• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kelly Preston  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.Sky High (ang. Sky High) – amerykański film familijny z 2005 r. ze studia Walt Disney Pictures, wyreżyserowany przez Mikea Mitchell.

  Kelly Preston, właśc. Kelly Kamalelehua Palzis (ur. 13 października 1962 w Honolulu, zm. 12 lipca 2020 w Houston) – amerykańska aktorka filmowa i modelka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się i wychowała na Hawajach, a jej drugie imię, Kamalelehua, po hawajsku oznaczało „ogród Lehuy”. Jej ojciec, Ken Smith, pracował w firmie rolniczej i utonął, gdy Kelly miała trzy lata. Jej matka, Linda (z domu Reynolds) Carlson, była administratorką ośrodka zdrowia psychicznego, ponownie wyszła za mąż za Petera Lynna Palzisa (1937-2004), który następnie adoptował Kelly. Miała przyrodniego młodszego brata Christophera.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.

  Uczyła się w Punahou School w Honolulu. Ukończyła University of Southern California, gdzie studiowała aktorstwo.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Kiedy mieszkała w Australii, pod nazwiskiem Kelly Palzis została odkryta w wieku 16 lat przez fotografa mody, który pomógł jej zdobyć pracę w reklamach. Zaaranżował jej pierwsze przesłuchanie do roli Emmeline w filmie przygodowym Błękitna Laguna (1980), którą ostatecznie otrzymała młodsza Brooke Shields. Jednak wystąpiła gościnnie jako Wendy w serialu CBS Hawaii Five-O (1980) i od tego czasu zaczęła myśleć o karierze aktorskiej, zmieniając nazwisko na Preston.

  C. Thomas Howell, właściwie Christopher Thomas Howell (ur. 7 grudnia 1966 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, także producent filmowy, scenarzysta i reżyser.Joaquin Phoenix (ur. 28 października 1974 w San Juan, Portoryko) – amerykański aktor filmowy, brat przedwcześnie zmarłego aktora Rivera Phoenixa, jak również Rain Phoenix, Liberty Phoenix i Summer Phoenix.

  Zadebiutowała w dreszczowcu Za dziesięć minut północ (1983) z Charlesem Bronsonem. Grywała w komediach romantycznych dla nastolatków - Figiel (Mischief, 1985) jako Marilyn McCauley z Catherine Mary Stewart i Tajemniczy wielbiciel (Secret Admirer, 1985) u boku C. Thomasa Howella. W familijnym filmie przygodowym Harry’ego Winera Kosmiczny obóz (SpaceCamp, 1986) z udziałem Kate Capshaw i Leafa Phoenixa wystąpiła jako Tish Ambrosei. Przełomem w karierze filmowej była rola Marnie Mason w komedii Ivana Reitmana Bliźniacy (1988) u boku Arnolda Schwarzeneggera i Danny’ego DeVito. W komediodramacie sportowym Camerona Crowe’a Jerry Maguire (1996) zagrała niezadowoloną narzeczoną tytułowego bohatera (Tom Cruise). Jednak rola Chirk, przyjaciółki szefa bezpieczeństwa Terla (John Travolta) w filmie sensacyjnym science fiction Bitwa o Ziemię (Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000, 2000) przyniosła jej Złotą Malinę dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Wystąpiła w wideoklipie Maroon 5 „She Will Be Loved” (2004).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cameron Bruce Crowe (ur. 13 lipca 1957 w Palm Springs w stanie Kalifornia) − amerykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Bitwa o Ziemię (oryg. Battlefield Earth) – amerykański film science fiction z 2000 roku w reżyserii Rogera Christiana.
  Od zmierzchu do świtu (ang. From Dusk Till Dawn) – amerykański film z 1996 roku wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza, do którego scenariusz napisał Quentin Tarantino. W poszczególnych rolach występują w nim gwiazdy Hollywood – m.in. George Clooney, Harvey Keitel, Quentin Tarantino, Juliette Lewis, Salma Hayek i Cheech Marin.
  Mokra robota (wł. Curdled) – film z gatunku czarnej komedii wyreżyserowany przez Reb Braddock w 1996 roku. Film opowiada historię kolumbijskich imigrantów. Jest to remake krótkiego filmu z 1991 roku o tej samej nazwie i tego samego reżysera.
  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Harry Stuart Winer (ur. 4 maja 1947 roku w Detroit, w stanie Michigan, USA) - amerykański reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny i filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.886 sek.