• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ken Sugimori

  Przeczytaj także...
  Satoshi Tajiri (jap. 田尻智 Tajiri Satoshi, ur. 28 sierpnia 1965) – projektant gier, twórca serii gier Pokémon. Projektant gier – określenie osoby bądź zespołu osób, które projektują gry. Termin jest zwykle używany w odniesieniu do osób projektujących gry komputerowe, lecz może oznaczać również twórców tradycyjnych gier, takich jak np. gry planszowe.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Ken Sugimori (jap. 杉森建 Sugimori Ken, ur. 27 stycznia 1966 w Tokio, Japonia) – japoński projektant gier wideo i ilustrator. Najbardziej znany jako projektant postaci i dyrektor artystyczny gier z serii Pokémon. Osobiście stworzył pierwsze 151 Pokémonów. Sugimori pracował też nad częścią filmów Pokémon, kartami kolekcjonerskimi i innymi grami, takimi jak seria Super Smash Bros.

  Super Smash Bros. (大乱闘スマッシュブラザーズ, Dairantō Sumasshu Burazāzu, Great Melee Smash Brothers) – seria bijatyk wydana przez Nintendo, w której występują postacie z wielu gier wideo. Seria powstała w 1999 roku kiedy to na konsolę Nintendo 64 została wydana gra Super Smash Brothers Kontynuacja gry jaką było Super Smash Bros. Melee, która wyszła w 2001 roku na konsole GameCube, odniosła jeszcze większy sukces, uzyskując tytuł najlepiej sprzedającej się gry na daną platformę. Trzecia odsłona serii – Super Smash Bros. Brawl, wydana została na konsolę Wii 31 stycznia 2008 roku w Japonii i 9 marca w Północnej Ameryce. W Europie gra ukazała się 27 czerwca. Wydawcą dwóch pierwszych gier było HAL Laboratory, wydawca trzeciej natomiast jest wspólnym dziełem studia Sora Ltd.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od początku 1981 do 1986, Sugimori ilustrował fanzin o grach Game Freak, którego twórcą był Satoshi Tajiri. Sugimori odkrył ten magazyn w sklepie z dōjinshi i postanowił się zaangażować. Ostatecznie obaj zamienili Game Freak w firmę produkującą gry, której pierwszym dziełem było Mendel Palace.

  Dōjinshi lub pełna nazwa Dōjin-zasshi (jap. 同人誌 lub 同人雑誌, dosł. "magazyn tak samo myślących") — japoński termin dla samopublikowanych prac, najczęściej magazynów, mang i powieści. Poza Japonią jest często utożsamiany z pojęciem fan fiction.Pokémon Trading Card Game (Pokemon TCG) – kolekcjonerska gra karciana na podstawie gier z serii Pokemon, wprowadzona po raz pierwszy w Japonii w październiku 1996, a następnie w Ameryce Północnej w grudniu 1998. Była pierwotnie wydawana przez Wizards of the Coast, firme produkująca Magic: the Gathering.

  Prace[ | edytuj kod]

 • Pokémon: projektant postaci
 • Pokémon: Film pierwszy: oryginalny projektant postaci
 • Pokémon 2: Uwierz w swoją siłę: oryginalny projektant postaci
 • Pokémon 3: Zaklęcie Unown: koncepcja postaci
 • Drill Dozer: dyrektor/projekt gry
 • Pulseman: projektant postaci/ilustrator
 • Pokémon Trading Card Game: główny ilustrator kart
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kevin Gifford: 'Game Mag Weaseling': Just Checking In. GameSetWatch. Think Services, 7 kwietnia 2008. [dostęp 18 czerwca 2010].
  2. Chris Kohler: Power-up: How Japanese Video Games Gave the World an Extra Life. BradyGames, 2004, s. 238. ISBN 0-7440-0424-1.
  3. Ray Barnholt: 25 Sorta Significant Famicom Games: #19. 1UP.com, 30 lipca 2008. [dostęp 18 czerwca 2010].
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Game Freak, Inc. (jap. 株式会社ゲームフリーク, Kabushiki-gaisha Gēmu Furīku) – japoński producent gier komputerowych, aktualnie współpracujący z Nintendo. Znany jest głównie z rozwijania serii konsolowych gier fabularnych Pokémon.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pokémon (jap. ポケモン) w Japonii Poketto Monsutā (jap. ポケットモンスター, Poketto Monsutā ang. Pocket Monsters, pol. Kieszonkowe potwory) – japoński serial anime tworzony od 1997 r. W Japonii odcinki dzielą się na cztery serie: Pokémon, Pokémon: Advanced Generation, Pokémon: Diamond & Pearl i Pokémon: Best Wishes!, jednak wszędzie poza nią stosowany jest podział na 15 sezonów.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Pokémon (jap. ポケットモンスター, Poketto Monsutā) – nazwa serii gier konsolowych firmy Nintendo, tworzonych od 1996 przez Satoshiego Tajiri. Początkowo wydana na przenośną konsolę Game Boy, seria stała się drugą najbardziej dochodową i udaną grą firmy Nintendo, zaraz po serii Mario. Po sukcesie gier, świat Pokémonów został także zaadaptowany do anime, filmów, mangi, zabawek, książek itp. Do 28 maja 2010 r. sprzedaż wszystkich gier z serii osiągnęła ponad 200 milionów egzemplarzy. Nazwa Pokémon jest latynizacją japońskiej nazwy „Kieszonkowe potwory” (jap. ポケットモンスター, Poketto Monsutā, ang. Pocket Monsters). Termin Pokémony odnosi się również do 718 fikcyjnych gatunków stworzeń, które pojawiły się w grach na Nintendo DS, Pokémon Black i White. W języku polskim nie została wydana żadna z gier Pokémon, jednak oglądać można było większość z powstałych serii anime (sezony 7, 8 i 9 nie zostały wyemitowane), a także odcinek specjalny oraz osiem filmów z polskim dubbingiem i cztery z lektorem.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.