Kerala (hindi केरल, trb.: Kerala, trl.: Kerala; malajalam: കേരളം – trl. Kēraḷaṁ; ang. Kerala) – stan w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim. Urzędowym językiem jest malajalam, posługujący się odrębnym alfabetem. Największe miasto – Koczin, stolica – Thiruvananthapuram.
Hanuman (dewanagari हनुमान, trl. hanumān) – w hinduizmie oddany sługa Ramy. Bohater Ramajany, brał udział w wojnie z demonem Rawaną wywołaną uprowadzeniem na Sri Lankę Sity, żony Ramy. Jego wizerunek widniał na fladze wetkniętej w rydwan Kryszny i Ardźuny (gwarantuje zwycięstwo, wanara).Wybrzeże Malabarskie (Malabar) – część południowo-zachodniego wybrzeża Indii nad Morzem Arabskim, od Goa do przylądka Komoryn.
Kerala jest jednym z najgęściej zaludnionych regionów Indii. Ze średnią życia mieszkańców wynoszącą 73 lata i dziewiętnastoprocentowym udziałem analfabetów w społeczeństwie, Kerala jest jednym ze stanów o najwyższym poziomie służby zdrowia i oświaty. Stan kilku religii – większość to hinduiści ortodoksyjni w swoich zakazach wstępu do wielu świątyń, czwarta część ludności to chrześcijanie kościoła malabarskiego wywodzącego się rzekomo od Tomasza Apostoła i muzułmanie, którzy pojawili się tu w VII wieku wraz z kupcami arabskimi. Ponadto w Kerali żyje od stuleci diaspora żydowska (z XVI-wieczną synagogą w Koczinie). Stan był w przeszłości poddany wpływom kolonizacji ze strony Brytyjczyków, Holendrów i Portugalczyków.
Stan słynie z przepychem organizowanych świąt religijnych i festiwali kulturalnych. Znany z do dziś uprawianej sztuki walki kalari payattu, keralskiego tańca rytualnego tejjam, klasycznego teatru z odniesieniami religijnymi Kathakali, sanskryckiego dramatu kutiyattam i terapii ajurwedycznej. Z drugiej strony z dużego zaangażowania we władzę komunistów.
Gaius Plinius Secundus zwany Starszym (Maior) (ur. 23 r. n.e. w Comum Novum, dzisiaj Como we Włoszech, zm. 25 sierpnia 79 n.e. w Stabiach, dzisiaj Castellammare di Stabia) – historyk i pisarz rzymski.Karnataka (hindi कर्नाटक, trb.: Karnataka, trl.: Karnāṭaka; kannada ಕರ್ನಾಟಕ; ang. Karnataka) – stan leżący na południu Indii, przed rokiem 1973 nosił nazwę Mysore po tym jak powstał z wcześniej istniejącego na jego obszarze królestwa o tej samej nazwie w 1950 r.
Nazwa stanu pochodzi od słów kera (palma kokosowa) i alam (kraj).
Położenie geograficzne[ | edytuj kod]
Stan ten graniczy z Tamilnadu i Karnataką na wschodzie i północnym wschodzie, na zachodzie i południu graniczy z Oceanem Indyjskim, na jego terytorium leży także Mahé – przybrzeżna eksklawa terytorium związkowego Puducherry, byłej kolonii francuskiej. Niedaleko leży także archipelag Lakszadiwy.
Długość Wybrzeża Malabarskiego – 590 km. Gęsto zalesione na północy Ghaty Zachodnie wznoszą się przeciętnie na wysokość 1500 m n.p.m. Najwyższy szczyt Anai Mudi (2695 m n.p.m.) Na zachodzie góry przechodzą w krajobraz wzgórz, a potem w żyzną równinę nad Morzem Arabskim. Między miastami Koczin i Kollam rozciąga się pas kanałów, jezior i lagun (tzw. Backwaters). Na południe od Koczin znajduje się największy zbiornik wodny stanu – jezioro Vembadan. W większości wody spływają z Ghatów Zachodnich. Największa rzeka – Periyar.
Świątynia Sabarimala – świątynia hinduistyczna w stanie Kerala, w Indiach. Uważana za jedno z najświętszych miejsc hinduizmu, cel corocznych pielgrzymek wyłącznie mężczyzn. Do niedawna kobiety zwyczajowo nie miały wstępu na teren świątyni, lecz we wrześniu 2018 Sąd Najwyższy stwierdził, że zakaz jest niezgodny z konstytucją. Próby wejścia do świątyni przez osoby inne niż hinduscy mężczyźni doprowadziły do gwałtownych zamieszek.
