• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kercz

  Przeczytaj także...
  Aneksja Krymu przez Rosję – nielegalne nabycie przez Federację Rosyjską terytorium Ukrainy (Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta wydzielonego Sewastopol, położonych na Półwyspie Krymskim) w drodze użycia siły zbrojnej w 2014 roku. Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Carski Kurhan (ukr. Царський курган) – jeden z kurhanów nekropoli Pantikapajonu, położony około 5 km od centrum współczesnego Kerczu. Należał zapewne do władcy bosporskiego z IV wieku p.n.e.. Przypuszcza się, że władcą tym mógł być Leukon I.

  Kercz (ukr. Керч, ros. Керчь, tatarski Keriç) – miasto o spornej przynależności państwowej, na wschodzie Półwyspu Krymskiego, nad Cieśniną Kerczeńską, miasto-bohater (tytuł nadano 14 września 1973). Zamieszkuje je około 147 tysięcy osób.

  Cieśnina Kerczeńska (ros. Керченский пролив, ukr. Керченська протока, tatarski Keriç boğazı}, łac. Bosporus Cimmerius) – płytka cieśnina pomiędzy Półwyspem Kerczeńskim i Półwyspem Tamańskim, łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Długość ok. 41 km; szerokość od 4 do 45 km, średnio 20 km; głębokość od 5 do 15 metrów, średnio 6 m. W zimie pokryta jest pływającym lodem. Główny port Kercz.Miasto Bohater (ros. Город-герой) — oficjalny tytuł honorowy nadany dwunastu miastom i jednej twierdzy w ZSRR po II wojnie światowej.

  Transport[ | edytuj kod]

  W Kerczu w latach 1935–1944 funkcjonował system tramwajowy. Aktualnie w mieście działa system trolejbusowy. Połączenia lotnicze obsługuje port lotniczy Kercz. Na południe od miasta przez obwodnicę Kercza przebiega autostrada A290 komunikująca Krym z Tamaniem w Kraju Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej poprzez oddany do użytku 15 maja 2018 Most Krymski.

  Tramwaje w Kerczu − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w ukraińskim mieście Kercz na Krymie działający w latach 1935–1944.Półwysep Tamański, Tamań (ros. Тама́нский полуостров) – półwysep na południu Federacji Rosyjskiej w Kraju Krasnodarskim, położony na wschód od Krymu, od którego jest oddzielony (konkretnie od jego odnogi – Półwyspu Kerczeńskiego) Cieśniną Kerczeńską. Półwysep jest przedłużeniem Wielkiego Kaukazu i oddziela Morze Azowskie od Morza Czarnego.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • cerkiew św. Jana Chrzciciela
 • Góra Mitrydatesa
 • kurhan Królewski
 • Kurhan Melek-Czesmienski
 • Świątynia Demeter
 • Twierdza Jenikale
 • Muzeum-pomnik Kamieniołom Adżymuszkaj
 • Sport[ | edytuj kod]

  Kercz jest siedzibą klubów piłkarskich Charczowyk i Okean.

  Krym (ukr. Крим, ros. Крым, krymskotatarski Qırım, Къырым, Półwysep Krymski) – półwysep na południu Ukrainy, zwany czasem półwyspem Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym i Azowskim, a od Rosji oddzielony Cieśniną Kerczeńską. Długość linii brzegowej 1000 km, powierzchnia 25 700 km².Charczowyk Kercz (ukr. Футбольний клуб «Харчовик» Керч, Futbolnyj Kłub "Charczowyk" Kercz) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Kerczu, w Autonomicznej Republice Krymu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Strzelanina w Kerczu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [1] ros. Оценка численности постоянного населения по городским округам и муниципальным районам Республики Крым по состоянию на 01.01.2018 года (pdf).
  2. Kercz. Dostęp: 2012-03.
  3. Gleb Stolyarov: Trucker Putin opens Russia bridge link with annexed Crimea (ang.). Reuters, 2018-05-15. [dostęp 2018-05-16].
  4. Putin za kierownicą. Most na Krym otwarty, „TVN24.pl” [dostęp 2018-05-15].
  Kercz
  Kurhan Melek-Czesmienski – (ros. Мелек-Чесменский курган) – jeden z kurhanów nekropoli Pantikapajonu, położony w centrum współczesnego Kerczu. Należał zapewne do bogatego mieszkańca Bosforu z 2 połowy IV wieku p.n.e..Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Twierdza Jenikale (ros. Ени-Кале, krymski Yeñi Qale) – nadmorska twierdza zbudowana w latach 1699-1706 przez Turków, położony na północny wschód od centrum współczesnego Kerczu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Masakra w Kerczu – zbrodnia, do której doszło 17 października 2018 w budynku Kerczeńskiego Koledżu Politechnicznego w Kerczu na Krymie. Sprawcą masakry był 18-letni uczeń technikum Vladislav Roslyakov. W masakrze zginęło 21 osób, a 70 zostało rannych; jest to największa strzelanina w szkole dokonana przez jedną osobę w Europie.
  Port lotniczy Kercz (IATA: KHC, ICAO: UKFK) – port lotniczy położony 1,5 km na północ od Kerczu, na Krymie, na Ukrainie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.