• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kenshi Hirokane

  Przeczytaj także...
  Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Iwakuni (jap. 岩国市, Iwakuni-shi) - japońskie miasto leżące na wybrzeżu wyspy Honsiu nad Wewnętrznym Morzem Japońskim.

  Kenshi Hirokane (jap. 弘兼憲史 Hirokane Kenshi) (ur. 9 września 1947 w Iwakuni) - japoński twórca mang.

  Debiutował w 1974 roku mangą Kaze Kaoru. W 1985 roku otrzymał nagrodę Shogakukan Manga Award za Human Crossing, w 1991 Kodansha Manga Award za Kachō Kōsaku Shima, zaś w 2000 Excellence Prize na Japan Media Arts Festival za Tasogare Ryūseigun.

  W Polsce nakładem wydawnictwa Waneko ukazała się jego gekiga Tu detektyw Jeż.

  Tu detektyw Jeż - manga autorstwa Kenshi Hirokane. Przeznaczona dla osób dorosłych. W Polsce wydana przez wydawnictwo Waneko. Wydanie polskie zawierało wybór historii, zawarty w 9 tomach (w porównaniu do 14 tomów wydania japońskiego). Dodatkowy "tom", zawierający historie rozgrywające się w dawnych czasach, z bohaterami przestawionymi jako samurajowie, ukazał się drukiem magazynie Mangamix, numery 16-18.Gekiga (jap. 劇画, Gekiga „dramatyczne obrazy”) – rodzaj mangi skierowanej do dojrzalszego, zwykle dorosłego czytelnika, ze względu na podejmowanie poważniejszej tematyki. Najczęściej jest to tematyka obyczajowo-społeczna (np. Ratownik, Kobiety), rzadziej inna, jak polityczna, kryminalna (Tu detektyw Jeż). Gekiga nie stroni zwykle od tematów trudnych, drażliwych lub uznawanych za tabu, takich jak problemy moralne, przestępczość, itp.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.