Kent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kenthrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.

Dover District - dystrykt w Anglii, we wschodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Dover.Swale District - dystrykt w Anglii, w północnej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Sittingbourne.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 3736 km², a administracyjnego – 3544 km². Jako hrabstwo ceremonialne Kent liczy 1 727 600 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 1 463 700. Ośrodkiem administracyjnym oraz największym miastem hrabstwa niemetropolitalnego jest Maidstone, natomiast największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest Gillingham. Jedynym miastem posiadającym status city jest Canterbury, będące siedzibą arcybiskupów, zwierzchników anglikańskiego Kościoła Anglii. Dawniej status city posiadało także miasto Rochester. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Chatham, Royal Tunbridge Wells, Ashford, Margate, Dartford, Gravesend oraz Folkestone.

Home Counties (z ang. dosł. "domowe hrabstwa") – określenie odnoszące się do angielskich hrabstw otaczających Londyn (współcześnie region Wielkiego Londynu), z wyłączeniem samego miasta. Nie istnieje ścisła definicja obszaru, do którego odnosi się to określenie, jednak do zaliczanych do niego hrabstw należą Bedfordshire, Berkshire, Buckinghamshire, Essex, Hampshire, Hertfordshire, Kent, Middlesex (istniejące do 1965 roku), Oxfordshire, Surrey oraz Sussex (od 1888 roku West Sussex i East Sussex).Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.

Leżące na wschodnim wybrzeżu Kentu miasto Dover jest jednym z największych portów pasażerskich Europy. W średniowieczu, podobnie jak wiele innych okolicznych miast należących do związku Cinque Ports (m.in. Sandwich, Hythe oraz New Romney) było ważnym producentem okrętów dla władców Anglii.

Na terenie hrabstwa, nieopodal miasta Folkestone znajduje się wjazd do Eurotunelu, łączącego Wielką Brytanię z Francją.

Borough of Gravesham - dystrykt w Anglii, w północno-zachodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Gravesend.Cieśnina Kaletańska (fr. Pas de Calais, ang. Strait of Dover) - cieśnina stanowiąca najwęższą część kanału La Manche, położona we wschodniej jego części, w miejscu gdzie łączy się z wodami Morza Północnego. Jej szerokość, wynosząca 33,3 km, stanowi najkrótszą odległość między Francją a Wielką Brytanią. Po obu jej stronach znajdują się dwa znane miasta: Calais we Francji i Dover w Anglii.

Ze względu na dużą liczbę ogrodów i sadów hrabstwo zyskało przydomek „Ogrodu Anglii” (ang. The Garden of England).

Na południowym zachodzie Kent graniczy z hrabstwem East Sussex, na zachodzie z Surrey i regionem Wielkiego Londynu a na północnym zachodzie z hrabstwem Essex. Na północ i wschód od Kentu znajduje się Morze Północne, natomiast na południowy wschód Cieśnina Kaletańska.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W skład hrabstwa wchodzi dwanaście dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Kent obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

Folkestone – angielskie miasto nad kanałem La Manche, w hrabstwie Kent, w pobliżu Dover. Liczy około 50 tys. mieszkańców.Arcybiskup Canterbury – honorowy zwierzchnik Kościoła Anglii. Biskupstwo powstało w 597 roku, jako biskupstwo katolickie. Po schizmie Henryka VIII arcybiskupi Canterbury sprawują rolę ekumenicznych przywódców Kościoła anglikańskiego, wraz z arcybiskupem Yorku. Metropolita Canterbury nosi tytuł prymasa całej Anglii.
 1. Dartford
 2. Gravesham
 3. Sevenoaks
 4. Tonbridge and Malling
 5. Tunbridge Wells
 6. Maidstone
 7. Swale
 8. Ashford
 9. Folkestone and Hythe
 10. Canterbury
 11. Dover
 12. Thanet
 13. Medway (unitary authority)


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Borough of Medway - dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Kent w Anglii, nad rzeką Medway. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Chatham.
Folkestone and Hythe District – dystrykt w Anglii, w południowo-wschodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Folkestone.
Gravesend – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Kent, położone na południowym brzegu Tamizy, naprzeciwko miasta Tilbury w hrabstwie Essex.
Hythe - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Folkestone and Hythe.
Borough of Maidstone - dystrykt w Anglii, w środkowej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Maidstone.
Dartford - miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dartford, położone nad rzeką Darent, na południowo-wschodnich przedmieściach Londynu.
Borough of Tunbridge Wells - dystrykt w Anglii, w południowej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Royal Tunbridge Wells.

Reklama