• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kenneth Bancroft Clark

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Separate but equal (pl. odosobnieni, lecz równi) – termin opisujący system segregacji, który usprawiedliwia udostępnianie różnym grupom społecznym osobnych usług i dóbr, jednak o identycznej jakości.
  Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Kenneth Bancroft Clark (ur. 14 lipca 1914, zm. 1 maja 2005) – amerykański psycholog, działacz na rzecz zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Mąż i współpracownik Mamie Phipps.

  Mamie Phipps Clark (ur. 18 października 1917, zm. 11 sierpnia 1983) – amerykańska psycholog. Żona i współpracowniczka Kennetha Bancrofta Clarka, z którym prowadziła badania nad wpływem segregacji rasowej na postępy edukacyjne czarnoskórych dzieci.Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.

  Młodość[]

  Clark przybył do Stanów Zjednoczonych wraz z matką i rodzeństwem jako dziecko. Jego rodzice pochodzili z Karaibów. Dorastał w nowojorskim Harlemie. Studiował na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, gdzie poznał Mamie Phipps, z którą się ożenił oraz z którą wspólnie prowadził badania psychologiczne. Oboje uzyskali doktoraty z psychologii na Columbia University w Nowym Jorku.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (ang. Supreme Court of the United States) – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest zagwarantowanie, że wszystkie działania władzy wykonawczej i ustawodawczej są zgodne z konstytucją.

  Badania nad segregacją rasową w szkołach[]

  W latach 40. Clark wraz z małżonką założyli Northside Center for Child Development. Wspólnie też prowadzili badania nad wpływem segregacji rasowej w szkołach na postępy edukacyjne czarnoskórych dzieci. Z badań wynikało, że wpływ ten był negatywny. W jednym z takich badań, dzieciom pokazywano dwie lalki: białą i brązową, po czym proszono je, aby podały badaczowi tę „ładną lalkę”. Na prośbę tę większość czarnoskórych dzieci podawała lalkę białą, co według niego świadczyć miało o tym, że dzieci uwewnętrzniły społeczną preferencję osób białych.

  Harlem – dzielnica Nowego Jorku, zajmuje większość północnej części gminy Manhattan. Jej populacja w większości składa się z Afroamerykanów.The National Association for the Advancement of Colored People (Krajowe Stowarzyszenie Postępu Ludzi Kolorowych) — organizacja założona 12 lutego 1909 roku na bazie Ruchu Niagara.

  W latach 50. Clark rozpoczął pracę w amerykańskiej organizacji walczącej o równouprawnienie kolorowych NAACP w celu wyeliminowania segregacji rasowej ze szkół w USA. Badania Clarków były cytowane przez Sąd Najwyższy w głośnym wyroku z 1954 roku, który obalił doktrynę separate but equal (pol. „oddzielni, ale równi”).

  Dalsze badania Clarka[]

  Clark w późniejszych latach prowadził badania nad przestępczością nieletnich oraz jakością amerykańskiego szkolnictwa. Był jednym z pierwszych badaczy, którzy zalecali programy pozalekcyjnej opieki nad dziećmi, uczestnictwo w życiu społeczności oraz wprowadzenie klas zerowych.

  Linki zewnętrzne[]

 • więcej o eksperymencie z lalkami i jego współczesne powtórzenie
 • Bibliografia[]

 • Spencer A. Rathus:Psychologia współczesna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004, s. 59.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.