Park Narodowy Erawikulam – park narodowy położony w stanie Kerala w południowych Indiach, u podnóża góry Anai Mudi. Zajmuje powierzchnię 97 km². Został założony w 1978 roku, w celu ochrony populacji nilgiritara leśnego.
Podział administracyjny[ | edytuj kod]
Stan Kerala dzieli się na następujące okręgi:
Największe miasta[ | edytuj kod]
Inne ważne miasta
- Kannanur
- Parakkad
- Payyavoor
Plantacje herbaty w Kerali
Klimat tropikalny z niedużymi wahaniami temperatury, zależny od monsunów. Południowo-zachodni monsun najczęściej nadchodzi w Kerali na początku czerwca i przynoszone przez niego opady trwają do października. Wysokość opadów – 1250 mm na nizinie i 5000 mm w górach. Większość z nich przypada na porę monsunową. Od października do maja opadów mało, ale wilgotność powietrza mimo to wysoka.
Komunistyczna Partia Indii ( hindi भारतीय कम्युनिस्ट पार्टी , ang. Communist Party of India ) - partia komunistyczna w Indiach. Partia została założona w 1920 roku. Sekretarzem generalnym partii jest A.B. Bardhan. Partia publikuje pismo New Age. Młodzieżówką partii jest All India Youth Federation. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia uzyskała 5 434 738 głosów (1.4%, 10 mandatów).Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
Warto wiedzieć że... beta
Madhava (1350 - 1425) - indyjski matematyk pochodzący z miejscowości Sangamagramma położonej w pł.-zach. Indiach.
Podał m.in. wartość liczby pi z dokładnością do 11. miejsca po przecinku (3,14159265359).
Pallawa – hinduistyczna dynastia panująca na obszarze południowych Indii od IV do IX w. Ustawicznie prowadzili walki z dynastią Ćalukjów. Ok. 880 r. ich państwo zostało podbite przez Ćolów. Głównymi centrami ich państwa były Kańćipuram i Mahabalipuram, gdzie wznieśli szereg wspaniałych świątyń. Utrzymywali kontakty z Cejlonem i Azją Południowo-Wschodnią. Podział tego okresu przeprowadzono według języka, który był używany w inskrypcjach z obszaru panowania dynastii.
Język malajalam – język drawidyjski, używany w Indiach na Wybrzeżu Malabarskim i Lakszadiwach przez około 30 mln mówiących. Jest językiem urzędowym w stanie Kerala i na terytorium związkowym Lakszadiwów.
Aśoka Wielki (Asioka Wielki) (niem tytuł "Asoka- Der Weg des Kriegers", ang. "Ashoka the Great") – bollywoodzki dramat historyczny w reżyserii Santosha Sivana z 2001 roku. Jest to w znacznej mierze fikcyjna wersja biografii Aśoki, władcy indyjskiego imperium Maurjów z III wieku p.n.e. To film o przemianie człowieka, o jego radosnym otwieraniu się na świat i ludzi pod wpływem miłości, a później o jego zgorzknieniu i stawaniu się bezwzględnym i bezlitosnym pod wpływem straty tej miłości i wreszcie o przemianie duchowej pod wpływem skruchy. Cesarz Aśoka uświadomiwszy sobie po wygranej bitwie ogrom bólu, do którego się przyczynił z krwawego tyrana staje się głosicielem postawy ahimsa, wyboru życia bez przemocy i piewcą buddyzmu. Ta ostatnia przemiana prawdziwego cesarza Aśoki istotna dla Indii i rozwoju buddyzmu w kraju została w filmie wyraźnie zasygnalizowana.
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Lakszadiwy (hindi लक्षद्वीप, trb.: Lakszadwip, trl.: Lakṣadvīp; malajalam ലക്ഷദ്വീപ്; ang. Lakshadweep) – archipelag i jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na Morzu Lakkadiwskim u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Dawniej było znane w Polsce pod nazwą Lakkadiwy, od niej przyjęła się obowiązująca obecnie nazwa morza. Stolicą terytorium, a zarazem jedynym miastem (miejscowością) jest Kavaratti. Powierzchnia terytorium wynosi zaledwie 32 km², a zamieszkane jest przez około 65 000 osób.
George Sudarshan znany też jako E. C. George Sudarshan (ur. 1931 w Kottayam, w stanie Kerala w Indiach) – indyjski fizyk teoretyczny, profesor University of Texas at Austin. Uznawany za pioniera optyki kwantowej. Jest także autorem publikazji z zakresu stosunków między cywilizacją Wschodu i Zachodu oraz filozofii i religii.