowana, był fakt że spodziewała się bliźniaków, ale mogła dołączyć do grupy, gdyby była tylko na to gotowa.

W listopadzie 2018 Katona potwierdziła swój udział w szóstym sezonie Celebs Go Dating, który został wydany na antenie w 2019 roku na E4.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama