• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kendall Grove

  Przeczytaj także...
  Michał Materla, znany także jako Cipao lub Magic (ur. 10 kwietnia 1984 w Szczecinie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki, członek Berserkers Team Szczecin. Mistrz federacji KSW w wadze średniej (do 84 kilogramów).Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kendall Grove (ur. 11 grudnia 1982 w Wailuku) – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi średniej, hawajskiego pochodzenia. Zwycięzca trzeciej edycji The Ultimate Fighter z 2006. Wieloletni zawodnik Ultimate Fighting Championship i Bellator MMA.Zdobywca czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu.

  Poddanie (poddanie się) – termin używany w niektórych sportach walki określający akt rezygnacji jednego z zawodników z prowadzenia dalszej walki, który skutkuje jego natychmiastową porażką. Przyczynami poddania się mogą być m.in.: założenie dźwigni, duszenie, znalezienie się w pozycji uniemożliwiającej kontynuowanie walki, wyczerpanie sił, kontuzja.Mamed Chalidow, także jako Mamed Khalidov (ros. Мамед Халидов, Mamied Chalidow; ur. 17 lipca 1980 w Groznym) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) pochodzenia czeczeńskiego. W latach 2009-2011 międzynarodowy mistrz KSW w wadze półciężkiej.

  Kariera MMA[ | edytuj kod]

  W MMA zadebiutował 27 lipca 2003 poddając duszeniem Tripstina Kersiano. W 2005 zdobył pas mniejszej organizacji Total Combat w wadze średniej. W 2006 wziął udział w reality show The Ultimate Fighter, który wygrał, pokonując w finale Eda Hermana i otrzymując kontrakt z Ultimate Fighting Championship. Z UFC był związany przez prawie pięć lat, notując wygrane m.in. nad takimi zawodnikami jak Evan Tanner czy Goran Reljić. Po przegranej z Timem Boetschem, 28 maja 2011 został zwolniony z organizacji.

  Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.Duszenie – technika obezwładnienia przeciwnika w walce wręcz, polegająca na zatamowaniu dopływu powietrza lub krwi do mózgu wskutek ucisku na narządy oddechowe lub krwionośne.

  Do końca 2012 walczył dla mniejszych organizacji, pokonując m.in. Joe Riggsa, Ikuhisę Minowę oraz zdobywając pas mistrza ShoFight wagi średniej. W latach 2012-2013 związany z Polską federacją KSW gdzie stoczył dla niej dwa przegrane pojedynki, z Mamedem Chalidowem, 1 grudnia 2012 oraz z Michałem Materlą, 8 czerwca 2013, o pas mistrzowski wagi średniej.

  Konfrontacja Sztuk Walki, KSW – polska organizacja promująca walki MMA (Mixed Martial Arts) założona w Warszawie przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Lider wśród organizacji MMA w Europie oraz jedna z największych organizacji na świecie. Gale KSW odbywają się w Polsce i za granicą. Gala „KSW 39. Colosseum” zgromadziła w maju 2017 na PGE Narodowym niemal 58 tys. widzów, plasując się na drugim miejscu wśród największych pod względem liczebności publiczności wydarzeń sportowych w Polsce. Była to także druga na świecie impreza MMA pod względem liczebności publiczności. The Ultimate Fighter – amerykańskie reality show promujące mieszane sztuki walki (MMA). Producentem jest amerykańska telewizja Spike TV oraz organizacja Ultimate Fighting Championship (UFC). Program pokazuje treningi i walki profesjonalnych zawodników MMA, żyjących razem w Las Vegas. Nagrodą dla zwycięzcy jest kontrakt w najbardziej prestiżowej organizacji MMA na świecie - UFC. Pierwszy sezon (The Quest Begins) został wyemitowany 17 stycznia 2005 roku. Do tej pory odbyło się trzynaście sezonów programu, po dwa w roku kalendarzowym. W każdym sezonie występowali zawodnicy jednej lub dwóch kategorii wagowych.

