Kepler-19b

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kepler-19bplaneta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy Kepler-19, odkryta w 2011 w ramach programu Kepler.

Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.Kepler – teleskop kosmiczny agencji NASA poszukujący ziemiopodobnych planet pozasłonecznych. Został umieszczony na orbicie wokółsłonecznej 7 marca 2009 roku, w ramach 10. misji programu Discovery. Ma aperturę 0,95 m, masę 1052,4 kilogramów w momencie startu i jest wyposażony w największą matrycę CCD do tej pory wyniesioną w kosmos, posiadającą 95 megapikseli. Po przedłużeniu misji (planowanej wstępnie na 3,5 roku), jego obserwacje potrwać mają co najmniej do roku 2016. Pomimo licznych awarii teleskopu ciągle przebywa on w przestrzeni kosmicznej.

Planeta została odkryta metodą tranzytową. Planeta regularnie przechodząc przed tarczą gwiazdy Kepler-19, widziana z Ziemi, nieco ją przesłania, zmniejszając w niewielkim stopniu jasność gwiazdy, co pozwoliło ją odkryć. Po odkryciu Kepler-19b, okazało się, że jej ruch orbitalny jest zakłócany przez inne, niewidoczne ciało niebieskie. W ruchu wokół swojego słońca, oglądana z Ziemi, spóźnia się ona lub przyspiesza o pięć minut. Dokładne pomiary różnic czasowych pozwoliły na niebezpośrednie wykrycie drugiej planety tego systemu, która otrzymała oznaczenie Kepler-19c.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • NASA: System Parameters for Kepler-19b (ang.). kepler.nasa.gov. [dostęp 2011-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-31)].
  • Kepler-19b w serwisie The Extrasolar Planets Encyclopaedia (ang.)
  • Reklama