Kentucky
Podstrony: [1] 2 [3] [4]
Przeczytaj także...
Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Brian Thomas Littrell (ur. 20 lutego 1975 w Lexington w stanie Kentucky) – jeden z wokalistów Backstreet Boys (od 1993). Zanim zaczął karierę, śpiewał w chórze kościelnym (jest baptystą). W maju 2006 roku wydał swoją pierwszą solową płytę Welcome Home.
Demografia[ | edytuj kod]
Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Brian Thomas Littrell (ur. 20 lutego 1975 w Lexington w stanie Kentucky) – jeden z wokalistów Backstreet Boys (od 1993). Zanim zaczął karierę, śpiewał w chórze kościelnym (jest baptystą). W maju 2006 roku wydał swoją pierwszą solową płytę Welcome Home.
Spis ludności z roku 2010 stwierdza, że stan Kentucky liczy 4 339 367 mieszkańców, co oznacza wzrost o 297 634 (7,4%) w porównaniu z poprzednim spisem z roku 2000. Dzieci poniżej piątego roku życia stanowią 6,2% populacji, 22,7% mieszkańców nie ukończyło jeszcze osiemnastego roku życia, a 16% to osoby mające 65 i więcej lat. 50,7% ludności stanu stanowią kobiety.
Hunter Stockton Thompson (ur. 18 lipca 1937 w Louisville, zm. 20 lutego 2005 w Woody Creek) – amerykański dziennikarz i autor książek.
Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
Język[ | edytuj kod]
Najpowszechniej używanymi językami są:
Rasy i pochodzenie[ | edytuj kod]
Według spisu z 2010 roku, 87,8% mieszkańców stanowiła ludność biała (84,6% nie licząc Latynosów), 8,4% to Murzyni lub Afroamerykanie, 1,9% miało rasę mieszaną, 1,6% to Azjaci, 0,3% to rdzenna ludność Ameryki, 0,1% to Hawajczycy i mieszkańcy innych wysp Pacyfiku. Latynosi stanowią 3,7% ludności stanu.
Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 528 tys. km².Protestantyzm w Kentucky – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Kentucky stanowią 65% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (49%), protestantyzm głównego nurtu (11%) i historycznych czarnych protestantów (5%). Największe wyznania stanowią: baptyści (36%), zielonoświątkowcy (8%), metodyści (5%), bezdenominacyjni (5%) i campbellici (4%). Inne mniejsze grupy to: prezbiterianie, luteranie, anglikanie, amisze, adwentyści dnia siódmego i mennonici.
Religia[ | edytuj kod]
Dane z 2014:
Przemysł i bogactwa naturalne[ | edytuj kod]
Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
Podstrony: [1] 2 [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta
Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangelikalne, pot. chrześcijaństwo ewangeliczne – jest nurtem pobożnościowym w protestantyzmie, opartym na specyficznej duchowości. W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które zaznaczają się w głównym nurcie protestantyzmu. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem.
Keno Don Hugo Rosa, znany lepiej jako Don Rosa (ur. 29 czerwca 1951 w Louisville, Kentucky) – amerykański grafik pochodzenia włoskiego, jeden z najsłynniejszych twórców komiksów z Kaczorem Donaldem, Sknerusem McKwaczem i innymi disneyowskimi postaciami, przez wielu uważany za najlepszego od czasów Carla Barksa twórcę „kaczych” historii. W 1995 nagrodzony Nagrodą Eisnera (komiksowy odpowiednik Oscara) za komiks Życie i czasy Sknerusa McKwacza.
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
{{Filmowiec infobox}} Nieprawidłowe pola: "nagrody".
Loretta Lynn (ur. 14 kwietnia 1932) – amerykańska piosenkarka country.