• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kenneth Bowersox

  Przeczytaj także...
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  USS Enterprise (CVN-65) – amerykański lotniskowiec, pierwsza na świecie jednostka tej klasy z napędem jądrowym oraz jedyny przedstawiciel swojego typu. Wyposażony w osiem reaktorów jądrowych, pozostawał w służbie United States Navy przez pół wieku, uczestnicząc w większości kryzysów i konfliktów czasów zimnej wojny oraz po jej zakończeniu, w które zaangażowana była amerykańska marynarka wojenna. USS Enterprise (CVN-65) był ósmą jednostka w historii US Navy noszącą nazwę Enterprise.

  Kenneth Dwane Bowersox (ur. 14 listopada 1956 w Portsmouth w Wirginii) – amerykański lotnik morski i astronauta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1974 ukończył szkołę w Bedford (Indiana), a w 1978 inżynierię lotniczą i kosmiczną na United States Naval Academy, w 1979 uzyskał dyplom z inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Kolumbia. W 1981 uzyskał licencję lotnika morskiego, służył m.in. na lotniskowcu USS Enterprice, w 1985 ukończył United States Air Force Test Pilot School w Edwards Air Force Base w Kalifornii. 5 czerwca 1987 został wybrany przez NASA kandydatem na astronautę, w sierpniu 1988 skończył szkolenie, podczas pierwszej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną był w zapasowej załodze. Uczestniczył w pięciu misjach kosmicznych.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.STS-50 (U.S. Microgravity Laboratory 1) – dwunasta misja wahadłowca kosmicznego Columbia i czterdziesta ósma programu lotów wahadłowców.

  Od 25 czerwca do 9 lipca 1992 był pilotem misji STS-50, trwającej 13 dni, 19 godzin i 30 minut. Prowadzono eksperymenty naukowe na pokładzie laboratorium Spacelab USML-1 (United States Microgravity Laboratory). Od 2 do 13 grudnia 1993 jako pilot brał udział w misji serwisowej STS-61 do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a trwającej 10 dni, 19 godzin i 58 minut; czterej astronauci wykonali wówczas pięć spacerów kosmicznych. Od 20 października do 5 listopada 1995 był dowódcą misji STS-73 trwającej 15 dni, 21 godzin i 52 minuty; ponownie prowadzono wówczas eksperymenty naukowe na pokładzie laboratorium Spacelab USML-2 (United States Microgravity Laboratory). Od 11 do 21 lutego 1997 dowodził misją STS-82 do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a trwającą 9 dni, 23 godziny i 37 minut. Zainstalowano wówczas dwa nowe instrumenty rozszerzające zakres długości fal rejestrowanych przez teleskop. Od 24 listopada 2002 do 4 maja 2003 brał udział w misji STS-113/Ekspedycja 6/Sojuz TMA-1 jako dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; spędził wówczas w kosmosie 161 dni, godzinę i 14 minut. Wraz z Donaldem Pettitem wykonał dwa spacery kosmiczne, trwające łącznie 13 godzin i 17 minut.

  Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

  Łącznie spędził w kosmosie 211 dni, 14 godzin i 11 minut. Opuścił NASA 30 września 2006.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • alfabetyczna lista astronautów
 • grupy i oddziały astronautów
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna biografia na stronie NASA (ang.)
 • Informacje na spacefacts.de (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Sojuz TMA-1 (Союз ТМА-1) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca piątą wizytę pojazdu Sojuz na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pierwszy lot jej najnowszej wersji, Sojuz-TMA.
  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.
  STS-82 – misja serwisowa promu Discovery do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, która trwała 9 dni i 23 godziny. Start odbył się z przylądka Canaveral 11 lutego 1997 roku. Była to dwudziesta druga misja wahadłowca Discovery i osiemdziesiąta druga programu lotów wahadłowców.
  STS-73 (ang. Space Transportation System) – 18 misja amerykańskiego wahadłowca Columbia i 72 lot od początku programu lotów wahadłowców.
  Spacer kosmiczny (ang.Extra-vehicular activity (EVA) - zajęcia pozapojazdowe) - działania wykonywane przez astronautów na zewnątrz statku kosmicznego w specjalnym skafandrze dysponującym własnym zasilaniem. Terminem EVA najczęściej określa się wyjścia poza statek obiegający Ziemię (spacer kosmiczny – ang. spacewalk), choć odnosi się on również do pobytów na powierzchni Księżyca (ang. moonwalk)
  14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.
  Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) – teleskop kosmiczny poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. 24 kwietnia 1990 roku został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.631 sek.