• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ken Loach  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
  Ken Loach w Cannes (2016)

  Ken Loach (ur. 17 czerwca 1936) – brytyjski reżyser filmowy i telewizyjny, znany z zainteresowania tematami społecznymi i z przekonań socjalistycznych.

  Elementy biograficzne[ | edytuj kod]

  Praca w filmie[ | edytuj kod]

  Zdobywca Złotej Palmy na 59. MFF w Cannes za film Wiatr buszujący w jęczmieniu (2006). Po przyznaniu nagrody Tadeusz Sobolewski napisał na łamach Gazety Wyborczej:

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Czuły pocałunek to dramat romantyczny wyreżyserowany w 2004 roku przez Kena Loacha. W rolach głównych wystąpili debiutant Atta Yaqub i Eva Birthistle. Tematem filmu jest historia miłosna Angielki i Pakistańczyka na tle życia Non Resident Indians, Indusów żyjących w Wielkiej Brytanii w Glasgow. Film przedstawia konfrontację dwóch światów: zachodniego, odchodzącego od religii, uwalniającego się od więzów rodziny pierwotnej, pełnego wolności, ale i niestałości w związkach i pakistańskiego, muzułmańskiego, zakorzenionego w wartościach religii, ściśle związanego z rodziną, wspólnotą religijną, nastawionego na tradycję, wczesne i stałe małżeństwo wychowujące dzieci.
  Najwybitniejszy brytyjski reżyser, 70-letni, ale młody duchem Ken Loach − twórca takich filmów jak „Kes”, „Riff raff”, „Wiatr w oczy”, „Ziemia i wolność”, „Nazywam się Joe” − otrzymał pierwszą w swojej karierze nagrodę tej rangi za film „Wiatr buszujący w jęczmieniu”.

  W 2007 Loach nakręcił film Polak potrzebny od zaraz, opowiadający o losach m.in. polskich emigrantów przybyłych do Wielkiej Brytanii po rozszerzeniu Unii Europejskiej na wschód.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2016 otrzymał ponownie Złotą Palmę na 69. MFF w Cannes, tym razem za film Ja, Daniel Blake.

  Działalność polityczna[ | edytuj kod]

  W styczniu 2008 Loach poparł strajkujących górników z kopalni Budryk. W wyborach prezydenckich w Polsce w 2010 poparł kandydaturę Bogusława Ziętka.

  Bogusław Zbigniew Ziętek (ur. 9 października 1964 w Zawierciu) – polski działacz związkowy i polityk. Współzałożyciel i przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Od 2005 lider Polskiej Partii Pracy. Kandydat PPP-Sierpień 80 w wyborach prezydenckich w 2010. Ma wykształcenie średnie techniczne.Ja, Daniel Blake (ang. I, Daniel Blake, 2016) – brytyjsko-francusko-belgijski dramat społeczny w reżyserii Kena Loacha.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Szukając Erica (ang. Looking for Eric) – brytyjsko-belgijsko-francusko-hiszpańsko-włoski komediodramat z 2009 roku w reżyserii Kena Loacha. Wyprodukowana przez wytwórnię Icon Film Distribution.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wybory prezydenckie w Polsce wyłoniły piątego prezydenta w III Rzeczypospolitej, następcę zmarłego w trakcie kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwsza tura wyborów odbyła się 20 czerwca 2010, a druga tura dwa tygodnie później – 4 lipca. Na prezydenta wybrany został Bronisław Komorowski.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.278 sek.