  Od 2013 związany z Bellator MMA, gdzie do lutego 2016 stoczył sześć pojedynków (bilans 4-2), wygrywając m.in. z byłym mistrzem Bellatora Christianem M'Pumbu. W 2016 miał stoczyć rewanżowy pojedynek z Michałem Materlą na KSW 35, lecz ostatecznie do niego nie doszło, gdyż Hawajczyk wybrał ofertę zaproponowaną przez Bellatora.

  Bellator MMA (Bellator) (dawniej Bellator Fighting Championships) − założona w 2008 roku amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA). Głównym aspektem organizacji są sezony turniejowe organizowane w poszczególnych kategoriach wagowych, po których następuje walka o pas mistrzowski z aktualnym mistrzem danej kategorii. W czasie jednego sezonu może być organizowanych kilka turniejów w różnych kategoriach wagowych. W przeciwieństwie do większości innych organizacji, walki odbywają w okrągłej klatce.Reality show – typ programów telewizyjnych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Osoby te w założeniu mają zachowywać się „naturalnie” przed kamerą w sztucznie zaaranżowanej, niekiedy ekstremalnej, sytuacji. Wiele z programów ma postać konkursu.

  21 października 2016 na Bellator 162, przegrał z wracającym po zawieszeniu Aleksandrem Szlemienką przez TKO w 2.rundzie.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Mieszane Sztuki walki:

 • 2005-2006: mistrz Total Combat w wadze średniej
 • 2006: zwycięzca 3. edycji The Ultimate Fighter w wadze średniej
 • 2012: mistrz ShoFight w wadze średniej
 • Brazylijskie Jiu-Jitsu:

 • Czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statystyki i rekord w MMA na sherdog.com (ang.). sherdog.com. [dostęp 2017-07-15].
  2. Brittany Yap: Maui fighter on 'Ultimate' high (ang.). honoluluadvertiser.com, 2006-07-02. [dostęp 2017-07-15].
  3. Profil na UFC.com (ang.). ufc.com.
  4. Matt Erickson: TUF 3 Winner Kendall Grove Released From UFC (ang.). mmafighting.com, 18.06.2011.
  5. Kendall Grove Fight Blog No. 3 – ‘I Am Winning This Fight’ (ang.). mmaweekly.com, 16.06.2012.
  6. KSW23: Materla obronił pas po ringowej wojnie z Grove'em (pol.). eurosport.onet.pl, 08.06.2013.
  7. Guilherme Cruz: Bellator 127 Results: Daniel Straus knocks out Justin Wilcox (ang.). mmafighting.com, 03.10.2014.
  8. Maciej Turski: KSW 35: Grove wypada z rozpiski, Materla z nowym rywalem! (pol.). polsatsport.pl, 02.05.2016.
  9. Brian Knapp: Alexander Shlemenko Liver Shot Folds Kendall Grove in Bellator 162 Main Event (ang.). sherdog.com, 21.10.2016.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalny rekord i statystyki MMA
 • Profil Kendalla Grove'a na UFC.com
 • Aleksandr Pawłowicz Szlemienko (ros. Александр Павлович Шлеменко; ur. 20 maja 1984 w Omsku) – rosyjski zawodnik mieszanych sztuk walki. Były mistrz Bellator MMA wagi średniej.Evan Loyd Tanner (ur. 11 lutego 1971 w Amarillo, zm. 5 września 2008 w okolicach Palo Verde) – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) w latach 1997-2008. Były mistrz m.in. UFC w wadze średniej z 2005 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.
  Joseph "Joe" Riggs (ur. 23 września 1982 w Sanford) – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), mistrz World Extreme Cagefighting w wadze średniej z 2005. W swojej karierze związany m.in. z Strikeforce, Ultimate Fighting Championship czy Bellator MMA
  Goran Reljić (ur. 20 marca 1984 w Zadarze) – chorwacki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Były zawodnik UFC w latach 2008-2010. Były międzynarodowy mistrz KSW w wadze półciężkiej z 2015. Posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.